Bez kategorii

Jak dbać o fotografie, żeby wytrzymały upływ czasu?

Co czujesz, kiedy przeglądasz zdjęcia? Jeśli to te, które samodzielnie zrobiłeś, zapewne jedno spojrzenie wystarczy, aby obudziły się wspomnienia. A jeżeli mowa o starszych fotografiach – pojawiają się ciekawość, zachwyt, zadziwienie… tych emocji nie da się przecenić! Ale uwaga! Zdjęcia niszczeją pod wpływem upływu czasu. Zobacz, jak temu zapobiec. Oto nasze praktyczne wskazówki.

Dlaczego zdjęcia niszczeją?

Zdjęcia – czy to te wywoływane przed laty, czy obecnie – są „zapisywane” na nośniku, którym jest specjalny papier. Bez względu na to, czy mowa o klasycznym fotograficznym, czy też o kredowym – trzeba mieć na uwadze, że podlega on działaniu rozmaitych czynników środowiskowych.

Przede wszystkim jest narażony na działanie promieni słonecznych. Zawarte w nim promieniowanie UV może doprowadzić do stopniowego blaknięcia kolorów i utraty przez nie pełnej mocy. Nie ma w tym nic dziwnego!

Po drugie czynnik temperaturowy. Fotografiom mogą szkodzić upały oraz poważne mrozy. Pojawia się też duży problem z wilgocią – woda z czasem penetruje również najlepszej klasy papier. Gdy tak się stanie, zdjęcia ulegają deformacji i rozmiękczeniu.

Nie można również zapominać o kurzu – osiada na nieosłoniętych fotografiach i pozostawia nieestetyczne plamy. Takie, których z czasem nie da się już usunąć.

Do tego dochodzi czynnik ludzki. Kiedy zdjęcie zostanie wzięte do ręki tłustą lub zabrudzoną dłonią, również może dość do jego uszkodzenia.

Czy to jednak oznacza, że trzeba zrezygnować z papierowych odbitek na rzecz formatu cyfrowego? Absolutnie nie! W końcu to właśnie fotografie trzymane w dłoni wywołują potężne emocje. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. A skoro tak, pozostaje tylko jedno rozwiązanie: umiejętne zabezpieczenie zdjęć przed zniszczeniem. Wbrew pozorom to zadanie prostsze niż się wydaje!

Krok 1: Drukuj zdjęcia na dobrej jakości papierze

Od jakości odbitek również zależy trwałość powstałych fotografii. Te, które trafią na cieniutki papier, mogą szybko ulec pognieceniu, a nawet rozedrzeć się. A tego przecież nie chcesz, prawda? Co zatem zrobić? Zamawiaj odbitki u sprawdzonych dostawców – w miejscach, gdzie masz absolutną pewność, że korzysta się z papieru o wysokiej gramaturze. Na Empik Foto masz do wyboru kilka jego wersji – także ten grubszy i solidniejszy. Sprawdzi się do drukowania najbardziej wartościowych fotografii z sentymentalnego punktu widzenia.

Krok 2: Zatroszcz się o właściwe przechowywanie fotografii

Rozrzucenie zdjęć na stole czy wrzucenie ich luzem do wolnej szuflady nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Koniec i kropka. Co zatem w zamian? Zapewnij fotografiom własne, bezpieczne miejsce. Takie, które będzie chronione przed działaniem wilgoci, słońca i kurzu. Co sprawdzi się najlepiej?

  1. Pudełka na zdjęcia

W teorii możesz przygotować własne – np. z kartonu po butach. Pytanie jednak, czy będzie ono miało odpowiedni rozmiar? Czy będzie wystarczająco estetyczne? Czy zabezpieczy znajdujące się wewnątrz odbitki?

Jeśli wolisz coś nieco bardziej profesjonalnego, a przy okazji designerskiego, spójrz na pudełka na zdjęcia od Empik Foto. Ważne jest, że każde z nich możesz spersonalizować – na pokrywce może się pojawić wybrane zdjęcie, które stanie się jakby „okładką” dla zbioru zamieszczonego wewnątrz. Tak skompletowane kolekcje możesz umieścić w szufladzie i wyjmować z nich odpowiednie fotografie, kiedy przyjdzie na to odpowiednia pora.

  1. Albumy na zdjęcia

Lepsze rozwiązanie, jeśli często pokazujesz zdjęcia innym. Kiedy są narażone na ciągłe palcowanie i dotykanie, lepiej umieścić je w jednym, spójnym albumie. Warto również zadbać o jego estetykę.

Co powiesz na album drewniany, na którego okładce pojawi się nadruk z opisem zawartości niezwykłej publikacji? Możesz też wybrać wersję w skórzanej oprawie. Obie są wzbogacone o pergaminowe przekładki, które dodatkowo absorbują ewentualną wilgoć. Dzięki temu umieszczone w takim albumie odbitki prezentują się świetnie przez lata.

Pamiętaj: na zabezpieczenie zdjęć nigdy nie jest za późno! Przykładowo, jeżeli masz pod ręką starsze fotografie, z kolekcji rodziców lub dziadków, również możesz je umieścić w pudełku czy albumie. A jeśli są w naprawdę opłakanym stanie, odwiedź zakład fotograficzny i poproś o ich odnowienie. Kto wie, może uda im się przywrócić dawny blask?

Udostępnij: