PORADNIKI

Jak fotografować przy słabym świetle?

Powszechnie sądzi się, że smartfony nie nadają się do fotografowania przy słabym świetle. Mały rozmiar sensora, a więc stosunkowo duże szumy na kiepsko oświetlonym zdjęciu, skutecznie odstręczają od fotografowania po zachodzie słońca albo w słabo oświetlonych miejscach, np. klubach. Kilka prostych porad pomoże Wam poradzić sobie z problemami, które pojawiają się przy fotografowaniu przy małej ilości dostępnego światła.

Ustabilizuj smartfon

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest stabilna pozycja smartfona, ponieważ przy zdjęciach dziennych czasy są na tyle krótkie, że nie ma to większego znaczenia. Przy zdjęciach przy słabym oświetleniu zadbaj, żeby smartfon był trzymany stabilnie. Ujmij go oburącz, oprzyj łokcie na klatce piersiowej, a najlepiej znajdź jakiś nieruchomy obiekt, na którym będzie można uchwyt ustabilizować jeszcze bardziej: lampę uliczną, blat baru, balustradę na moście.

 

poradnik_13

 

Ustaw punkt ekspozycji na najjaśniejszy obiekt.

 Wielokrotnie robiąc zdjęcia przy słabym oświetleniu, usiłujemy wydobyć jak najwięcej szczegółów z cienia/mroku. Skutkuje to dodatkowym wydłużeniem czasu naświetlania (poruszone zdjęcie) i/albo podbiciem ISO (większe szumy na zdjęciu). Ustawcie punkt ekspozycji na najjaśniejszy obiekt. Oczywiście wtedy część mniej oświetlonych obiektów będzie za ciemna. Nie martwcie się – można to poprawić np. za pomocą suwaka Shadows w popularnym programie Snapseed, a z dwojga złego lepiej jak zdjęcie jest niedoświetlone niż prześwietlone.

 

poradnik_14

 

Aktywnie poszukaj dodatkowych źródeł światła.

 Jeżeli jesteśmy w mieście, to noc nigdy nie jest naprawdę czarna. Poszukajcie dodatkowych źródeł światła, które pomogłyby Waszemu ujęciu: lamp ulicznych, neonów sklepów, dodatkowych reflektorów, jarzeniówek na przystanku itp. Każde dodatkowe oświetlenie zwiększa szanse, że Wasze zdjęcie będzie lepsze, a także ciekawsze (przy wielu źródłach światła tworzą się ciekawe cienie itp).

 

poradnik_15

 

Autor: Michał Szklanowski

www.instagram.com/szklanowski

 

Udostępnij:

5 comments

 1. Totofoto 20 listopada, 2014 at 12:00 Odpowiedz

  Totalna bzdura.Nie da się zrobić dobrego zdjęcia (odbitki bądź do oglądania na ekranie komputera) przy pomocy obiektywu wielkości paznokcia na matrycy też wielkości paznokcia.
  Jestem fotografikiem i coś tam się uczyłem w mądrych szkołach.

  • Makumba 3 lipca, 2015 at 16:32 Odpowiedz

   Kiedyś jak miałeś kliszę ISO400 to byłeś Pan. Teraz czasy się zmieniają i obiektywem który jest główką od szpiki idzie zrobić dobre zdjęcia. A najnowsze smartfony, te z optyczną stabilizacją robią naprawdę dobre zdjęcia. Wyjmujesz z kieszeni, pstryk i masz.
   Niestety teraz robią wszyscy zdjęcia i trzba się z tym pogodzić

Zostaw komentarz