PORADNIKI

Ekspozycja Wtorkowym Wieczorem

Jak spędzacie wtorkowe wieczory? Jeśli nie robicie w tym czasie nic szczególnego, zapraszamy do nas! Na tablicy empikfoto na FB prawie w każdy  wtorek między 20 a 23! odbywają się Wtorkowe Wieczorki z FotografiąDziś prezentujemy krótki tekst w celu podsumowania Wieczorka na temat Ekspozycji!

Zamrożone w locie – 1/800s.
fot. Magdalena Krogul  www.magdalenakorgul.com

_
Matryca aparatu (materiał światłoczuły) do zarejestrowania zdjęcia potrzebuje pewnej ilości światła, zwanej poprawną ekspozycją. Jeśli na matrycę padnie zbyt dużo światła, fotografia będzie zbyt jasna (prześwietlona); jeśli zbyt mało, zdjęcie wyjdzie zbyt ciemne (niedoświetlone). To tak ogólnie o ekspozycji.
  Jakie parametry możemy zmieniać, aby wpływać na poprawność ekspozycji? Fani pomogli nam rozwinąć temat.
Nocne wariacje z kieliszkami, latarką i fluorescencyjnymi patyczkami. Czas ekspozycji: 20s.
fot. Magdalena Krogul  www.magdalenakorgul.com
_
Asia: Ustawić odpowiedni czas migawki, w momencie kiedy mamy mało światła należy ustawić dłuższy czas oraz należy pamiętać o ustawieniu przysłony 🙂
Amadeusz:  np. przysłonę obiektywu, im większa tym ekspozycja (czas naświetlania) wydłuża się 😉 W wielu aparatach mamy możliwość korekty ekspozycji, która pomaga ukazać ciemne lub jasne miejsca fotografii. Aby zarejestrować i jasne i ciemne, osiągając dużą rozpiętość tonalną tworzymy HDR ale to chyba nie temat na dzisiejszy wieczorek ..
Długo naświetlane + kręcenie aparatem we wszystkie strony
fot. Emilia Drozłowska (KIMI) facebook.com/emily.photo.urbex
_
Tunel łączący Danię i Szwecję
fot. Emilia Drozłowska (KIMI) facebook.com/emily.photo.urbex
_
fot. Emilia Drozłowska (KIMI) facebook.com/emily.photo.urbex
_
Paulina: kombinujemy z 3 parametrami: przesłoną, czasem i ISO.
Ze światłem jest jak z wodą – możemy odkręcić kurek mocno i w krótkim czasie nalać wodę, lub malutkim ciurkiem, powolutku napełnić tą samą miskę. W przypadku fotografa mocno odkręconym kurkiem będą niskie wartości przysłony (f 1.8 na przykład).
Asia: im jaśniejsza przesłona tym lepiej, możemy wtedy robić na niższych czasach zdjęcia, czyli nie będziemy potrzebowali statywu, a co do iso również powinno być możliwie najniższe, ponieważ wysokie iso=szumy na zdjęciu. metodą prób i błędów trzeba to robić 🙂
fot. Paulina Kardyka paulinakardyka.blogspot.com
_
fot. Paulina Kardyka paulinakardyka.blogspot.com
_

W słabym oświetleniu niezbędne jest ustawienie właściwej ekspozycji. Jeśli prześwietlicie zdjęcie, utracicie atmosferę, ponieważ światło, które staracie się zarejestrować, wyblaknie całkowicie. Z kolei w przypadku niedoświetlenia stracicie tyle szczegółów, że ciężko będzie rozpoznać temat zdjęcia. Macie w swojej kolekcji nastrojowe zdjęcia zrobione w nocy? Jak sobie radzicie z ekspozycją przy słabym świetle? Macie jakieś wskazówki dla początkujących?

Jakub Jan: …jest taka wskazówka. Nazywa się światłomierz.

f8, 160s
fot. Sebastian Kożuch http://sebastiankozuch.pl  

_

Sigrid: A druga statyw 😉 A ja bardzo lubię niedoświetlone zdjęcia i znikające w mroku szczegóły 🙂 choć oczywiście wszystko zależy od wizji fotografującego 🙂

Sandra: Zdjęcia robi się w Rawach i jeśli się okaże, że jest np. za ciemne na komputerze to bez żadnej straty można to poprawić 😉

fot. Aneta Śmietanko

_

Jakub Jan: ‎…zasada 2. Z możliwie poprawnie naświetlonej klatki jesteś w stanie zrobić prawie wszystko (klimat, nastój, ciemno, jasno etc). W przypadku niedoświetlonej / prześwietlonej – możliwości mocno się zawężają i polecam trzymać się wspomnianej poprawności, przynajmniej do momentu, aż światłomierz i „wizję” będzie miało się w głowie.

„Poprawna ekspozycja” to trochę mało, najważniejsze by umieć się bawić ustawieniami. Dłuższy czas naświetlenia sprzyja np. takim zabawom (nie wiadomo kto miał większą radochę – model czy fotograf) 😉
fot. Grażyna Kowalczyk (Sigrid)

_

Lubię niedoświetlone zdjęcia 🙂
fot. Grażyna Kowalczyk (Sigrid)

_

fot. Grażyna Kowalczyk (Sigrid)

_

Spotkanie obfitowało również w konkretne porady, rozmowy o zdjęciach. Fani pomagali sobie wzajemnie rozwiązać problemy z balansem bieli, szumami itd. Jak zwykle było bardzo ciekawie i po prostu  fajnie!

Z cyklu krótka ekspozycja. Trochę prześwietlone ale ukazuje wykorzystanie czasu naświetlania 1/2000
fot. Amadeusz Górski amadeusz-gorski-photography.manifo.com

_

1/40
fot. Amadeusz Górski amadeusz-gorski-photography.manifo.com

_

Zapraszamy na najbliższy Wieczorek dotyczący Sportu!

Udostępnij:

1 comment

  1. internet marketing 7 września, 2012 at 16:59 Odpowiedz

    Uwa¿nie skomponowa³em zdjêcie w wizjerze aparatu. Aby unikn±æ utraty szczegó³ów na wodzie, zdecydowa³em siê na niedo¶wietlenie zdjêcia o 1/3 stopnia przys³ony, co sprawi³o, ¿e lwy morskie wydaj± siê zbyt ciemne. Poniewa¿ by³ to pochmurny dzieñ, ¶wiat³o mia³o zimn± barwê i nada³o zdjêciu b³êkitne zabarwienie.

Zostaw komentarz