DIY

Jak stworzyć ścianę ze zdjęciami? Dekoracje, które ocieplą dom!

Jak stworzyć ścianę ze zdjęciami

Weekend zapowiada się deszczowo i spędzasz go z rodziną w domu? A może po prostu szukasz inspirującego pomysłu na kreatywną i pożyteczną zabawę? Masz pod ręką parę rodzinnych zdjęć i nigdzie Ci się nie spieszy? Zatem do dzieła! Jak stworzyć ścianę ze zdjęciami? Zobacz, jak wyczarować z nich nietuzinkową dekorację na ścianę. To proste!

Nie bez powodu kochamy zdjęcia. To one są naładowane milionem emocji oraz wspomnień, które sprawiają, że serce bije mocniej, a na duszy robi się cieplej. Też lubisz na nie patrzeć? A co, gdyby stworzyć „ścianę pozytywnej energii”? Taką, na której zawisną najfajniejsze rodzinne fotki – te z domówki u siostry, ostatnich wakacji, letniego grillowania… Jest w czym wybierać, prawda? A skoro tak, czas poszukać dla nich nietuzinkowej oprawy. Niech staną się częścią ozdoby ściany. Stwórz ją samodzielnie!

Jak stworzyć ścianę ze zdjęciami? Ściana z fotodekoracjami krok po kroku

Na początku, jak zawsze, potrzebujesz dobrego planu. Od czego więc zacząć?

1. Wybierz ścianę, która stanie się Twoją domową „ładowarką pozytywnymi emocjami”.

Najlepiej, aby było to miejsce łatwo dostępne dla wszystkich domowników. Dobrze sprawdzi się np. ściana w:

  • jadalnianej części kuchni,
  • salonie,
  • pokoju dziennym.

Zadbaj o to, aby była łatwo widoczna z wielu punktów wnętrza – np. tak, byś mógł na nią zerkać, kiedy popijasz kawę na kanapie lub przechodzisz z pokoju do pokoju.

Jak stworzyć ścianę ze zdjęciami

2. Określ, ile masz na niej miejsca.

Na początku – wizualnie. Zastanów się, czy chcesz ją wypełnić zdjęciami całą, czy np. tylko w środku, w polu widocznym dla oka bez konieczności schylania się czy zadzierania głowy.

Kiedy już wiesz, weź do ręki miarkę i zapisz wymiary przestrzeni, którą chcesz wypełnić fotodekoracjami. To ważne, ponieważ dzięki temu będziesz w stanie oszacować, ile zdjęć i plakatów potrzebujesz oraz jak je rozlokować.

3. Zadecyduj, jak rozwiesisz zdjęcia.

Dziś najbardziej trendy są ściany w stylu kolażu artystycznego. Takiego, którego elementy na pozór są „z innych parafii”, ale razem tworzą oryginalną całość. Możesz więc sięgnąć np. po:

  • ramki w różnych stylach i kolorach,
  • różne typy fotodekoracji – zarówno rodzinne zdjęcia, jak i designerskie plakaty, choćby te z motywującymi hasłami lub z wyeksponowaną ważną datą,
  • rozmaite rozmiary ozdób, które trafią na ścianę – od bardzo małych, np. 9 x 13 cm, aż po te naprawdę ogromne.

Jak stworzyć ścianę ze zdjęciami

Ale uwaga! Jeśli w zamian za asymetrię i nutę szaleństwa wolisz klasykę, harmonię i porządek – możesz wybrać zestaw takich samych ramek i umieścić je na w równych odstępach. Ty decydujesz!

Jeżeli jednak zapragniesz odrobiny chaosu, pomyśl również o tym, aby zdjęcia umieścić nie tylko, wieszając je bezpośrednio na ścianie, ale też na:

  • niewielkich i lekkich półkach lub uchwytach – stojakach,
  • sznurkach, które rozwiesisz między dwoma haczykami przytwierdzonymi do ściany

4. Przygotuj zdjęcia i plakaty.

Teraz czas na najprzyjemniejszą część: wybranie fotek i plakatów. Zacznij od przejrzenia zdjęć na smartfonie – masz ich na pewno tysiące! Nie wahaj się zerknąć również do rodzinnych albumów. Może tam kryje się jakaś perełka? Pamiętaj, że taką fotografię możesz wskanować w dobrej rozdzielczości i powiększyć – zamawiając np. fotoplakat w ramce ze zdjęciem Twoich rodziców z młodych lat. Jeżeli jednak chcesz zamówić tradycyjne odbitki, kliknij tutaj.

To jeszcze nie koniec możliwości. Pomyśl o przepleceniu zdjęć plakatami z ciekawą grafiką oraz motywującymi hasłami. Takie, które wywołają uśmiech na twarzy – np. „Życie zaczyna się po pierwszej kawie” – i te z nutą melancholii, choćby z datą przyjścia na świat dziecka.

Jak stworzyć ścianę ze zdjęciami

Uwaga! Jeśli znalazłeś dziesiątki zdjęć, spośród których nie umiesz wybrać tych najlepszych – stwórz z nich kolaż w aplikacji Empik Foto (lub na naszej stronie) i zamów w formie plakatu. Może stworzysz taki montaż z 3-4 fotografii wykonywanych jedna po drugiej, dla uzyskania filmowego efektu?

Wszystkie fotodekoracje zaprojektujesz i zamówisz w krótkim czasie przez Internet. Najlepiej zrób to w ciągu tygodnia, by były gotowe na weekend.

5. Montuj!

Teraz czas na finał pracy, czyli na zamontowanie wszystkich elementów. Zdjęcia i plakaty w ramce są lekkie, więc… nie musisz wiercić w ścianie, aby je przyczepić. W zamian sięgnij po specjalną taśmę dwustronną – na rynku są teraz nawet wersje, które łatwo odkleić, kiedy już nie będą potrzebne.

Jak stworzyć ścianę ze zdjęciami

Stwórz wspólnie z najbliższymi piękną kompozycję i… cieszcie się efektami! Pamiętaj, że taką „ścianę dobrych wspomnień” można też udekorować przy pomocy lampek choinkowych. Dzięki temu będzie się świetnie prezentować również nocą. Życzymy powodzenia!

Udostępnij: