PORADNIKI

Makrofotografia i fotografia zbliżeniowa…

Trzeciego stycznia na tablicy FB empikfoto.pl odbył się kolejny Wieczorek z Fotografią. Tym razem tematem była Makrofotografia…

fot. Tamara Tyrańska http://www.fototami.pl

Czym jest Makrofotografia?
Przyjmuje się, że jest to dziedzina fotografii, która obejmuje zdjęcia zrobione w skali odwzorowania 1:1 (obiekt w rzeczywistości i obraz odwzorowany w aparacie są tej samej wielkości) lub większej (gdy obraz jest większy od obiektu rzeczywistego). W praktyce jednak często makrofotografią nazywamy fotografię zbliżeniową, w której obraz jest nawet kilkukrotnie mniejszy od obiektu fotografowanego.

fot. Magdalena Sobkowiak   www.magdaes.pl

Fotografowanie  Makro możecie trenować każdego dnia, przy każdej pogodzie np. robiąc zdjęcia potraw czy dowolnych przedmiotów w domu. Wbrew pozorom takie hobby nie musi być wcale kosztowne.

Podczas wtorkowego spotkania rozmawialiśmy m.in. o narzędziach do zdjęć Makro.
Okazało się, że prawie każdy z uczestników wykorzystuje inne metody. Między innymi:
– tryb makro w aparatach kompaktowych (wbrew pozorom można uzyskać całkiem ciekawe efekty!)
– pierścienie odwrotnego mocowania ( tania alternatywa dla obiektywów makro)
– pierścienie pośrednie przykręcane między korpus aparatu, a obiektyw (w tym przypadku zaletami są m.in niewielki koszt i możliwość zastosowania z dowolnym obiektywem).

fot. Joanna Kowalczyk  więcej zdjęć> 

Najczęściej wymienianym problemem podczas robienia zdjęć Makro okazało się ustawianie ostrości. Praca przy bardzo małej głębi ostrości jest dość trudna, do tego ruchome obiekty lub wiatr mogą dodatkowo utrudnić ostrzenie. Konieczne jest manualne ustawianie ostrości. Polecamy również delikatne zbliżanie się i oddalanie od fotografowanego obiektu.  Wśród problemów Fani wymienili również konieczność doświetlania, trudne poszukiwania ciekawych „modeli” oraz ciężar sprzętu dedykowanego makrofotografii.

fot. Karolina Bączek więcej zdjęć>

Mimo trudów, nie poddawajcie się! Życzymy wszystkim odnalezienia swojego sposobu na zdjęcia Makro, a Tych,  którzy jeszcze nie fotografowali w ten sposób, zachęcamy do  spróbowania!

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym tekście zostały wykonane przez Fanów empikfoto.pl  i zostały zamieszczone na tablicy FB podczas Wieczorku z Fotografią.

Ciekawe linki:

film: Leszek Szurkowski o makrofotografii ksiażki: Makro i Szczegóły, Zbliżenia i Makrofotografia bez Tajemnic  Sprzęt: Obiektywy Makro  Poradniki: Spacer w mikrokosmos, Makrofotografia dla każdego

Zdjęcia:

http://photo.net/photos/siwanowicz
http://thomasshahan.com/photos
http://www.bb-fotografie.nl/
http://www.magdawasiczek.pl/
http://vonchrupek.com/photos/littleworlds/cwirek/cwirek.html
http://www.lorinix.net/
 
 
Udostępnij:

Zostaw komentarz