blog.empikfoto.pl

Jak przygotować się do Świąt, by zdążyć i przeżyć je tak, jak należy?

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało już niewiele czasu. Czeka nas mnóstwo obowiązków, zakupowa gonitwa, sprzątanie i przygotowanie wigilijnej kolacji. Czy da się nie zwariować w tym okresie i zdążyć ze wszystkim bez żadnego stresu? Da się, jeśli tylko skupicie się na tym, co ważne i odpowiednio zaplanujecie przygotowania!

Najpierw plan

Zwykle wydaje nam się, że wiemy, co musimy przygotować przed Świętami. Gdzieś w głowie pojawiają nam się pomysły na prezenty, pamiętamy o zakupach potrzebnych do przygotowania wigilijnej kolacji i wiemy, że w międzyczasie znajdziemy chwilę na ubranie choinki i udekorowanie mieszkania. No właśnie… czy jednak organizowanie Świąt w „międzyczasie” to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie nie, bo zostawiając wszystko na ostatnią chwilę istnieje ryzyko, że nie zdążymy przygotować większości rzeczy, a kilku z nich nie uda się kupić, zdobyć lub przyrządzić. Dlatego właśnie warto zacząć od planu, w którym dokładnie rozpiszemy wszystko, co należy zorganizować.

Taki plan warto podzielić na kategorie, a każdy punkt rozpisać jak najbardziej precyzyjnie. „Prezent dla babci” to tylko nic nie znaczący punkt, ale już „prezent dla babci: zaprojektować fotoksiążkę, kupić zestaw kosmetyków marki XYZ, zapakować w czerwony papier ze złotą wstążką” pozwala nam dokładnie zaplanować działanie. Na podstawie takich punktów można stworzyć listę zakupów i nabyć wszystko, co nam potrzebne podczas jednej wyprawy do sklepu – od prezentów, przez akcesoria do pakowania, aż po składniki do gotowania.

Zacznij wcześniej

Z takim planem może się wydawać, że zdążymy załatwić wszystko w ciągu ostatnich kilku dni przed Świętami. Może się jednak zdarzyć, że w sklepie nie będzie odpowiedniego papieru, z powodu korków nie zdążymy czegoś dokupić, zaraz przyjdą goście, a na naszej choince właśnie przepaliły się lampki. Dlatego warto zacząć wcześniej – szczególnie jeśli chodzi o prezentowe zakupy oraz dekorowanie mieszkania. Powyższy plan warto przygotować nawet na miesiąc przed Świętami i spokojnie realizować punkt po punkcie, by 24 grudnia skupić się już tylko i wyłącznie na czasie spędzanym z rodziną.

Kupuj online

Przygotowując prezenty dla całej rodziny wcale nie musimy spędzać długich godzin w galeriach handlowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem są zakupy online. W sieci łatwo znaleźć odpowiedni produkt, porównać jego ceny i zamówić, by kurier dostarczył go bezpośrednio pod nasze drzwi. Jedyny minus takiego rozwiązania to czas oczekiwania na paczkę, który szczególnie przed Świętami może się znacząco wydłużyć. Dlatego właśnie warto rozpocząć przygotowania wcześniej!

Na empikfoto.pl także znajdziecie mnóstwo pomysłów na prezenty pod choinkę dla całej rodziny. Jeśli nadal poszukujecie inspiracji, sprawdźcie inne posty na naszym blogu:

Pomysł na prezent, czyli dlaczego warto dzielić się wspomnieniami?
15 pomysłów na prezenty na Święta. Zainspiruj się!
Pomysły na prezent pod choinkę dla rodziców
Pomysły na świąteczne prezenty dla dziadków
Pomysły na prezent pod choinkę dla zakochanych

Pomysły na prezent dla przyjaciół

Wigilijna kolacja

Tradycja nakazuje, by na wigilijnym stole stało 12 potraw. Tak dużo dań trudno jednak przygotować w ciągu jednego poranka, więc warto zająć się tym wcześniej. Część potraw można zamrozić, a same pierniki smakują znacznie lepiej, jeśli zostaną upieczone kilka dni przed skosztowaniem. Jeśli spędzacie Święta z dużą liczbą najbliższych, może warto podzielić także kuchenne obowiązki pomiędzy wszystkich członków rodziny? To znaczcie odciąży gospodarzy i pozwoli wszystkim szybciej zasiąść do stołu. A przecież chodzi właśnie o czas spędzony razem, prawda?

Zaangażuj pomocników Świętego Mikołaja

Wasze maluchy z całą pewnością chciałyby zostać pomocnikami Świętego Mikołaja. Ten jednak prawdopodobnie zaangażował już swoje elfy, więc może warto, by pociechy zajęły się przygotowaniami w domu? Dzieciaki uwielbiają ubierać choinkę i kochają wykonywać świąteczne ozdoby. To może być także świetny sposób na wspólne spędzenie jednego z wieczorów. Być może maluchy własnoręcznie przygotują także prezenty dla najbliższych? Dziadkowie z pewnością byliby zachwyceni!

Znajdź chwilę dla siebie

Zwolnijcie! Przed Świętami po prostu zwolnijcie! Często skupiamy się na realizacji listy obowiązków, a ich nadmierna ilość może być stresująca. Dlatego jeśli czujecie, że powoli przerasta Was przygotowanie do wigilijnej kolacji, dajcie sobie chwilę wytchnienia. Sięgnijcie po ulubioną książkę, obejrzyjcie wspólnie świąteczny film lub posłuchajcie gwiazdkowych piosenek. Koniecznie z kimś bliskim. I kubkiem ulubionej herbaty!

Po prostu skup się na tym, co ważne

A jeśli w kalendarzu zauważycie, że to już 24 grudnia to po prostu skupcie się na tym, co ważne. Na bliskich, spędzaniu czasu razem, rodzinnej atmosferze i tworzeniu pięknych wspomnień. Nieumyte okna w kuchni, sałatka, w której zabraknie, któregoś z warzyw czy wreszcie nie aż tak pięknie zapakowane prezenty, jak udało się to zrobić w naszej wyobraźni, nie będą miały aż takiego znaczenia. Obiecujemy!

Exit mobile version