blog.empikfoto.pl

Zdjęcia matowe czy błyszczące? Jakie odbitki zamówić?

Wybrałeś już zdjęcia do wywołania, planując, jak je wyeksponujesz. Zdecydowałeś też o rozmiarze odbitek. Pozostaje jeszcze wybór papieru i można składać zamówienie. Jednak czym właściwie różni się papier matowy od błyszczącego? Na którym Twoje starannie wybrane ujęcia będą prezentować się lepiej? Zapraszamy do lektury, a wszystko stanie się jasne. Zdjęcia matowe czy błyszczące? Jakie odbitki zamówić?

Papier ma znaczenie – co warto wiedzieć o papierze fotograficznym?

Fotografowie, chcąc wykonać idealne zdjęcie, z uwagą dobierają nie tylko oświetlenie czy parametry obiektywu, ale również papier, na którym będzie ono wydrukowane. Nośnik może mieć bowiem ogromny wpływ na wygląd odbitki, a tym samym np. podkreślić zalety ujęcia. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku wykończenie. Podczas gdy większość z nas zastanawia się, czy wybrać zdjęcia matowe, czy błyszczące, profesjonaliści zazwyczaj biorą pod uwagę znacznie więcej odmian papieru – np. jedwabistą lub perłową. Od faktury zależy m.in. odwzorowanie kolorów i szczegółów. Na niektórych rodzajach nośnika mogą się one wydawać wyraźniejsze, a na innych bardziej subtelne. Wpływa to na podkreślenie klimatu fotografii i emocji, jakie z niej biją. Ponadto od rodzaju papieru zależy to, jak odbitki sprawdzą się w konkretnym zastosowaniu – w albumie, w ramce, na ścianie.

Odbitki błyszczące – wyraziste i ostre

Zdjęcia błyszczące są tymi najczęściej wybieranymi przez klientów Empik Foto. Wykonywane są na papierze powlekanym, który dzięki połyskowi prezentuje się bardzo elegancko.

Do zalet odbitek na papierze błyszczącym z pewnością można zaliczyć:

Błyszczące zdjęcia mają jednak również wady. Są to:

Odbitki matowe – stonowane i praktyczne

Zdjęcia matowe drukowane są na papierze o jednolitej strukturze, który nie odbija światła w taki sposób jak papier błyszczący. To dość uniwersalny nośnik, który ma kilka istotnych zalet:

W tym przypadku również można jednak dostrzec wady:

Zdjęcia matowe czy błyszczące?

Jaki wybrać papier do zdjęć – matowy czy błyszczący? Decyzję warto podjąć na podstawie rodzaju i przeznaczenia odbitek, a także indywidualnych preferencji. Kilka podpowiedzi zamieszczamy poniżej.

Określ więc swoje preferencje, dzięki czemu wybór papieru fotograficznego będzie znacznie łatwiejszy.

Jakikolwiek rodzaj odbitki wybierzesz, spraw by prezentowały się one zawsze tak samo pięknie. Do ich przechowywania wybierz dedykowane koperty, pudełka na odbitki, albumy lub, jeśli zdjęcia mają zawisnąć na ścianach w całym domu – niezastąpione, klasyczne ramki czy passe-partout.

Exit mobile version