PORADNIKI

9 fotograficznych błędów podczas Świąt i jak ich uniknąć

Święta to doskonała okazja, by zrobić mnóstwo zdjęć, do których potem z chęcią będziecie powracać. Ale ogólny rozgardiasz panujący przy stole, wokół którego zbiorą się wszyscy Wasi najbliżsi może spowodować, że Wasze fotografie nie do końca Was zadowolą. Dlatego sprawdźcie 9 najpopularniejszych błędów, które możecie popełnić i dowiedzcie się jak ich uniknąć!

#1 Perfekcyjny bałagan

Wspomnieliśmy o rozgardiaszu przy stole i od razu oczyma wyobraźni widzisz maluchy biegające wokół niego, krzesła porozsuwane w nieładzie, dziadka, który postanowił przesiąść się na kanapę tuż po deserze i najbliższych, którzy gestykulując opowiadają o ostatnich wakacjach. Trudno nad tym zapanować, prawda? Dlatego pamiętaj o najważniejszej zasadzie w fotografii, czyli zasadzie złotego podziału. W smartfonie możesz włączyć siatkę, która pomoże Ci znaleźć odpowiednie punkty (widzisz ją na obrazku). To właśnie w nich powinno znaleźć się to, co jest dla Ciebie najważniejsze, aby stało się głównym motywem wykonanego zdjęcia.

Pamiętaj także, że gdy wokół Ciebie znajduje się mnóstwo osób, nie trudno o przypadkowe elementy na zdjęciach – łokieć, kawałek mebla, uciekającą nogę itd. Niestety fotografia nie zna na to sposobu, więc jeśli chcesz złapać naprawdę fajne momenty, musisz ruszyć od stołu i poszukać dobrego kadru. Wiemy, że po świątecznym obiedzie to prawie niemożliwe, ale my także będziemy próbować!

#2 Perspektywa ma znaczenie

Bez względu na to czy fotografujesz smartfonem, małym aparatem kompaktowym czy profesjonalną lustrzanką – perspektywa ma ogromne znaczenie. Jeśli zbytnio zbliżysz się do fotografowanej osoby lub wybranego obiektu – staną się nienaturalnie szerokie i płaskie. Jeśli jednak sfotografujesz je z daleka – istnieje ryzyko, że „zgubią się” wśród innych elementów i przestaną być widoczne. Dlatego Twoim najlepszym zoomem będą Twoje nogi.

Najbardziej naturalne portrety powstaną wtedy, gdy Twój obiektyw znajdzie się na linii oczu fotografowanej osoby, więc jeśli fotografujesz maluchy – obudź w sobie dziecko i zobacz świat z ich perspektywy! A więcej porad nt. robienia zdjęć szkrabom znajdziesz w poście 21 rad, jak fotografować dzieci.

#3 Rodzina bez głowy, czyli kadruj z głową

Wykonane zdjęcia wyglądają świetnie na mniejszym ekranie, ale gdy oglądasz je później brakuje im… „oddechu”? Zwróć uwagę na kadrowanie. Jeśli chcesz, aby cała postać zmieściła się w kadrze, zostaw wokół niej trochę przestrzeni tak, aby głowa nie stykała się z krawędzią zdjęcia. Wykonując portret z bliska możesz bezpiecznie kadrować fotografię w połowie włosów lub czoła – nigdy jednak na linii fryzury lub brwi.

#4 Złap TEN moment

Wiesz, jak zachowają się maluchy, gdy otrzymają prezenty od wielkanocnego króliczka? Nikt nie zna Twojej rodziny tak dobrze, jak Ty, więc z pewnością jesteś w stanie przewidzieć reakcje swoich najbliższych. Dlatego obserwuj to, co dzieje się przy stole i miej aparat w gotowości, aby nie pominąć żadnej ważnej chwili. Henri Cartier Bresson – jeden z największych fotografów w historii nazwał to „decydującym momentem” i to właśnie ten musisz uchwycić.

#5 Zdjęcia za ciemne, za jasne i w ogóle nie takie

Większość świątecznych zdjęć zrobisz przy tzw. świetle naturalnym, czyli tym, które wpada przez okno. Jednak znasz z pewnością powiedzenie, że „kwiecień plecień poprzeplata…”, prawda? Wiosenna pogoda uwielbia być zmienna, dlatego obserwuj słońce.

Najlepsze zdjęcia wykonasz przy tzw. świetle rozproszonym, czyli wtedy, gdy za oknem jest jasno, ale słońce jest nieco zachmurzone. Wtedy właśnie powstają miękkie cienie, a Twoje zdjęcia będą plastyczne. Nieco trudniej jest, gdy za oknem świeci ostre słońce, które rzuca krótkie, ale bardzo wyraźne cienie – te jednak możesz kreatywnie wykorzystać.

Dobrze, jeśli słońce oświetla fotografowane twarze nieco z boku. Świecąc na wprost może sprawić, że portret stanie się płaski, zaś oświetlając osoby z tyłu stworzy wokół nich jasny kontur, a pierwszy plan będzie znacznie ciemniejszy.

Więcej na temat łapania słońca na zdjęciach znajdziesz w poście 6 sposobów na to, jak złapać słońce na zdjęciach!

#6 Flesz

Jeśli tylko pozwolą Ci na to warunki, wyłącz flesz i zapomnij, że Twój aparat w ogóle go posiada. Lampa błyskowa – szczególnie ta mała, wbudowana w aparat lub Twój smartfon, doświetla jedynie pierwszy plan tworząc płaski obraz oraz rzucając duże cienie w tle.

#7 Uważaj na palce

Jeśli jednak musisz skorzystać z flesza – uważaj na palce. W ogólnym rozgardiaszu, gdy chcesz szybko wykonać zdjęcie może zdarzyć się, że Twój palec zasłoni część lampy błyskowej. Wtedy uda się doświetlić jedynie połowę zdjęcia, a druga połowa pozostanie ciemna. Efekt ciekawy, ale chyba nie na świątecznych zdjęciach. 😉

#8 Wiosenne niebo

Święta to w końcu także rodzinne spacery! Jeśli tylko pogoda do tego zachęci, z pewnością ruszycie na zewnątrz, by spalić kilka kalorii. No właśnie. Jeśli pogoda… Bezchmurne i jasne niebo może zamienić się w białą plamę na zdjęciu, więc jeśli na spacerową porę wybraliście południe – poszukaj nieco zacienionych miejsc i staraj się kadrować tak, aby tła nie stanowił tylko błękit.

#9 Co tak naprawdę chcesz zapamiętać?

Mnóstwo pyszności na stole i świąteczne dekoracje kuszą wiosennymi, pastelowymi kolorami. Bardzo łatwo ulec pokusie, by kreatywnie zabawić się fotografią i skupić na zbliżeniach, zdjęciach makro, małej głębi ostrości lub bokeh’u. To świetny pomysł! Pamiętaj jednak także o tym, by robić jak najwięcej zdjęć, gdzie to Wy jesteście najważniejsi. To do nich wrócisz w przyszłości z największą przyjemnością!

Podczas Świąt życzymy Wam mnóstwa decydujących momentów, które uda Wam się złapać i zachować na zawsze! I oczywiście czekamy na Wasze najlepsze zdjęcia w komentarzach i naszym facebook’u!

Udostępnij:

Zostaw komentarz