blog.empikfoto.pl

Pomóż dziecku się zorganizować

Odpowiednia organizacja czasu bywa trudna, nawet dla dorosłych. Warto więc już od najmłodszych lat wpajać maluchowi, że nie należy odkładać rzeczy do zrobienia na później. Ta umiejętność stanie się szczególnie przydatna, kiedy dziecko przekroczy próg szkoły. Na podstawie rozmów przeprowadzonych z najlepszymi ekspertkami od organizacji czasu, stworzyliśmy dla Was mały poradnik ?

Doskonale wiemy, że mistrzyniami organizacji czasu są mamy. To one pamiętają w jakie dni dzieci mają dodatkowe zajęcia z angielskiego, kiedy odwołana jest lekcja przyrody, a kiedy nauczycielka zapowiedziała odpytywanie z wiersza. Warto jednak „podzielić się” tym obowiązkiem z dzieckiem, pomagając mu w organizacji własnego czasu. Oto, co możecie zrobić, aby Wasz maluch stał się mistrzem planowania.

Ucz dziecko od najmłodszych lat

Już od najmłodszych lat należy uczyć dziecko, że jest czas na zabawę i czas na obowiązki. Nawet, jeśli zadaniem pociechy jest „jedynie” posprzątanie klocków. Warto wytłumaczyć maluchowi, jakie są korzyści z nie odkładania takich rzeczy na później. Możesz mu pomóc zorganizować jego przestrzeń za pomocą odpowiednich naklejek. Na pudle, do którego chowacie piłki i lalki, naklej rysunki zabawek, a na półce z książeczkami i puzzlami te, które odpowiadają tym przedmiotom. Dla Ciebie jest to logiczne, ale maluchowi nie przeszkadza tomik z bajkami wrzucony do pudła z zabawkami ? Pozwól też dziecku sobie pomagać. Niech ułoży pokrojone warzywa na kanapce lub przyniesie swoje ubranka do prania. Z pewnością tak przygotowana kolacja czy pranie zajmie Ci więcej czasu, ale pozwoli wyrobić w nim odpowiednie nawyki.

Kiedy pójdzie do szkoły

Dziecko nie musi pamiętać o wielu rzeczach, do czasu rozpoczęcia edukacji. Dopiero szkoła zaczyna nakładać na niego pewne obowiązki, jak spakowanie plecaka, odrobienie pracy domowej czy pamiętanie o zbliżających się klasówkach i sprawdzianach. Doskonałym sposobem na naukę organizacji własnego czasu jest kalendarz. Duży, ścienny, który możemy powiesić nad biurkiem dziecka. Pozwoli mu zapisać najważniejsze terminy klasówek czy wycieczek szkolnych i odpowiednio się do nich przygotować. Taki kalendarz możesz z powodzeniem sama zaprojektować na stronie EmpikFoto. Każda jego strona może być ozdobiona innym zdjęciem. Fotografia z imprezy urodzinowej, albo rodzinne zdjęcie z wakacji z pewnością sprawią, że o wiele milej będzie mu się zaznaczało kolejne istotne terminy. Za pomocą prostego edytora, podczas tworzenia kalendarza sama możesz zapisać ważne dla dziecka daty, jak np. imieniny babci czy rodzinne święta.  

Pozytywna motywacja

Pamiętaj też o pozytywnej motywacji dziecka. Jeśli dostał dobrą ocenę lub został pochwalony przez nauczyciela, również powinnaś powiedzieć maluchowi, że jesteś z niego dumna ? Może raz na jakiś czas warto pomyśleć o większej nagrodzie? Np. wyjście do kina lub całodniowy wypad na basen? Z pewnością tak zmotywowane dziecko, z delikatną pomocą naklejek czy kalendarza, stanie się mistrzem planowania swojego czasu ?

Wszystkie personalizowane kalendarze (ścienne i biurkowe) są dostępne na stronie empikfoto.pl

 

Exit mobile version