PORADNIKI

Jak się ubrać do zdjęcia do dowodu? 3 niezawodne porady

Konieczność wykonania zdjęć do dokumentów wielu osobom wydaje się naprawdę stresująca. Dość powszechne okazuje się bowiem przekonanie, że na takich fotografiach – formalnych i obwarowanych wieloma specyficznymi wymaganiami – zwyczajnie nie da się ładnie wyjść. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na fatalne ujęcia, które będą straszyć w dowodzie osobistym przez kolejne 10 lat? Nic bardziej mylnego! Jak się ubrać do zdjęcia do dowodu i jak może to pomóc w uzyskaniu zadowalającego efektu?

 

Według urzędowych wytycznych 70-80% zdjęcia do dowodu powinna zajmować twoja twarz i to ona będzie oczywiście w centrum uwagi. Jeśli jednak zadbasz o odpowiednią stylizację i właściwie dobierzesz kolory oraz kroje tych części garderoby, które będą widoczne u dołu zdjęcia, efekt na pewno będzie satysfakcjonujący – a przy tym zgodny ze specyficznymi odgórnymi wymogami. Sprawdź 3 praktyczne wskazówki, które na pewno ci pomogą!

 

Po pierwsze – schludnie i elegancko

 

Jeśli zastanawiasz się, co założyć do zdjęcia do dowodu, przede wszystkim pamiętaj, że jest to dokument, którym zwykle posługujesz się w sytuacjach oficjalnych i urzędowych. W takim kontekście obowiązuje więc raczej formalny dress code w eleganckim stylu – bluzy z kapturem, topy na ramiączkach czy luźne T-shirty nie zrobią tu najlepszego wrażenia. Dobrze sprawdzą się natomiast:

  • Dla pań: koszula lub bluzka, raczej bez wzorów, ale za to z ładnym kołnierzem, który podkreśli oficjalny, profesjonalny charakter takiego ujęcia. Warto połączyć ją z dobraną na zasadzie kontrastu marynarką lub żakietem, które w ciekawy sposób ożywi całą kompozycję zdjęcia.
  • Dla panów: gładka koszula, do której można dobrać dobrze skrojoną marynarkę lub kamizelkę. Jeśli dobrze czujesz się pod krawatem albo w muszce, nie wahaj się przed ich założeniem – pamiętaj jednak, by dodatek miał raczej stonowany, spokojny odcień i nie skupiał na sobie całej uwagi.

Wybierając optymalną stylizację do zdjęcia dowodowego, warto też pamiętać, że według wymogów w takim kadrze dobrze widoczny musi być cały owal naszej twarzy. Oznacza to, że wszelkie golfy i obfite, bufiaste kołnierze należy raczej zostawić na inne okazje…

 

Po drugie – mniej znaczy więcej

 

…podobnie jak rozmaite dodatki i akcesoria. Ozdobne szale, apaszki i kominy nie są co prawda oficjalnie zabronione, ale wystarczy, że źle się ułożą, by wspomniany już owal twarzy został zaburzony, a zdjęcie uznane za nieprawidłowe. Nie warto w ten sposób ryzykować. Jeśli chodzi o biżuterię, sprawa wygląda bardzo podobnie: można założyć kolczyki czy naszyjnik, ale by uniknąć potencjalnych problemów, lepiej tego nie robić.

 

Oficjalne wymagania w kwestii zdjęć do dokumentów wyraźnie zabraniają też zakładania do zdjęcia wszelkiego rodzaju nakryć głowy. Jedynym wyjątkiem mogą być te związane z wyznawaną religią – trzeba jednak wówczas przedłożyć dokument potwierdzający przynależność do danej wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce.

 

Po trzecie – w odpowiednich barwach

 

Od kilku lat mówi się, że najbardziej odpowiednie okazują się na zdjęciach do dokumentów odcienie spokojne i stonowane, jak pudrowy róż czy pastelowy błękit. Nie jest to jednak zasada uniwersalna. Jeśli taka paleta barw nie pasuje do twojej karnacji i wiesz, że lepiej podkreśli ją inny zestaw kolorów, śmiało po niego sięgnij! Najważniejsze, by czuć się dobrze, naturalnie i swobodnie. Klasycznym rozwiązaniem są z pewnością czerń i biel – jeżeli więc nie możesz się zdecydować, jak się ubrać do zdjęcia do dowodu, powrót do tego tradycyjnego duetu to zawsze bezpieczna opcja.

 

Powodzenia!

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz