PORADNIKI

Jak robić portrety?

Fotografia portretowa jest jednym z najbardziej popularnych tematów fotografii. Większości osób kojarzy się to z profesjonalnymi sesjami w studio. Każdy z nas robił kiedyś zdjęcie drugiej osobie, a fotografie te były prawdopodobnie pozowane i najczęściej ta druga osoba twierdziła, że źle wyszła. Jak sprawić, żeby fotografowanie ludzi smartfonem sprawiło przyjemność fotografowi jak i osobie fotografowanej. Oto kilka porad dotyczących fotografii portretowej.

Koncentruj się na twarzy

Ogólną zasadą portretów, którą należy stosować podczas robienia zdjęć smartfonem jest to, żeby twarz osoby fotografowanej była jak najbardziej ostra. W fotografii portretowej, twarz i oczy są tym co ma przyciągać uwagę każdego widza. W związku z tym, należy ustawić lub zablokować ostrość w chwilę przed robieniem zdjęcia. W większości aplikacji robi się to w sposób polegający na przytrzymaniu palca w danym miejscu w tym przypadku najlepiej na twarzy bądź oczach.

poradnik_7

 

Wykorzystanie dostępnego światła

Podczas wykonywania zdjęć portretowych szukajmy ciekawego światła. Wykorzystujmy słońce, jasne reflektory, nastrojowe latarnie czy świece. Umieszczajmy osobę fotografowaną tak, żeby uzyskać ciekawy efekt, który doda zdjęciu dramaturgii, tajemniczości bądź po prostu stworzy ciekawą kompozycję.

poradnik_8

 

Kontrast

 Podczas edycji zdjęć w jakiejkolwiek aplikacji jedną z najczęściej wykorzystywanych ustawień jest kontrast. Nie zawsze ustawienie zbyt wysokiego kontrastu jest dobre dla portretu. Może spowodować to zbyt jasny odcień skóry i osoba na zdjęciu będzie przypominała ducha. Dobrze jest dostosowywać poziom kontrastu w oczach osoby fotografowanej tak, żeby białka oczu nie były zbyt jaskrawe. Podczas edycji można wykorzystywać takie narzędzia jak dostosowanie selektywne lub narzędzie do maskowania, które posiadają niektóre aplikacje.

poradnik_9


Autor: Adam Oczkoś

www.instagram.com/adam__o

 

 

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz