TWOJE PROJEKTY

Metallic – odbitki na wysoki połysk!

Metallic

Zapewne widzieliście w naszej ofercie odbitki na papierze Metallic. Często spotykamy się z pytaniami jak wygląda taki papier? Czym różni się od pozostałych?

Jego wyjątkowość widoczna jest na pierwszy rzut oka, jednak trudno zaprezentować ją za pośrednictwem Internetu lub opisać telefonicznie. Nie udało nam się również sfotografować charakterystycznego połysku…  Postaram się opisać go w tym tekście i jak najlepiej zadziałać na Waszą wyobraźnię. Czy to się uda?  Zobaczymy.

Papier Metallic czyli dokładniej Kodak Professional Endura Metallic VC jest bardzo ciekawy i nietypowy. Już kolor samego papieru jest  perłowy, nie biały czy kremowy. Gramatura to  250g/m2

papier_metallicPróba przedstawienia charakterystycznego połysku odbitki na papierze Kodak  Metallic

 

Odbitki wykonane na nim są błyszczące i połyskliwie. Jedna z warstw pokrywających papier odbija światło co daje ten niepowtarzalny efekt metalicznego połysku i odczucie wizualnej głębi. Fotografowie często nazywają to wrażeniem chromu na papierze. Na pewno jest to efekt, który przyciąga uwagę.

Barwy mają wyższe nasycenie niż na innych rodzajach papieru. Efekt jest tym bardziej wzmocniony w przypadku zdjęć o mocniejszym kontraście i nasyceniu.

Powierzchnia tego papieru jest gładka, mimo to nie przykleja się do szkła tak jak zwykły papier błyszczący co oznacza, że lepiej nadaje się pod oprawę.

Zastosowanie papieru metallic może być różne. Świetnie wyglądają na nim zdjęcia zarówno  kolorowe jak  i czarno-białe. Na forach odnalazłam kilka porównań papieru metallic do widokówek 3D popularnych w latach 80.  Czy się z tym zgadzam? Na pewno efekt papieru Metallic zależny jest od tego do jakiego zdjęcia go zastosujemy.  Zdjęcia bardzo kolorowe, mogą wyglądać nieco kiczowato i na pewno można je będzie porównać ze wspomnianymi widokówkami. Taki efekt może być jednak przez niektórych pożądany.  Na zdjęciach o kolorach bardziej stonowanych, papier ten podkreśli barwę i nada elegancji. W przypadku zdjęć czarno białych uzyskamy efekt wyjątkowego blasku i pogłębione wrażenie zdjęcia chromowanego.

Metallic świetnie nadaje się do portretów i fotografii industrialnej. Bardzo cenią go sobie fotografowie ślubni. Często jest on wykorzystywany do albumów tworzonych na wyjątkowe okazje. Moim zdaniem nieco gorzej na zdjęciach metalicznych prezentuje się przyroda. Zieleń z metalicznym połyskiem nie zawsze wygląda naturalnie.  Każdy jednak powinien ocenić to sam.

Mam nadzieję, że teraz troszkę lepiej wyobrażacie sobie ten nośnik i końcowy efekt, który daje papier Metallic. Zachęcam do sprawdzenia!  Przez najbliższe dwa tygodnie możecie wypróbować go za połowę ceny. Cały zespół empikfoto poleca promocję!


Udostępnij:

Zostaw komentarz