INSPIRACJE

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Kto z nas nie zna historii o przemianie brzydkiego kaczątka czy wzruszającej baśni o dziewczynce z zapałkami? To właśnie dzięki takim opowiadaniom  jako dzieci rozwijaliśmy swoją wyobraźnię oraz kształtowaliśmy empatię. Już niebawem, 2 kwietnia, będziemy obchodzić święto, które ustanowiono, aby wspierać czytanie przez najmłodszych. To także dzień, który upamiętnia narodziny najsłynniejszego baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena.

Czytanie pozwala zwiększać zasób słownictwa dziecka oraz uczy go poprawnej interpunkcji i ortografii. To również doskonały sposób na rozwinięcie wyobraźni oraz nauka odróżniania dobra od zła. Dodatkowo poprawia koncentrację i zapobiega… uzależnieniu od mediów. Chcąc uczcić Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci warto sprezentować dziecku książkę, w której… to ono odegra główną rolę.

Baśń z wyjątkowym bohaterem

Piękna baśń, w której głównym bohaterem jest Wasz maluch? Zilustrowana zdjęciami z jego podobizną? Czy to możliwe? Tak! ? O czym powinna opowiadać? Na przykład o magicznej krainie skrzatów, w której zaginął król, a jego odnalezienie było możliwe tylko dzięki bohaterskiej postawie Waszego syna. Lub barwnym królestwie wróżek, w którym Wasza córka jest mądrą i sprawiedliwą królową, rozwiązującą najważniejsze problemy swoich poddanych. W takiej książce możemy również przemycić ważne dla nas wątki edukacyjne. Jeśli Wasz maluch jest niejadkiem, a zachęcenie go do zjedzenia warzyw czy owoców graniczy z cudem, to książka o małym kucharzu pełna smakowitych potraw może okazać się strzałem w dziesiątkę. Natomiast baśń o „królestwie grzecznych słów” będzie idealna dla dziecka, które uparcie zapomina o „dziękuję” czy „poproszę” ?

Książka ucząca języków obcych

Powszechnie wiadomo, że to właśnie dzieci najszybciej uczą się języków obcych. W ich przypadku najefektywniejszą formą nauki jest zabawa – nakazy i ciągłe testy jedynie zniechęcą malucha. Przydatna może okazać się także własnoręcznie zaprojektowana książka, np. ze zdjęciami najbliższych członków rodziny podpisanych w języku angielskim. Można również przygotować prostą historię w języku obcym, której maluch będzie głównym bohaterem. Jego własne zdjęcia z pewnością zachęcą go do zapoznania się ze znaczeniem tekstu.

Historia rodziny

Znajomość historii rodzinnych oraz dalszych krewnych pomaga budować tożsamość dziecka oraz pielęgnuje jego przywiązanie do najbliższych. Chcąc przedstawić maluchowi te najpiękniejsze lub najważniejsze fakty z naszego życia rodzinnego, warto przygotować fotoksiążkę. Zdjęcia dziadków czy rodziców z czasów ich młodzieńczych lat, opatrzone ciekawymi historiami z ich życia (np. jak poznali się rodzice, dalekie podróże czy zabawne anegdoty z młodości dziadków), mogą być dla dziecka bardzo interesujące. Dodatkowo, taka książka to wspaniała pamiątka rodzinna ?

Wszystkie propozycje książek dla dzieci można wykonać za pomocą szablonów na www.empikfoto.pl

Udostępnij:

Zostaw komentarz