blog.empikfoto.pl

Passpartu – co to jest i do czego się przyda?

Passpartu, a właściwie passe-partout to specjalna, wykonana z kartonu ramka służąca do zasłaniania brzegów obrazu, rysunku, grafiki lub innego dzieła plastycznego o płaskiej formie. Jej zadaniem jest nie tylko ochrona brzegów pracy przed zniszczeniem. Umieszczone w oprawie passpartu wygląda bardzo elegancko i nadaje całości wyrafinowanego charakteru, bo wspaniale eksponuje walory utworu artystycznego.

Passe-partout i jej nietypowe zastosowania

Prymarne przeznaczenie passe-partout jest ogólnie znane, ale warto zastanowić się, gdzie jeszcze można wykorzystać walory tego eleganckiego elementu dekoracyjnego. Nasz pomysł na passpartu wyrasta z przekonania, że na celebrację i podziw zasługuje nie tylko wysoka sztuka. Także inne „dzieła” stanowiące element naszej codzienności godne są tego, by je odpowiednio eksponować. Czy pierwszy rysunek dziecka nie jest czymś, co należy hołubić o chwalić się tym na każdy możliwy sposób? Takie pamiątki są bezcenne, a po latach będą tak samo dużym źródłem wzruszenia, jak w dniu, w którym powstały. Dlaczego zatem nie dołączyć takiej pracy do galerii rodzinnych zdjęć i powiesić na reprezentacyjnej ścianie, oprawioną właśnie w odpowiednio dobraną oprawę z ramką passpartu?

Pochwal się swoim hobby!

Zamiłowanie do różnych prac ręcznych jest coraz bardziej powszechne. Zaczynamy na powrót doceniać proste przyjemności, których źródłem może być własnoręczne haftowanie, wyklejanie czy też np. układanie pięknych kompozycji z zasuszonych roślin, zebranych podczas letniego bądź jesiennego spaceru. Trzeba się chwalić światu swoimi pasjami i nawet jeśli nasze prace nie są doskonałe, to przecież nie to jest najważniejsze. Ważne jest to, że okres spędzony na pielęgnowaniu swoich zainteresowań i rozwijaniu umiejętności jest czasem wytchnienia i oderwania się od codzienności i natłoku ważnych spraw do załatwienia. Oprawione w passpartu płaskie hafty, rysunki, kolaże lub prace plastyczne o innych formach będą nam o tym przypominać, a i przy okazji cieszyć oko, szczególnie jeśli wykorzysta się kilka ramek i stworzy zgrana kolorystycznie kompozycję. Możliwości, jeśli chodzi o zamówienie ramek passpartu, nie ograniczają się wszak wyłącznie do klasycznych białych i kremowych kolorów. Barw do wyboru jest znacznie więcej, więc tym bardziej warto eksperymentować.

Wspomnienia najpiękniejszych chwil

To, że zdjęcia obrazujące szczególnie istotne w naszym życiu wydarzenia najczęściej oprawiamy w piękne ramki, nie jest niczym nowym. Ale już wykorzystanie passe-partout nadal jest rzadkością. A szkoda. Taka ramka podnosi walory estetyczne zdjęcia i nadaje im bardziej artystycznego charakteru. Jeśli dodać to tego stylową, wykonaną ze szlachetnych materiałów oprawę, to zyskujemy piękny element dekoracyjny, który może znaleźć swoje miejsce w sypialni, salonie czy przedpokoju.

W Empik Foto wybór ramek i opraw jest tak duży, że zaspokoi każde, nawet najbardziej wyrafinowane gusta.

Exit mobile version