PORADNIKI

Najważniejsza zasada fotograficzna

Fotografuj dla przyjemności, nie dla „lajków”. Fotografuj nie po to, by zdobywać „lajki”. Fotografuj po to, by pokazywać ludziom świat widziany twoimi oczami, przekazuj własne spostrzeżenia i odczucia. Kiedy robisz zdjęcie nie myśl o tym, czy spodoba się ono innym, zapytaj siebie czy jesteś z niego zadowolony, czy powiesiłbyś je na ścianie albo podarował w prezencie. Czy uchwyciłeś wybrany kadr tak jak chciałeś? Czy zdjęcie przekazuje emocje, które grały w tobie kiedy naciskałeś spust migawki?

To niełatwa rzecz, wymaga skupienia, a czasem wielu starań. Przeglądając serwisy fotograficzne z pewnością widziałeś, które zdjęcia są bardziej popularne, które mniej. Dobrze mieć tego świadomość, ale nie szukaj specjalnie tylko takich kadrów, które należą do pierwszej grupy. Istotne jest to, by budować swój własny, osobisty styl, dzięki któremu będziesz rozpoznawalny i może doceniony. Naturalnym jest wzorowanie się na innych, czerpanie inspiracji, jednak czy warto bezwiednie kopiować cudze pomysły? Czy nie lepiej spojrzeć na świat trochę inaczej? Postarać się być choć odrobinę oryginalnym? Niewątpliwie nie jest to łatwe, szczególnie od kiedy fotografia cyfrowa spopularyzowała tę sztukę w sposób dotąd niespotykany. Myślę jednak, że warto. Jeśli twoje zdjęcia nie zostaną docenione teraz, zaraz, może stanie się to później. Historia fotografii zna wiele takich przypadków, stąd też nigdy nie należy się poddawać tylko robić swoje.

poradnik_20

 

Autor: Rafał Piotrzkowski

www.instagram.com/widmowy

Udostępnij:

1 comment

  1. Ignaś 23 grudnia, 2014 at 12:42 Odpowiedz

    100% racji w artykule, ale trzeba pamiętać też o fotografii komercyjnej, gdzie niestety musimy tak fotografować, żeby klient był zadowolony 😉 Pozdrawiam, Ignacy

Zostaw komentarz