blog.empikfoto.pl

Fotoksiążka ze starych zdjęć – podaruj fotografiom nowe życie

Często trzymamy je w szufladach, wieloletnich pudełkach czy rozlatujących się już albumach – stare, rodzinne fotografie. Lubimy do nich wracać i wspominać dziecięce lata, oglądać modę za czasów młodości naszych rodziców czy podziwiać ślubne fotografie dziadków. Jednak z każdym rokiem zdjęcia coraz bardziej blakną, a kolejne przeprowadzki sprawiły, że część  z nich w dziwny sposób przepadła. Jak więc zadbać o rodzinne fotografie?

Za młodu nie przywiązywaliśmy uwagi do rodzinnych fotografii, jednak teraz coraz bardziej doceniamy ich wartość. Jednak czas odbija się również na nich, warto więc poświęcić rodzinnym pamiątką chwilę czasu i tchnąć w nie nowe życie. Nasi eksperci od zdjęć podpowiadają, jak sprawić, aby ulubione fotografie już nigdy nie postarzały się, ani o jeden dzień. 

Krok 1 – porządkowanie starych zdjęć

Przeznacz jeden dzień na uporządkowanie wszystkich zdjęć. Porozmawiaj także ze swoimi rodzicami – dobrym pomysłem będzie również zadbanie o ich archiwa. Posegreguj je według dat, popakuj w odpowiednie pudełka czy folie. Możesz je dodatkowo podzielić tematycznie – zdjęcia rodziców, dziadków, wakacje czy szkoła. Odbitki, które leżały luzem przetrzyj delikatnie z kurzu, sprawdź, czy nigdzie nie dostała się wilgoć (jeśli tak – pozostaw fotografie do wyschnięcia). Tak posegregowane zdjęcia nie tylko zajmą mniej miejsca, ale również będą gotowe do przeczekania kolejnych lat. 

Krok 2 –skanowanie starych zdjęć i obróbka

Warto również przygotować wirtualne kopie zdjęć. Dzięki temu, nawet jeśli zawilgotnieją czy dorwie się do nich pupil lub dziecko, będą do otworzenia. Jak to zrobić? Oczywiście, jeśli macie skaner, możecie to zrobić za jego pomocą. Jednak z pewnością kilkanaście zdjęć, sprawi, że zrezygnujecie z tego pomysłu na długie lata – zeskanowane zdjęcia należy jeszcze odpowiednio obrobić w programie graficznym (dociąć boki, wyrównać do pionu itp.). Na rynku istnieje mnóstwo aplikacji zajmujących się obróbką zdjęć.  Dzięki nim już w kilka sekund uzyskacie skany bez odblasków, przycięte do krawędzi i bez przekrzywień. Nic prostszego!

Krok 3 – stwórz fotoksiążkę ze starych zdjęć!

Zeskanowane zdjęcia posegreguj w folderach, najlepiej używając tej samej metody archiwizacji co przy ich papierowej wersji (chronologiczne ułożenia, tematyczny podział). Co jeszcze możesz zrobić? Wykonaj ze zeskanowanych fotografii fotoksiążkę. Taki podarunek, np. z okazji zbliżających się/minionych świąt będzie niezapomnianą pamiątką. Dziadkowie z pewnością ucieszą się ze swoich zdjęć z lat młodości, a rodzice z fotoobrazu ze swojej podróży poślubnej. Podarunki będą też strzałem w dziesiątkę przy okazji rocznic czy jubileuszy. Tak zachowane wspomnienia będą zawsze pod ręką i z pewnością wywołają łzę wzruszenia. Być może nawet wasi dziadkowie zapomnieli już o wielu fotografiach, które w jakiś sposób, znalazły się u Was. 

Exit mobile version