PORADNIKI

Jak zrobić książkę okolicznościową w 4 prostych krokach?

Specjalne okazje, jak narodziny dziecka czy radosne rodzinne święta, to wyjątkowe momenty, które chcemy zatrzymać przy sobie na zawsze. Atrakcyjną, trwałą i niezwykle prostą do wykonania formą ich upamiętnienia okazują się fotoksiążki. Jak zrobić książkę okolicznościową, która podbije serca rodziny i znajomych?

 

Krok 1: Pomysł. Jaką historię chcesz opowiedzieć?

 

Co odróżnia fotoksiążki od albumów fotograficznych? Poza formą – także sposób przedstawienia treści. Książki okolicznościowe mogą oczywiście być po prostu pięknymi, efektownymi zbiorami fotografii skupionych wokół danej osoby, wydarzenia czy miejsca, zwykle jednak ich autorzy idą znacznie dalej – komponują zebrany materiał fotograficzny tak, by tworzył on pewną spójną historię w porządku chronologicznym albo tematycznym.

 

Przygotowując własną fotoksiążkę, zastanów się więc – jaki jest twój cel? Czy zależy ci na tym, by zdjęcia ułożyły się w konkretną, linearną opowieść, a jeśli tak – to jak ją rozplanować? Prace nad książką okolicznościową pójdą znacznie sprawniej i przyjemniej, jeśli już na początku zdecydujesz, jaki efekt chcesz osiągnąć.

 

Krok 2: Kwestie techniczne – format, papier, szablon…

 

Gdy zdecydujesz już, jaki charakter ma mieć Twoja fotoksiążka, wejdź na empikfoto.pl/fotoksiazki i rozpocznij pracę nad swoim projektem. Na początku zajmij się kilkoma istotnymi parametrami technicznymi:

  • Wybierz optymalny format dla twojej książki.
  • Wybierz odpowiadający ci rodzaj papieru – kredowy lub fotograficzny (więcej na temat ich specyfiki i dzielących je różnic przeczytasz tutaj).
  • Wybierz, jakie wykończenie okładki wolisz – błyszczące czy matowe.

Następnie zastanów się, czy chcesz stworzyć swoją książkę okolicznościową od podstaw, samodzielnie projektując układ stron, czy wolisz wykorzystać jeden z ponad 100 gotowych szablonów tematycznych zgromadzonych w naszej bibliotece. Jeśli to twoja pierwsza fotoksiążka, ta druga opcja z pewnością okaże się łatwiejsza i bardziej przyjazna, ale decyzja należy oczywiście do ciebie. Warto też wiedzieć, że szablony możesz w dużym stopniu modyfikować już na etapie edycji książki.

 

Krok 3: Twoje fotografie w nowej narracji – edycja fotoksiążki

 

Po zatwierdzeniu wszystkich decyzji dotyczących najistotniejszych detali technicznych czas przejść do najprzyjemniejszej części całego procesu – do edycji fotoksiążki. W panelu edytorskim na samym początku pojawi się informacja, ile zdjęć będzie ci potrzebnych, by wypełnić wybrany szablon.

 

Aby móc swobodnie dodawać fotografie do wybranych miejsc w swoim projekcie, trzeba najpierw wgrać je do panelu – można je dodać z dysku komputera, a także z Facebooka oraz z Instagrama. Jeśli nie masz czasu na samodzielne układanie zdjęć lub jeśli w przypadku twojego pomysłu na fotoksiążkę ich kolejność nie jest istotna, możesz na tym etapie wybrać opcję automatycznego wypełnienia szablonu zdjęciami. Fotografie zostaną wówczas losowo rozmieszczone w projekcie.

 

W przeciwnym razie prześlij zdjęcia i… puść wodze fantazji. Przesłane zdjęcia wyświetlą się w prawej bocznej galerii – kliknij wybrane zdjęcie, przeciągnij je i upuść w pożądanym miejscu. Jeśli okaże się, że zdjęcie jest zbyt słabej jakości, pojawi się znak wykrzyknika – trzeba je wówczas podmienić. Każdą z fotografii można edytować – kadrować, obracać, dodawać do nich efekty czy ramki. To nie wszystko: w dowolnie wybranych miejscach swojej fotoksiążki możesz też dodać tekst oraz tematyczne cliparty i ozdoby. Narzędzie do dodawania takich elementów znajdziesz w panelu po lewej stronie. W tym samym miejscu masz możliwość zmiany układu zdjęć na stronie oraz zmiany koloru tła.

 

Krok 4: Sprawdź i zamów!

 

Projekt gotowy? Po skomponowaniu całej książki kliknij oznaczony ikoną oka przycisk Podgląd po prawej stronie, by sprawdzić, jak prezentuje się efekt. Dokładnie przejrzyj cały projekt, sprawdź, czy wszystko wygląda tak, jak zakładał plan, i czy do tekstu nie wkradły się literówki. Jeśli wszystko jest w porządku – kliknij czerwony przycisk Zamów w prawym górnym rogu i przejdź do płatności oraz szczegółów dostarczenia bądź odbioru książki.

 

Prawda, że to proste? Do dzieła!

[Katarzyna1]Myślę, że dobrym pomysłem będzie wstawienie tutaj linku do szerszego artykułu o papierze fotograficznym i kredowym.

Udostępnij: