PORADNIKI

Fotografowanie fajerwerków – o czym należy pamiętać?

jak fotografować fajerwerki

Zamierzacie robić zdjęcia podczas Nocy Sylwestrowej? Nawet jeśli nie lubicie sztucznych ogni, zachęcamy do ich fotografowania!  To kolejny pretekst do doskonalenia warsztatu. Fotografowanie fajerwerków może być ekscytującym wyzwaniem, ale z kilkoma prostymi wskazówkami możesz uwiecznić magiczne i efektowne zdjęcia. Baw się fotografując fajerwerki i eksperymentuj z różnymi ujęciami, aby stworzyć niezapomniane zdjęcia pełne magii i kolorów.

Fotografowanie fajerwerków – o czym należy pamiętać?

 • Statyw
  Zdjęcia sztucznych ogni najlepiej jest robić przy długich czasach naświetlania, dlatego konieczny jest statyw, aby zdjęcia nie były poruszone. Do wyzwalania migawki polecamy wężyk spustowy lub samowyzwalacz.
 • Odległość
  Zdjęcia fajerwerków najwygodniej robić z pewnej odległości. Wówczas nie będziecie musieli kierować obiektywu ku górze, a w kadrze zmieści się jeszcze wyjątkowe miejsce, w którym mieliście okazje spędzać Sylwestra.
 • Długi czas naświetlania
  Czas naświetlania jest zależny od nasilenia błysku ogni. Dobrze więc mieć możliwość samodzielnego regulowania czasu otwarcia migawki (pozycja B). Jeśli takiej funkcji nie ma w Waszym aparacie, proponujemy ustawienie czasu na kilka sekund i dopasowanie przysłony.
 • Najniższe ISO
  Ponieważ zdjęcia będziecie robić na statywie, przy długich czasach naświetlania, ustawcie najniższe możliwe ISO. Wówczas unikniecie szumów przez co zdjęcia będą najwyższej jakości.
 • Manualne ustawienie ostrości
  Autofokus w takich warunkach zupełnie się nie sprawdzi. Proponujemy ustawienie ostrości na nieskończoność.
 • Średnie wartości przysłony
  Fajerwerki najlepiej fotografować przy wartościach przysłony ok f/8, f/13. Wartość ta ma jednak mniejsze znaczenie niż czas czy ISO, dlatego najlepiej ustawić czas i czułość, a przysłonę dostosować do panujących warunków oświetleniowych.

jak fotografować fajerwerki

Podczas pokazu sztucznych ogni zrobicie zapewne bardzo wiele zdjęć dlatego przygotujcie dużo miejsca na kartach pamięci. Później oczywiście konieczna jest znaczna selekcja! Życzymy szczęścia i wytrwałości w fotografowaniu.

Udostępnij: