INSPIRACJE

Nie szukaj powodów, żeby być bardziej eko!

Myślenie i działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju może być łatwe – a każdy drobny krok ma znaczenie. Chcemy podzielić się z Wami kilkoma możliwymi do zrealizowania pomysłami na zwiększenie świadomości ekologicznej w codziennym życiu. Z okazji Dnia Ziemi spróbuj dokonać przynajmniej jednej małej zmiany i być konsekwentnym. Niezależnie od tego, czy przechodzisz na produkty bardziej przyjazne dla środowiska, czy też poznajesz różne sposoby recyklingu, fajnie będzie zastanowić się, jak te drobne zmiany mogą wpłynąć na środowisko.

 

Zacznij używać toreb wielokrotnego użytku

Plastikowa siatka rozkłada się nawet przez 400 lat. Przerzuć się na bawełniane torby wielokrotnego użytku, które można poddać recyklingowi. Plastikowe torby są wykonane z oleju, więc zamiana ich na płócienną torbę wielokrotnego użytku zmniejsza również ilość nieodnawialnych zasobów. Zmniejszy to gromadzenie odpadów na wysypiskach lub ulicach i chodnikach. Noszenie ze sobą uroczej torby z nadrukiem lub monogramem zamiast nudnej plastikowej torby sprawia, że ​​decyzja o tym ekologicznym rozwiązaniu jest jeszcze łatwiejsza.

Unikaj plastikowych butelek na wodę

Każdego roku wyrzucanych jest ponad milion plastikowych butelek na wodę. Zwykle towarzyszą nam zaledwie przez parę minut, zanim opróżnimy ich zawartość i wyrzucimy je do najbliższego kosza na śmieci. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zacząć używać butelek wielokrotnego użytku.

Ograniczenie zużycia plastikowych butelek również pomaga zmniejszyć zużycie energii. Produkcja plastikowych butelek na wodę wymaga o wiele więcej energii niż napełnianie butelki wodą z kranu lub przefiltrowaną. Oprócz korzyści dla środowiska, używanie butelek wielokrotnego użytku może mieć również korzyści zdrowotne. Większość plastikowych butelek na wodę, zwłaszcza z bardziej miękkich tworzyw sztucznych, może zawierać czynniki rakotwórcze. Zamiast tego wybierz butelki wielokrotnego użytku, które nie zawierają BPA, takie jak butelki ze stali nierdzewnej. Dokonanie tej zmiany to świetny sposób na zmniejszenie ryzyka narażenia na szkodliwe czynniki.

Co możesz zrobić, jeśli zapomnisz swojej butelki na wodę wielokrotnego użytku lub jej nie masz? Poszukaj zamienników dla plastiku. Jeśli dostępne są napoje w butelkach szklanych lub aluminiowych, będzie to wybór bardziej przyjazny dla środowiska. Aluminium i szkło można poddać recyklingowi, wytwarzają mniej szkodliwych produktów ubocznych i łatwiej się rozkładają, jeśli trafią na wysypisko.

Wymień jednorazowe kubki na wynos

Bądź bardziej eko już od rana, używając ekologicznych rozwiązań, takich jak kubek na kawę wielokrotnego użytku zamiast jednorazowego kubka z kawiarni. Używanie papierowych lub plastikowych kubków na wynos może wydawać się wygodniejsze, ale z czasem może mieć ogromny wpływ na środowisko. Miliony drzew, miliardy litrów wody i niesamowite zasoby energii potrzebnej do zasilania tysięcy domów pochłania produkcja tych jednorazowych kubków. Oszczędzaj drzewa, wodę, energię i planetę, wybierając zamiast tego kubek wielokrotnego użytku.

 

Używaj ręczników materiałowych zamiast ręczników papierowych

Używanie ręczników z materiału do codziennego sprzątania i wycierania rozlanych płynów zamiast wyrzucania kolejnych rolek ręczników papierowych to kolejny łatwy sposób, aby stać się bardziej przyjaznym dla środowiska. EPA oszacowała, że ​​produkcja nietrwałych produktów z papieru i tektury wyniosła 26 mln ton w 2017 r., z czego bibułka i ręczniki stanowiły 3,8 mln ton. Tych materiałów nie można poddać recyklingowi, ponieważ włókna są już za drobne. Możesz pomóc zmniejszyć tę liczbę, używając w miarę możliwości ściereczek i ręczników.

Wyznacz jeden ręcznik do wycierania blatów i uchwytów. Użyj ekologicznych środków czyszczących zalecanych do spryskania powierzchni, a następnie wytrzyj ją do czysta szmatką, którą można wyprać w gorącej wodzie i wybielaczu. Umieść kolejny ręcznik w pobliżu zlewu i piekarnika, aby był przydatny do osuszania rąk lub szybkiego chwytania gorących patelni. Inny ręcznik może służyć wyłącznie do suszenia czystych naczyń. Te ręczniki można prać mniej więcej raz w tygodniu. Jest to nie tylko ekologiczna opcja, ale używanie ładnych, spersonalizowanych ściereczek do naczyń może być również miłym akcentem w kuchni. Jeśli masz ręczniki, które się starzeją lub są trwale zaplamione, zamiast je wyrzucać, użyj ich do wycierania rozlanych plam na podłodze.

Zmień przeznaczenie słoików i innych pojemników

Bądź kreatywny i zmieniaj przeznaczenie słoików i innych pojemników, gdy tylko jest to możliwe. Ponownie używaj plastikowych pojemników, takich jak kubeczki po jogurcie, do przechowywania żywności. Ponowne użycie pojemników może zmniejszyć zapotrzebowanie na jednorazowe plastikowe torby i wyeliminować dodatkowe, szkodliwe plastikowe odpady składowane na wysypiskach. Zachowaj słoiki z dżemem i sosem do przechowywania produktów suszonych, takich jak ryż i soczewica. Użyj mniejszych plastikowych pojemników do na karmę dla zwierząt lub nasiona.

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz