blog.empikfoto.pl

Rafał Makieła i jego fotografia podwodna cz.I

Witajcie!

W grudniu, podczas Wieczorka z Fotografią swoje zdjęcia zaprezentował Rafał Makieła, jeden z Fanów empikfoto.pl na Facebooku.  Jego podwodne fotografie wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników spotkania.  Postanowiliśmy zadać Rafałowi kilka pytań odnośnie jego zdjęć i sposobu pracy.  Na tej podstawie Rafał stworzył bardzo ciekawy tekst, który publikujemy na naszym blogu. Dowiecie się z niego jak rozpoczęła się przygoda  Rafała z fotografią podwodną, z jakimi problemami styka się podczas sesji zdjęciowych, poznacie również wskazówki dotyczące fotografowania pod wodą!

To naprawdę fascynująca opowieść, zachęcamy do lektury!

…………………………………………………………………………………………………………………….

Rafał Makieła / fotograf / www.makiela.com

Fotografią zajmuję się od 8 lat, impulsem do zainteresowania się tą dziedziną sztuki były narodziny mojej Córci Maksymilianny. Chęć uwieczniania każdego dnia z Jej życia spowodowała moje zainteresowanie fotografią. I tak stało się to moją pasją. Powoli uczyłem się podpatrując lepszych ode mnie i nieustannie ćwicząc. Szukałem wyrazu swojej ekspresji w różnych dziedzinach fotografii. Pewnego dnia trafiłem w sieci na zdjęcia Zeny Holloway i postanowiłem zrealizować coś równie spektakularnego jak ich zdjęcia (w końcu przykład trzeba brać od najlepszych).
Pierwsze kroki nie były najłatwiejsze, nie miałem pojęcia jak to się wszystko odbywa w środowisku niezbyt naturalnym dla człowieka. Pożyczyłem od znajomego uniwersalną obudowę do fotografii podwodnej i poszedłem z moją dziewczyną Kingą na basen do zaprzyjaźnionego hotelu żeby spróbować „jak to się je”. No cóż, trzeba liczyć siły na zamiary i bardziej ostrożnie podchodzić do eksperymentów tego typu. Powiem krótko, wyszło nam jedno zdjęcie z całej sesji, które nadawało się do pokazania publicznie.

Jedno z pierwszych zdjęć podwodnych, modelka: Kinga Łakomska, fot. Rafał Makieła www.makiela.com

 Pomijając zabawę jaką mieliśmy przy realizacji sesji,  zdobyliśmy bezcenną wiedzę praktyczną o zdjęciach podwodnych. Jednak jak się okazało przy realizacji kolejnych sesji był to tylko wierzchołek góry lodowej. Prób było wiele, aż w końcu nadeszła pierwsza sesja komercyjna dla Pary Młodej (zajmuję się również artystyczną fotografią ślubną makuzastudio.pl). Na szczęście wszystko poszło dobrze i w trakcie nakręciliśmy wraz z Gabi z Llire.pl również krótki clip dla Młodej Pary. Wszystko to realizowaliśmy małym nakładem sił i w wąskim gronie.
W końcu jednak nadeszła „duża” reklamowa sesja komercyjna dla Aqua Parku we Wrocławiu. Stres był ogromny, przygotowania długie i pracochłonne. Trzeba było zadbać o wszystkie szczegóły ponieważ całą produkcją sesji zajmowaliśmy się sami, a wyzwanie było ogromne. Wspólnie z moją Kingą zebraliśmy całą ekipę od wizażu przez modelki aż po asystę płetwonurków.
Na szczęście dla nas przeprowadziliśmy wcześniej sesję próbną, co w sumie uratowało nam zdjęcia bo wyszły na niej wszelkie problemy jakie mogły nas spotkać na głównej sesji.

Sesja próbna, modelka: Barbara Sklarek SPP Models, fot. Rafał Makieła www.makiela.com

Począwszy od modelek, którym tylko się wydawało, że potrafią pozować pod wodą (co tak na prawdę jest mega trudną sprawą), przez makijaż, który był źle przygotowany i spływał natychmiast pod wodą, po tło, które źle obciążone zawijało się wokół nóg modelki (co jest dosyć przerażającym uczuciem). Sesja próbna dała nam przedsmak tego co nas czeka na „prawdziwej” sesji. Ekipa była spora: dwie wizażystki, pięć modelek i trzech modeli (modelki szybko się męczą pod wodą), stylistka ubioru, dwóch płetwonurków do asysty, drugi fotograf Marcin, fotograf do backstage, asystent oświetlenia, Ja i moja Kinga, która również pozowała. Podczas sesji używaliśmy obudowy podwodnej Ikelite dedykowanej do Canona 5DmII i uniwersalnej obudowy Ewa-Marine. Do oświetlenia użyliśmy bardzo mocnej podwodnej lampy światła stałego wrocławskiej firmy Gralmarine.  Sporadycznie wykorzystywaliśmy systemowe lampy błyskowe Canona i dedykowaną lampę błyskową Ikelite. Poniżej dwa gotowe zdjęcia z tej sesji już po postprodukcji. Można je było zobaczyć na bilbordach we Wrocławiu.

Zdjęcie z sesji dla Aqua Park we Wrocławiu , modelka: Oliwia Dębińska,  fot. Rafał Makieła www.makiela.com

Zdjęcie z sesji dla Aqua Park we Wrocławiu modelka: Alisa Sas,  fot. Rafał Makieła www.makiela.com

Zdjęcie z sesji dla Aqua Park we Wrocławiu, modelka: Kasia Balawejder, fot. Rafał Makieła www.makiela.com

Sama sesja i zdjęcia to jedna strona medalu, druga strona to postprodukcja w programach graficznych… Ze względu na specyfikę środowiska wodnego jest sporo pracy przy obróbce zdjęć. Woda łatwo się zanieczyszcza różnymi drobinami, które „świetnie” widać dopiero na zdjęciach. Jeżeli woda jest zbyt mocno napowietrzona np. przez modelki wykonujące zbyt gwałtowne ruchy pod wodą to również  źle wpływa na zdjęcie. Jak widać na załączonym przykładzie zdjęcia podwodne wymagają wiele pracy przy komputerze, a całą obróbką zajmuję się sam.

Zdjęcie przed i po obróbce graficznej, modele: Agnieszka Pirogowicz i Mateusz Stawiany, fot. Rafał Makieła www.makiela.com

Kolejne realizowane przeze mnie sesje przychodziły już z większą łatwością ze względu na zdobyte doświadczenie. Ekipa, z którą współpracuję jest różna ze względu na to jakie warunki dyktuje sesja. Niektóre sesje robię tylko z moją dziewczyną, która mi asystuje, wizażystką i modelką. W innym przypadku na sesji może być i 20 osób. Poniżej kilka zdjęć z backstage.

 

Backstage podczas sesji podwodnej, na zdjęciu Rafał Małeta i Barbara Sklarek SPP Models, fot. Gosia Kopeć

Backstage podczas sesji podwodnej Rafała Makieły, na zdjęciu:  Barbara Sklarek SPP Models asysta Bartosz Groffik, fot. Gosia Kopeć

Tekst przygotował fotograf Rafał Makieła makiela.com

c.d.n….

Exit mobile version