blog.empikfoto.pl

Lista gości weselnych – jak zabrać się do planowania?

lista gości weselnych

Gdy emocje związane z zaręczynami już odrobinę opadły, czas zabrać się za planowanie. Jedną z pierwszych rzeczy, za które zabierają się narzeczeni jest lista gości do zaproszenia na ślub. Lista gości będzie ważnym punktem wyjścia dla budżetu, wyboru miejsca zaślubin czy ilości zaproszeń do zamówienia. Wpłynie także na wiele późniejszych decyzji, dlatego ważne, by była przemyślana i precyzyjnie ułożona. Podpowiadamy, jak zmierzyć się z tym niełatwym zadaniem. Lista gości weselnych – jak zabrać się do planowania?

Lista gości weselnych a ingerencja rodziców

Niestety często zdarza się, że w tym momencie planowania wesela to właśnie rodzice decydują się wkroczyć, by wypowiedzieć swoje zdanie. Ich ingerencja, choć ważna i pomocna, bywa także niepożądana przez Młodą Parę. W szczególności, gdy wesele współfinansowane jest dzięki rodzicom, trzeba się wykazać sporą dawką asertywności, by lista gości odzwierciedlała wyłącznie osoby, na których obecności zależy właśnie Wam.

Pamiętajcie, że listę gości tworzycie z osób, bez których nie możecie sobie wyobrazić swojego ślubu. W jej tworzeniu uwzględnijcie więc:

W zależności od tego, jak szerokie kręgi bliskich będziecie zataczać przy okazji planowania, pierwsza lista potrafi urosnąć do naprawdę ogromnych rozmiarów. Często zdarza się, że po pierwszej „rundzie” na liście znajduje się nawet ok. 200-300 osób! Rekordzistom gratulujemy, a jednocześnie współczujemy konieczności powtórnej selekcji.

Jak sprecyzować ostateczną listę gości?

Lista gości weselnych to trudne zadanie, które wymaga zarówno czasu, jak i umiejętności pójścia na kompromis. Szczególnie w przypadku, gdy Wasz budżet jest mocno ograniczony, warto odpowiedzieć sobie na kilka przykładowych, poniższych pytań i odpowiedzieć na następujące kwestie:

Te kilka pytań pozwoli Wam na zawężenie grona zaproszonych wyłącznie do osób, które rzeczywiście chcielibyście, by radowali się z Wami w tym wyjątkowym dniu. Pamiętajcie, by uwzględnić także osoby towarzyszące, partnerów życiowych oraz dzieci zaproszonych gości.

Lista gości weselnych a budżet i sala weselna

Po stworzeniu listy gości łatwo zawęzicie pole poszukiwań sali weselnej. Gdy lista jest stosunkowo zwięzła, zbędne jest pisanie o wyceny do dużych, popularnych obiektów. Natomiast problem pojawia się, gdy lista znacząco się wydłuża, gdyż nie wszystkie sale będą miały możliwość przyjąć tak dużą liczbę gości. Metodą eliminacji, utworzenie listy pozwoli Wam na precyzyjne poszukiwania wymarzonego miejsca na ceremonię zaślubin.

Tworząc listę gości miejcie na uwadze budżet weselny, który bardzo łatwo jest niestety przekroczyć. W różnych miastach podaje się różne kwoty „za talerzyk”, więc ciężko nam podpowiedzieć najlepszą taktykę, ale bieżąca kontrola wydatków to praktyka, do której gorąco Was zachęcamy.

Lista gości weselnych gotowa! Co dalej?

Zaproszenia ślubne to krok, który wykonujemy niemalże od razu po skompletowaniu pełnej i ostatecznej listy gości. Do ich stworzenia możesz skorzystać z gotowych projektów dostępnych w Internecie lub poprosić o pomoc podwykonawcę. Często darmowe narzędzia graficzne lub edytory online gotowych szablonów okazują się być wystarczająco zaawansowane, by to zadanie nam jak najbardziej ułatwić. By je wydrukować, zleć zadanie zaufanej drukarni, podwykonawcy zaproszeń na indywidualne zamówienie i własny projekt lub skorzystaj ze strony Empik Foto. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszą się zaproszenia ślubne glamour, które zdradzają charakter uroczystości i utrzymują ją w wyjątkowym i podniosłym tonie. Zaproszenia ślubne glamour charakteryzują się licznymi złoceniami, ozdobami i eleganckimi czcionkami i królują w ostatnich sezonach ślubnych!

Zazwyczaj na zaproszeniach umieszcza się krótką informację z prośbą o potwierdzenie przybycia. Dzięki temu będziecie mieć stałą kontrolę nad budżetem, przepustowością sali i ewentualnym usadzeniem gości. Zwykle w tym momencie wśród naszej listy zaproszonych zgłaszają się także osoby na diecie wegetariańskiej, których preferencje żywieniowe możemy odpowiednio wcześniej zgłosić sali weselnej. Jeśli nie otrzymaliście od kogoś z listy potwierdzenia przybycia – chwyćcie za słuchawkę i koniecznie dopytajcie o nie sami!

Gdy goście potwierdzą już swoją obecność, ważnym elementem jest stworzenie planu stołów weselnych. Usadzenie gości potrafi być prawdziwą zmorą narzeczonych, szczególnie gdy w grę wchodzą rodzinne rozterki i pokoleniowe niesnaski. Gdy przejdziecie przez ten etap planowania, warto pochylić się nad zaprojektowaniem spójnych z charakterem i stylem imprezy oraz czytelnych planów stołów weselnych. Zazwyczaj stoją one przy wejściu na salę i pozwalają uniknąć zbędnego zamieszania przy zajmowaniu miejsc. Plan stołów weselnych to przydatna dekoracja, która będzie także stylowym, gustownym przywitaniem przybyłych gości.

To już prawie koniec!

Gdy wspólnie przejdziecie przez ten etap planowania wesela, naprawdę duża część przygotowań będzie już za Wami! Pamiętajcie, by przy okazji planowania dobrze się bawić, słuchać wzajemnie swoich potrzeb i uwag oraz cieszyć się procesem. Gwarantujemy, że zwieńczenie ślubnych przygotowań będzie magiczne, a cały stres z nimi związany odejdzie w niepamięć!

Exit mobile version