blog.empikfoto.pl

Jak zachować motywację do pracy w domu?

Praca, rodzina, zwierzęta, spotkania, zdrowie i nauka Twoich dzieci – rywalizują o miejsce w napiętym harmonogramie dnia. Trudno to wszystko zrównoważyć, nawet w dresach. Zastanawiasz się, jak wydajnie pracować w domu? Te pięć strategii pomoże Ci być skutecznym i zmotywowanym przez osiem godzin w domu lub w dowolnym miejscu, w którym pracujesz.

 

  1. Zdefiniuj swój obszar roboczy pracy z domu

Dlaczego wyodrębniona przestrzeń do pracy ma znaczenie? Po pierwsze, tworzy granice. Oddzielenie pracy od spraw osobistych daje mentalny i fizyczny dystans, dzięki któremu łatwiej wyznaczysz priorytety. Przygotowanie domowego stanowiska pracy — nawet samego komputera, blatu i organizera na długopisy — z dala od zlewu pełnego brudnych naczyń lub stosu prania, mówi Tobie i innym, że jesteś w trybie pracy.

Twoje domowe stanowisko pracy mogło być prowizoryczne na początku kwarantanny, co nie oznacza, że musi tak pozostać. Rozważ dodanie detali, które pomogą Ci się bardziej skoncentrować. Karteczki samoprzylepne do notowania, mysz komputerowa, niestandardowa podkładka pod mysz i planer to standardowe narzędzia do pracy, które możesz wprowadzić do swojego domowego biura.

  1. Ustanów rutynę skupienia

Kiedy już stworzysz swoje miejsce pracy i będziesz mógł zająć się codziennymi zadaniami, pomóż swojemu ciału i umysłowi przejść w tryb pracy. Czy  w pracy podczas sprawdzania skrzynki odbiorczej zazwyczaj pijesz kawę? Przyjmij tę praktykę, pracując z domu. Czy pracujesz, zakładając słuchawki i słuchając muzyki? Ustaw w kolejce długą listę odtwarzania i zrób to samo w swoim domowym biurze. Zapisz tę technikę w sekcji „jak produktywnie pracować w domu”.

  1. Wyznacz priorytety na swojej liście rzeczy do zrobienia

Myślenie o dziesiątkach zadań i projektów na liście rzeczy do zrobienia na kolejny tydzień może być przytłaczające. Ogranicz swoją listę do kilku rzeczy, które musisz zrobić, aby zachować motywację. Możesz być pewien, że zrealizujesz pozycje, które w notatniku były dla Ciebie priorytetowe. Skoncentruj się na swoich najpilniejszych zadaniach i nie pozwól, aby drobne problemy odciągnęły Cię od ich realizacji.

  1. Zdefiniuj cele pracy z domu

Wyznaczanie celów, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, może pomóc w utrzymaniu motywacji na wysokim poziomie. Tymczasowa praca z domu nie oznacza odkładania celów na bok. Zmień swoje nastawienie, aby skupić się na celach, które są możliwe do osiągnięcia w danej chwili, w konkretnych okolicznościach. Zapisz swój cel i trzymaj go w miejscu, w którym będziesz go widzieć każdego dnia. Wertując e-maile i realizując swoje codzienne projekty, pamiętaj, aby każdego dnia robić krok w kierunku osiągnięcia wyznaczonego celu.

  1. Działaj systematycznie

Podczas gdy motywowanie się poprzez wyznaczanie celów jest istotnym narzędziem, działanie zgodnie z ustalonymi schematami może być równie efektywne. W przeciwieństwie do celów, kiedy chcesz osiągnąć rezultat X na określonej osi czasu, systematyka zachęca do codziennej praktyki pozytywnej zmiany poprzez powtarzające się zachowania. Przyjrzyj się otaczającym Cię osobom, które inspirują i motywują Cię do pracy. Może są to menedżerowie, koledzy lub mentorzy, których kariery podziwiasz. Jakie nawyki mają ludzie sukcesu?

 

Podsumowanie

Praca w domu wiąże się z wyjątkowym zestawem wyzwań, ale może przebiegać bezproblemowo, gdy znajdziesz w sobie odpowiednią motywację. Wypróbuj niektóre z tych strategii i dołącz kilka własnych, aby znaleźć swój styl pracy.

Exit mobile version