DIY

Jak stworzyć album na zdjęcia z majówki?

album na zdjęcia z majówki

Wyjątkowe wspomnienia z majówki zasługują na odpowiednią oprawę. Do wykonania albumu na zdjęcia z szalonego wyjazdu z przyjaciółmi lub fotografie, na których uwieczniliśmy chwile spędzone w rodzinnym gronie, potrzebujemy jedynie garści kreatywnych gadżetów. Jednak co najważniejsze, naszych ulubionych zdjęć z majowego weekendu. Praktycznym, a jednocześnie efektownym podarunkiem dla przyjaciółki lub mamy, a także super pamiątką dla nas samych, będzie album na zdjęcia z majówki w kieszonkowym rozmiarze. Wykonamy go wywołując odbitki w formie instafot.

Do stworzenia takiego albumu potrzebne będą:

 • patyczki drewniane (najlepiej o długości 13,5 cm, np. do lodów),
 • farby akrylowe,
 • blok do akwareli (o gramaturze 250 g/m2),
 • ozdobne kartki,
 • wytłaczarka do liter lub samoprzylepne literki,
 • wykrojnik np. motylka,
 • ozdobne taśmy samoprzylepne (washi-tapes),
 • sznurek,
 • nożyczki i mocny klej (np. silikonowy)
 • sztywny karton (na przykład okładka z bloku technicznego)
 • ulubione odbitki w formie instafot.

Krok 1

Okładka albumu na zdjęcia z majówki tworzą tajemnicze drzwiczki do naszego ogrodu wspomnień. Aby je wykonać wystarczy ułożyć patyczki równolegle obok siebie tak, aby album na szerokość był większy od zdjęć o ok. 3,5 cm. Instafoty mają rozmiar 10×10 cm, a nasz album 13,5×13,5 cm. Dwa drewienka ustawiamy w poprzek i z jednej strony docinamy, aby album bez problemu się zamykał i otwierał.  W ten sam sposób wykonujemy tył naszego albumu.

Krok 2

Kolej na ozdabianie szczebelków. Możemy je pomalować, albo ozdobić papierem lub taśmą samoprzylepną. Następnie docinamy kawałek tektury na wielkość okładki naszego albumu i klejem silikonowym mocujemy ozdobione patyczki do papieru jeden obok drugiego. Wewnętrzną stronę okładki możemy pomalować farbą lub okleić papierem, aby wyglądała estetycznie.

Krok 3

Żeby album na zdjęcia z majówki ładnie się prezentował warto zadbać o detale na okładce. Można opisać album, używając wytłaczarki do liter lub naklejając samoprzylepne, ozdobne literki. Chcąc nadać okładce nieco tajemniczości, możemy doczepić do niej wycięty klucz lub, jeśli taki posiadamy, mały, metalowy kluczyk, w stylu tych, które były kiedyś używane do zamykania pamiętników ?

Krok 4

Jeśli chcemy, aby album pomieścił zdjęcia o wielkości 10×10 cm (instafoty), należy przygotować z kartonu do akwareli prostokąty o długości ok. 22 cm x 11cm. Wtedy kartki po złożeniu na pół będą stanowiły bazę pod zdjęcia – pozostaną większe od samych odbitek, ale mniejsze niż okładka naszego albumu. Prostokąty zginamy na pół i przyklejamy do kartonowej bazy okładki za pomocą dodatkowych pasków wyciętych z bloku i zgiętych na pół. Połowa paska jest przyklejona do poprzedniej kartki, natomiast druga do kolejnej – tak jak przedstawia to zdjęcie.

Krok 5

Pierwszą i ostatnią stronę albumu przyklejamy do gotowych okładek. Środek dekorujemy np. taśmami ozdobnymi i wykrojnikami, a następnie rozpoczynamy zapełnianie ulubionymi fotografiami.

Udostępnij: