blog.empikfoto.pl

Jak zrobić samodzielne zdjęcia do dokumentów?

Kiedy ostatnio robiliście zdjęcia do dowodu, prawa jazdy czy legitymacji studenckiej? Jeśli trochę czasu już minęło i aby wyrobić niezbędne dokumenty musicie zrobić nowe, bardziej aktualne, może zamiast szukać zakładu fotograficznego (których nie ma już tyle, co jeszcze kilka lat temu), zróbcie je sami. To prostsze niż Wam się wydaje.   

Często na wizytę u fotografa nie mamy czasu, nie chcemy wydawać 50 zł na 4 zdjęcia (plus 10 zł za wysłanie fotografii na maila) lub mamy traumę z dzieciństwa, że na takich fotografiach zawsze wyglądamy… delikatnie mówiąc niezadowalająco. Mamy więc dla was ciekawą propozycję – wykonajcie zdjęcia w domu, które będą w 100% takie, jak chcecie, a ich wywołanie będzie was kosztować mniej niż… 8 zł ? 

Zdjęcia do dokumentów w domu – co będzie potrzebne?

Do wykonania zdjęcia do legitymacji szkolnej lub studenckiej, dyplomu czy biletu miesięcznego potrzebny będzie jedynie aparat fotograficzny lub smartfon i kawałek białej ściany (lub biały materiał jak np. prześcieradło). Jak zrobić zdjęcie w kilku krokach?

Zaczesz włosy, jest to niezwykle ważne, jeśli będziesz później obrabiać zdjęcie graficznie (najbardziej czasochłonne bowiem jest wycinanie tła spomiędzy włosków), możesz zrobić sobie również delikatny makijaż. Załóż ładną koszulę albo bluzkę, gdyż jej górna część będzie widoczna na fotografii. 

Najlepiej naprzeciwko okna, które zagwarantuje naturalne światło. Zdjęcie warto zrobić w trakcie dnia. Za sobą natomiast (w przypadku braku jasnej ściany) zawieś prześcieradło czy inny biały materiał. Zdjęcia do legitymacji czy dyplomu nie muszą być robione według rygorystycznych wytycznych. Możesz się na nich delikatnie uśmiechnąć. Patrz się na aparat i nie odchylaj znacząco głowy. Możesz spróbować zrobić zdjęcie „z ręki”, jednak pamiętaj, że twarz nie może być uchwycona za bardzo z góry czy z dołu. Najlepiej ustawić aparat na statywie lub podeprzeć w inny sposób. Skorzystaj z samowyzwalacza i skontroluj swoje zdjęcia – w razie czego skoryguj ustawienie aparatu. Jeśli na zdjęciu będą widoczne przedmioty z twojego otoczenia – nie przejmuj się. Fotografia i tak będzie ucięta na wysokości ramion, grunt, aby za Twoją głową nic się nie znajdowało. 

Kiedy jesteś zadowolony ze zdjęcia, możesz przejść do jego obróbki graficznej. Nawet jak nie posiadasz Photoshopa, to możesz ściągnąć darmowe programy do obróbki zdjęć (jak np. Gimp). Dzięki nim usuniesz wszelkie niedoskonałości cery, przytniesz fotografię, a także zamienisz tło, jeśli nie zdecydowałeś się na zawieszenie wspomnianego prześcieradła. 

Teraz najprostsza część – wystarczy, że wejdziesz na stronę Empik Foto i zamówisz odbitki z wybranych zdjęć. Banalne!

Zdjęcia do dowodu i paszportu – o czym należy pamiętać?

W przypadku zdjęć do dowodu, paszportu czy prawa jazdy sprawa wygląda podobnie. Musicie jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka zasad, które nakłada urząd.

Zobaczcie kilka przykładów, jak wykonać i jak nie robić zdjęć do dokumentów:

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej przykładów i informacji znajdziecie tutaj. Pozostałe kroki wykonujcie tak, jak przy poprzednich zdjęciach ? Wystarczy kilka minut, aby mieć odpowiednią fotografię do dowolnych dokumentów!

Exit mobile version