PORADNIKI

Nowoczesne obrazy do salonu – jak udekorować nasze wnętrze?

nowoczesne obrazy do salonu

Dom do nasz największy azyl, dlatego tak ważne jest, by dbać i pielęgnować przestrzeń, która w nim się znajduje. To tu właśnie odpoczywamy, ładujemy baterie, kochamy się, kłócimy, śmiejemy, bawimy z dziećmi czy przytulamy. Za starym przysłowiem, można by rzec: „pokaż mi swój dom, a powiem Ci kim jesteś”! Byśmy w domu czuli się jak najlepiej, warto zadbać o jego estetykę, czystość i funkcjonalność. Dziś skupimy się na tym pierwszym aspekcie – estetyce – i wspólnie omówimy, jak nowoczesne obrazy do salonu mogą urozmaicić jego wnętrze.

Jakie obrazy do salonu wybrać?

Zastanów się, czy Twój salon obecnie posiada jakiś motyw, styl, dominujący kolor bądź materiał. Będzie to punktem wyjścia dalszych poszukiwań.

Dopasowanie kolorystyczne

W przypadku, gdy w salonie dominują kolory neutralne, nazywane także „kolorami ziemi” (takie jak: brązowy, beżowy, szary, kremowy, brudnozielony), wybierając eleganckie obrazy do salonu kieruj się analogicznie tymi samymi barwami. Dodanie mocnych i jaskrawych odcieni zaburzy równowagę wnętrza i zwyczajnie nie będzie do niego pasować.

nowoczesne obrazy do salonu

Tak samo, jeśli salon urządzony został w mocnych, granatowych, żółtych, kontrastujących ze sobą kolorach, obrazy również mogą posiadać wyraziste kolory, lub wręcz przeciwnie – by wyciszyć i uspokoić wnętrze, możesz postawić na delikatne i stonowane biele, beże i szarości.

W przypadku mieszkań urządzonych w sposób stawiający na mocne, kolorystyczne akcenty kieruj się zasadą doboru barw – najlepiej pasują do siebie te, które sąsiadują ze sobą na palecie kolorów (bez trudności znajdziesz ją w grafikach w Internecie), lub są zupełnie przeciwstawnie położone.

Spójność faktury, materiału, surowca czy wzoru

W dzisiejszych czasach jednym z trendów dekoracji mieszkania są lamele i liczne drewniane elementy wyposażenia wnętrza. Jeśli taki naturalny, drzewny charakter dominuje także w Twoim salonie, postaw na nowoczesne obrazy do salonu o podobnej tematyce – np. pokazujące las, zbliżenia na drewniane bele, zdjęcia łąk czy dyskretne, kwiatowe akcenty.

nowoczesne obrazy do salonu

Kolejnym zdobywającym nowych zwolenników trendem są ściany o betonowym wykończeniu. Zazwyczaj jedna, centralna ściana salonu pokryta jest dekoracyjnymi płytami betonowymi, tynkiem imitującym beton lub farbą, która go przypomina. Materiał ten dodaje wnętrzu elegancji, surowości i schludności, a ściany nim pokryte przyciągają wzrok gości. Jakie nowoczesne obrazy do salonu wybrać w tym przypadku? Szczególnie te równie surowe i minimalistyczne, np. jednoliniowe grafiki, czarno-białe fotografie makro czy geometryczne, proste kształty. Jeśli zdecydujesz się na efekt kontrastu – do szarości betonu dobierz mocny, energetyczny obraz o jaskrawym kolorze. Taki efekt doda wnętrzu nieco żywiołowości.

Podobieństwo motywu

Spójność motywów to kluczowe zadanie w wyborze obrazów do salonu. By nie zaburzać harmonijnego wystroju wnętrza, skup się na jednym, maksymalnie dwóch motywach przewodnich, np. orientalnym wzorze lub dodatkach o jednym charakterze (np. glinianych naczyniach, dodatkach handmade czy szklanych elementach). Pozwoli to na dodawanie kolejnych elementów wystroju wnętrza, które choć z innych źródeł – będą do siebie pasowały.

Jakie obrazy do salonu? Istota proporcji i obramowań

Wybierając eleganckie obrazy do salonu nie możesz zapomnieć o zachowaniu odpowiednich proporcji i ilości. W niewielkim salonie powieszenie wielkoformatowego obrazu optycznie zmniejszy jego przestrzeń, natomiast wybranie kilku drobnych ramek sprawi wrażenie powiększonej ściany. W dużych, szerokich i rozbudowanych przestrzeniach sprawdzi się format XXL z wielowymiarową grafiką (np. przedstawiające głębię i perspektywę przedstawianego miejsca – ścieżka lasku czy widok gór). Taki wybór nie zakłóci proporcji salonu, a ciekawe podkreśli walory wnętrza.

Niezawodne obrazy sprawdzające się w każdym wnętrzu

Duże, małe, ciemne, jasne, wysokie, niskie, stare, nowe, własne czy wynajmowane – mieszkanie będzie żyło życiem swoich domowników. Dlatego niezawodnym i zawsze dobrym pomysłem na obrazy na ścianach są… fotoobrazy. Umieszczenie rodzinnych zdjęć we wnętrzu nadaje mu wyjątkowy, ciepły charakter niepowtarzalny w żadnym innym domu. A wybór w tej kategorii jest naprawdę ogromny: obrazy na sznurku, płótnie, piance, płycie, aluminium, pionowe, poziome, kwadratowe, wielokolorowe czy monochromatyczne – wszystkie znajdziesz na Empik Foto. Dodaj do swojego salonu odrobinę energii, miłości, radości i… Was. Dlatego na pytanie „jakie obrazy do salonu wybrać?” zawsze i niezmiennie odpowiadamy: FOTOOBRAZY!

Większe kompozycje, czyli obrazy do salonu w ramach i ich ułożenie

Jeśli zdjęć macie naprawdę dużo (a doskonale wiemy, ile mieszczą dyski pamięci telefonów w dzisiejszych czasach!), warto postawić na większe kompozycje i wybrać obrazy do salonu w ramach w różnych formatach. Powieszenie obrazów w formie wielkoformatowego „kolażu” ze zdjęć to najpiękniejszy ukłon w stronę waszych rodzinnych relacji, wspólnie spędzonych chwil i dzielonych ze sobą radości. Ułoż ramki w kompozycje o konkretnym kształcie (np. wieszając ramki układające się w serce) lub puść wodze wyobraźni i zastosuj abstrakcję, dopasowując do siebie zupełnie przeciwne formaty. Ich ułożenie zależy tylko od Twojej inwencji twórczej, a efekt może pozytywnie Cię zaskoczyć!

Udostępnij: