PORADNIKI

Kilka słów o tym, jak fotografować fajerwerki!

Zamierzacie robić zdjęcia podczas Nocy Sylwestrowej? Nawet jeśli nie lubicie sztucznych ogni, zachęcamy do ich fotografowania!  To kolejny pretekst do doskonalenia warsztatu.

O czym dobrze jest pamiętać  fotografując fajerwerki?

 • Statyw
  Zdjęcia sztucznych ogni najlepiej jest robić przy długich czasach naświetlania, dlatego konieczny jest statyw, aby zdjęcia nie były poruszone. Do wyzwalania migawki polecamy wężyk spustowy lub samowyzwalacz.
 • Odległość
  Zdjęcia fajerwerków najwygodniej robić z pewnej odległości. Wówczas nie będziecie musieli kierować obiektywu ku górze, a w kadrze zmieści się jeszcze wyjątkowe miejsce, w którym mieliście okazje spędzać Sylwestra.
 • Długi czas naświetlania
  Czas naświetlania jest zależny od nasilenia błysku ogni. Dobrze więc mieć możliwość samodzielnego regulowania czasu otwarcia migawki (pozycja B). Jeśli takiej funkcji nie ma w Waszym aparacie, proponujemy ustawienie czasu na kilka sekund i dopasowanie przysłony.
 • Najniższe ISO
  Ponieważ zdjęcia będziecie robić na statywie, przy długich czasach naświetlania, ustawcie najniższe możliwe ISO. Wówczas unikniecie szumów przez co zdjęcia będą najwyższej jakości.
 • Manualne ustawienie ostrości
  Autofokus w takich warunkach zupełnie się nie sprawdzi. Proponujemy ustawienie ostrości na nieskończoność.
 • Średnie wartości przysłony
  Fajerwerki najlepiej fotografować przy wartościach przysłony ok f/8, f/13. Wartość ta ma jednak mniejsze znaczenie niż czas czy ISO, dlatego najlepiej ustawić czas i czułość, a przysłonę dostosować do panujących warunków oświetleniowych.

Podczas pokazu sztucznych ogni zrobicie zapewne bardzo wiele zdjęć dlatego przygotujcie dużo miejsca na kartach pamięci. Później oczywiście konieczna jest znaczna selekcja! Życzymy szczęścia i wytrwałości w fotografowaniu.

Zawsze jesteśmy bardzo ciekawi Waszych osiągnięć, dlatego 1 i 2 stycznia czekamy na zdjęcia fajerwerków na naszej tablicy na FB!

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz