PORADNIKI

Jak zrobić dobre zdjęcie? Garść porad dla początkujących

Nie musisz być profesjonalnym fotografem ani pasjonatem tej dziedziny, by robić świetne zdjęcia. Fotografia okazuje się dość demokratyczną dyscypliną, w której każdy – nawet ten, kto nie ma do dyspozycji drogiego, specjalistycznego sprzętu – może osiągać naprawdę zadowalające rezultaty. Jak robić ładne zdjęcia i zamykać najlepsze wspomnienia w pięknych kadrach? O czym trzeba pamiętać i na co zwracać szczególną uwagę? Przygotowaliśmy krótkie kompendium wiedzy fotograficznej, które na pewno okaże się pomocne!

 

Po pierwsze – detale techniczne

 

  • Zanim zaczniesz fotografować, sprawdź, czy twój obiektyw… nie jest zapalcowany. W przypadku fotografowania smartfonem zdarza się to niezwykle często – zdjęcia wychodzą rozmazane, bo aparat jest zwyczajnie przybrudzony. Dopilnuj tego, by nie zaprzepaścić szans na zrobienie dobrego zdjęcia już na starcie, i delikatnie przetrzyj aparat suchą ściereczką.
  • Robiąc zdjęcie, zadbaj o stabilizację obrazu. Jeśli nie korzystasz ze statywu, po prostu stań w swobodnym rozkroku, chwyć swój sprzęt oburącz i postaraj się nie ruszać przez kilka sekund, kiedy robisz zdjęcie, by twój kadr był stabilny i nieruchomy.

 

Po drugie – światło

 

  • Jeśli robisz zdjęcia w dzień, staraj się zawsze ustawiać w taki sposób, by światło mieć za sobą. Dzięki temu obiekt, który fotografujesz, zostanie idealnie doświetlony – pojawią się na nim tylko niewielkie cienie. Możesz też fotografować ze światłem z boku: wprowadzisz wówczas do swojego kadru intrygującą grę cieni.
  • Fotografując w zamkniętych pomieszczeniach, np. w domu, szukaj jasnych miejsc, do których dociera spora ilość promieni słonecznych. Stół czy szafka, które znajdują się blisko okna, parapet albo dobrze oświetlona ściana sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż ciemne, zacienione zakamarki.
  • Unikaj robienia zdjęć w ostrym słońcu w samo południe. Trudno będzie ci wtedy osiągnąć zadowalające rezultaty – przenieś się lepiej do cienia lub po prostu poczekaj na bardziej przyjazne dla fotografa popołudniowe światło.

 

Po trzecie – perspektywa

 

  • Jak zrobić dobre zdjęcie dowolnego krajobrazu? Zasada jest – dosłownie – prosta: taką fotografię organizuje przede wszystkim prosta pozioma linia horyzontu, która nie „skręca” ani w lewo, ani w prawo, jak równia pochyła. W jej utrzymaniu może pomóc włączenie na podglądzie aparatu siatki: na ekranie podzielonym przez pionowe i poziome linie bez trudu zorientujesz się, czy fotografujesz pod dobrym kątem. Ewentualne niedociągnięcia w tej kwestii można podreperować w trakcie obróbki zdjęć, obracając je lekko w funkcji kadrowania.
  • Ważne dla jakości zdjęcia okazują się też harmonijne linie pionowe. By nie przytłaczały i nie zaburzały odbioru zdjęcia, staraj się – w miarę możliwości – ustawiać swój sprzęt (aparat czy telefon) równolegle do fotografowanych obiektów. To szczególnie istotne przy zdjęciach architektury, wnętrz i miejskich krajobrazów.

 

Po czwarte – kompozycja

 

  • Lubisz porządek? Zadbaj o niego także wtedy, kiedy robisz zdjęcie. Niezależnie od tego, co fotografujesz – krajobraz czy upieczone przez siebie ciasteczka – zwróć uwagę na to, by w tle zdjęcia nie znajdowały się żadne zbędne czy nieestetyczne obiekty. Tło bez rozpraszaczy i niespodzianek sprawi, że cała uwaga odbiorcy skupi się na obiektach przedstawionych na pierwszym planie. Uwaga – jeśli robisz zdjęcie w tętniącym życiem miejscu, w którym dużo się dzieje, i zależy ci na tym, by to podkreślić, duża ilość detali w tle będzie raczej zaletą niż wadą.
  • Starożytna zasada „omne trinum perfectum” – wszystko, co potrójne, jest doskonałe – sprawdza się także w fotograficznej kompozycji. Wspomniana przed chwilą siatka liniowa porządkuje kadr, dzieląc go na trzy w pionie i poziomie. By twoje zdjęcia były przejrzyste i wyraziste, fotografowane obiekty staraj się umieszczać mniej więcej na liniach siatki lub na ich stykach – w jednej trzeciej zdjęcia. Dzięki temu wyeksponujesz detale i sprawisz, że kadr będzie sprawiał wrażenie przestronnego.

 

Wiesz już, jak robić ładne zdjęcia – więc do dzieła! Rozejrzyj się dookoła w poszukiwaniu ciekawych kadrów i przejdź do zajęć praktycznych. Powodzenia!

 

 

Udostępnij: