INSPIRACJE

8 inspirujących rad na to, jak znaleźć w sobie pasję do fotografowania

Cały czas trwa 8. edycja naszego Konkursu Fotograficznego empikfoto. Na Wasze zdjęcia czekamy aż do 30 września, a dla tych, którzy jeszcze nie sięgnęli po swoje aparaty przygotowaliśmy coś specjalnego! Oto 8 rad, które pomogą Wam odnaleźć motywację do jeszcze częstszego i bardziej kreatywnego fotografowania!

Doskonale wiemy, jak trudno czasami chwycić za aparat. Czasami zawodzi nas pogoda, czasami nasze możliwości techniczne są niewystarczające, a czasami ten genialny pomysł na zdjęcie, który krąży po głowie już od dawna, po prostu nie pozwala się złapać. Właśnie z tego powodu przygotowaliśmy dla Was kilka porad i inspiracji! Mamy nadzieję, że okażą się pomocne, a dzięki nim chętniej sięgnięcie po swój sprzęt, by uchwycić kolejne świetne kadry!

  1. Inspiruj się!

Oglądaj jak najwięcej filmów, sięgaj po dobre książki, przeglądaj sieć w poszukiwaniu pomysłów i słuchaj ulubionej muzyki. Gdy do naszego mózgu dociera wiele różnych bodźców łatwiej mu podjąć grę w skojarzenia. Efekt? Ciekawa scena w kinie może zainspirować nas do wykonania serii portretów z wykorzystaniem techniki, o której nie dawno czytaliśmy na jednym z blogów. Pozytywne obrazy i dźwięki natomiast zwiększają poziom endorfin, dzięki czemu czujemy się bardziej zmotywowani do działania. Bo sami przyznacie, że przy  September – Earth, Wind & Fire od razu chce się sięgnąć po aparat i ruszyć w plener tanecznym krokiem, prawda?

Poza tym, wartościowe treści służą rozwijaniu swoich pasji i poszerzaniu własnych horyzontów. Dlatego każdego dnia znajdź chociaż krótką chwilę i oddaj się pełni temu, co najbardziej kochasz. A jeśli poszukujesz dużej ilości inspiracji zebranych w jednym miejscu, przypominamy, że znajdziesz je:

  1. Oglądaj zdjęcia innych

Jest to niezwykle istotne szczególnie na początku Twojej fotograficznej przygody. I nie chodzi wcale o kopiowanie (choć na starcie to naprawdę dobry pomysł!), ale o tzw. obycie wizualne. Oglądanie zdjęć profesjonalistów sprawi, że zupełnie nieświadomie wyrobisz w sobie nawyk fotograficznego postrzegania świata. Widząc w jaki sposób dany temat zostaje ujęty przez innych fotografów, znacznie łatwiej będzie Ci potem odpowiednio komponować i kadrować swoje ujęcia. Polecamy przede wszystkim blogi fotograficzne, ale przeogromnym źródłem inspiracji może być także Pinterest, gdzie po wpisaniu interesującej Cię frazy możesz odnaleźć całą masę naprawdę świetnych zdjęć!

bez-nazwy-1

 

  1. Zrób sobie ćwiczenia z patrzenia

Postaraj się spojrzeć na świat zupełnie inaczej niż do tej pory. Także na te miejsca i przedmioty, które znasz już doskonale. Może okazać się, że zmiana perspektywy pozwoli Ci odkryć warty sfotografowania potencjał nawet w przedmiotach codziennego użytku lub chwilach, które są dla Ciebie zupełnie zwyczajne. Murad Osmann zwiedza świat ze swoją ukochaną, a na każdym zdjęciu dziewczyna prowadzi go za rękę. Sofiane Samlal natomiast fotografuje swoje przygody z perspektywy klocków Lego. To bardzo proste, ale jakże efektowne pomysły!

 

lego-figures-photography-samsofy-pardugato-7

  1. Naucz się techniki…

Odpowiedni warsztat to podstawa. Nie da się wykonywać dobrych zdjęć bez znajomości swojego aparatu. Tryb automatyczny nie pozwala w pełni zapanować nad światłem, toteż zdjęcie na ekranie może wyglądać zupełnie inaczej niż w naszej wyobraźni. Podejmuj więc próby, eksperymentuj i przeprowadź sobie krótki kurs fotografii. Marc Levoy – profesor z Uniwersytetu Stanforda udostępnił w sieci swoje podręczniki do fotografii zupełnie za darmo. Znajdziecie je tutaj.

  1. … i o niej zapomnij

Jeśli masz już opanowany swój aparat to możesz teraz… o tym zapomnieć. Poważnie! Ktoś kiedyś powiedział, że „Jedno nieostre zdjęcie to pomyłka. Dziesięć nieostrych zdjęć to eksperyment. Sto nieostrych zdjęć to styl.” Nie bój się więc eksperymentować – przekręć zoom podczas długiego naświetlania, zamiast dyfuzora na lampę błyskową załóż reklamówkę, poszukaj sposobów na wykonanie fotoakcesoriów DIY i baw się nimi! Warsztat i sprzęt w fotografii to jedno. Przede wszystkim liczy się światło, pomysł, Twoja kreatywność i trochę szczęścia.

  1. Zorganizuj głowę pełną pomysłów

Zdarza się, że Twoja głowa pęka od nadmiaru świetnych pomysłów, prawda? Każdy z nich wymaga jednak dopracowania, dlatego stwórz bazę swoich koncepcji. Zapisuj na dysku komputera inspirujące fotografie, używaj aplikacji do notowania na smartfony i koniecznie noś ze sobą notes. Czasami wielkie idee trudno zapisać w kilku słowach, dlatego fotografowie często notują je wraz z pomocniczymi rysunkami. Do dobrze zapisanego pomysłu łatwiej potem wrócić, a wyobraź sobie jak świetną pamiątką taki notes stanie się za kilka lat!

  1. Nie przestawaj!

Jason Lee – jeden z najpopularniejszych na świecie fotografów rodzinnych i dziecięcych, inspirując innych zawsze posługuje się porównaniem do bajki – „W bajce „Gdzie jest Nemo” rybka mówi:  Po prostu płyń dalej , po prostu płyń dalej. Teraz zamień pływanie i fotografowanie i przepis na udane zdjęcia gotowy”. Co to znaczy? Po prostu nie przestawaj robić zdjęć! Początki będą trudne, czasami zabraknie Ci motywacji lub zwątpisz w swoje umiejętności. Ale mimo wszystko rób zdjęcia nadal – każdego dnia będą stawały się lepsze aż w końcu osiągniesz wymarzony poziom. I nie bój się prosić o opinie. Zarówno profesjonalistów, jak i swoich najbliższych. Jeśli niedoświadczeni dostrzegą w Twoich zdjęciach to, co chcesz na nich pokazać to znaczy, że jesteś już blisko!

  1. Wymyśl sobie wyzwanie

Wyzwanie fotograficzne to świetny sposób na to, by codziennie motywować się do sięgania po aparat. Wymyśl sobie zadanie (pomocny może okazać się wspomniany już Pinterest, gdzie wpiszesz „photo challange”) i realizuj je każdego dnia. Zacznij od czegoś prostego – np. wykonania autoportretu o poranku przez cały wrzesień lub poszukiwania pierwszych oznak jesieni przez najbliższe 30 dni. Nie masz pomysłu? Podpowiadamy – przez najbliższy tydzień wykonaj 5 świetnych zdjęć i wyślij je do nas jako zgłoszenie konkursowe!

Aha! I obiecany test! 🙂 Chcesz sprawdzić czy Twoje oko widzi już świat „fotograficznie”? Helen Czerski z londyńskiego University College proponuje prostą zabawę ze zdjęciami, która pozwala oszukać mózg. Strasznie ciekawe doświadczenie!

Spójrz, to zwyczajna czarno-biała fotografia, prawda?

zam1-b24cdd178dbf65933b4a0064c49

A teraz wpatruj się przez kilkadziesiąt sekund w niebieski punkt poniżej i powróć szybko do powyższego zdjęcia!

zam2-ecb3e4b2e25181d5e5ff8837cb4

Prawda, że udało Ci się zobaczyć coś właśnie takiego?

zam3-94c39e254f125b755365779fc8b

Życzymy Wam mnóstwa kreatywności i czekamy na Wasze zgłoszenia! Jeśli macie jeszcze więcej inspirujących rad, z których sami korzystacie – podzielcie się z nami nimi tutaj lub na naszym facebooku – facebook.com/empikfotopl !

Udostępnij: