blog.empikfoto.pl

Visa Kino Letnie – filmowe morze, góry i Mazury

Ponad 100 tysięcy widzów! – taką publicznością może pochwalić się najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce. W letnich kinach w Zakopanem, Sopocie i Giżycku zrealizowano prawie 150 projekcji, to ponad 300 godzin niezapomnianych filmowych wrażeń. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z gwiazdami. Widzowie festiwalu mogli porozmawiać m.in. z Katarzyną Figurą, Robertem Więckiewiczem i Arturem Żmijewskim.

11 edycja Visa Kino Letnie Sopot – Zakopane udowodniła, że to jeden z najważniejszych letnich festiwali w Polsce. Przez 62 dni wakacji pokazano zarówno wielkie hollywoodzkie produkcje, jak i artystyczne kino europejskie nagradzane na festiwalu w Cannes. Specjalne miejsce w repertuarze zajął cykl „Made in Poland” promujący najciekawsze polskie filmy. Widzowie, jak co roku, mogli liczyć na pokazy przedpremierowe. Tak było np. z filmem „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, który powalczy o Złote Lwy na zbliżającym się festiwalu w Gdyni.

Wśród 46 prezentowanych tytułów znalazły się tak spektakularne produkcje jak: „Blade Runner 2049, „Dunkierka” czy „La La Land”. W przeglądzie polskiego kina pokazano takie filmy jak: „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, czy „Atak paniki” Pawła Maślony. Swoją stałą widownię miały również Muzyczne poniedziałki, podczas których wyświetlono m.in. poruszający dokument o Marii Callas oraz przedpremierowo film o początkach brytyjskiego punk rocka „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”. Hitem frekwencyjnym okazała się familijna opowieść „Był sobie pies”, która dostarczyła wzruszeń całym rodzinom. Projekcje pod gwiazdami przyciągnęły w tym roku również zagraniczną publiczność.

 Najwygodniejsze kino w Polsce było obecne w najpiękniejszych lokalizacjach w kraju. Widzowie codziennie cieszyli się filmami na najdłuższym drewnianym Molo w Europie oraz na Kulturalnym Placu Niepodległości u podnóża polskich Tatr. We wszystkie wakacyjne środy i czwartki festiwal cumował nad malowniczym jeziorem Niegocin w Giżycku. Po raz pierwszy w tym roku uruchomiono tam radio festiwalowe. Na fali 90,1 MHz żeglarze-kinomani mogli słuchać rozmów z aktorami, a wieczorem ścieżki dźwiękowej do filmów oglądanych z zacumowanych w Ekomarinie jachtów.

W tym roku do grona laureatów Diamentowego Klapsa Filmowego – nagrody festiwalu – dołączyła utalentowana Agnieszka Dygant. Nagrodę aktorce wręczył w Sopocie pierwszy zdobywca tego wyróżnienia Borys Szyc. Tegoroczna edycja Visa Kino Letnie obfitowała w spotkania z gwiazdami. W Giżycku w kinie „Nowa Fala” pojawili się Piotr Głowacki i Robert Więckiewicz.  W Sopocie centrum festiwalowych zdarzeń stała się kawiarnia „Koło Molo”, w której gościli Artur Żmijewski i Bartłomiej Kotschedoff. W tym samym miejscu, obok słynnej sopockiej fontanny z widzami spotkał się także mistrz polskiego plakatu – Andrzej Pągowski. Na patio hotelu My Story Sopot Apartments odbyła się projekcja „Pociągu do Hollywood” po rekonstrukcji cyfrowej. Seansowi towarzyszyła rozmowa z Katarzyną Figurą. Autentycznie wzruszona artystka wracała wspomnieniami do produkcji, w której zagrała jako 25-latka.

Do festiwalowych spotkań można wrócić nie tylko wspomnieniami. Na facebookowym profilu Visa Kino Letnie znajdziecie fragmenty filmów video zrealizowanych z gośćmi festiwalu. Tych, którzy chcą się zasłuchać, zapraszamy na facebookowy profil Rozmawiam, bo lubię, gdzie znajdują się godzinne rozmowy z ludźmi kina, które przeprowadziła Weronika Wawrzkowicz, oficjalna reporterka Visa Kino Letnie.

Również my mieliśmy przyjemność wspierać ten wyjątkowy festiwal. Bardzo dziękujemy za Waszą obecność!

 

 

Exit mobile version