LIFESTYLE

Międzynarodowy Dzień Przytulania – czas na przerwę i bliskość z najbliższymi

Podobno do utrzymania dobrego zdrowia potrzebujemy ośmiu uścisków dziennie, natomiast do pełni szczęścia dwunastu ? Czy więc wystarczająco często przytulamy naszych najbliższych? Międzynarodowy Dzień Przytulania przypadający 31 stycznia to doskonała okazja do nadrobienia zaległości i pokazania najbliższym, jak bardzo są dla nas ważni.

Ten wyjątkowo przyjemny dzień został zapoczątkowany w latach 80. przez dwóch Amerykanów, którzy stwierdzili, że ich rodacy wstydzą się okazywać uczucia publicznie.  Okazuje się bowiem, że we Francji zakochani poświęcają na przytulanie aż 3 razy więcej czasu niż pary za oceanem. A jak wygląda to u nas? Jeśli również jesteście powściągliwi i krępujecie się wyrażać wdzięczność, miłość czy inne pozytywne emocje, koniecznie przeczytajcie poniższe rady ?

Niezwykła moc przytulania

Należy pamiętać, że dotyk, a zwłaszcza przytulanie jest niezwykle ważne, w szczególności dla dzieci. To właśnie bliski kontakt malucha z rodzicami ma wpływ na jego późniejsze życie, zarówno emocjonalne, jak i społeczne. Liczne badania dowodzą, że dotyk powoduje konkretne reakcje w mózgu – zwiększa wydzielanie oksytocyny i reguluje działanie autonomicznego układu nerwowego, który przyczynia się do zredukowania stresu – także u osób dorosłych. W Dzień Przytulania warto więc przypomnieć sobie, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa kontakt z drugim człowiekiem ?

Drobny upominek dla najmłodszych

Najmłodsi członkowie naszej rodziny powinni w szczególności wiedzieć, jak bardzo są dla nas ważni. Małe, codzienne gesty w przypadku dziecka w zupełności wystarczą. Jeśli jednak często nie ma nas w domu i maluch za nami tęskni, warto sprawić mu misia, do którego będzie mógł się w każdej chwili przytulić. Jest to sposób wielu nauczycielek wczesnoszkolnych – kiedy pociechy przychodzą po raz pierwszy do przedszkola, przynoszą ze sobą swoją ulubioną zabawkę. Możemy więc obdarować naszego malucha misiem z… naszym zdjęciem. Taki prezent z pewnością doda dziecku otuchy w potrzebie.

Małe gesty mają znaczenie

Poza dziećmi, wobec których łatwiej jest okazywać uczucia, mamy również nasze drugie połówki lub rodziców. Często w natłoku codziennych obowiązków zapominamy o prostych gestach, które świadczą o naszej miłości do nich. W tym dniu okażmy więc więcej czułości najbliższym – poświęćmy im nasz czas, powiedzmy jak ważni są dla nas. Możemy także podarować partnerowi drobny upominek, który zawsze będzie mu o nas przypominać. Poduszka ze zdjęciem doskonale wpisze się w ideę Dnia Przytulania – kiedy tylko pojawi się tęsknota zawsze można wtulić się w zdjęcie ukochanej osoby.

Pamiętajmy, że nie tylko Święto Przytulania, ale każdy zwyczajny dzień jest doskonałą okazją do spędzenia czasu razem.  

Udostępnij:

Zostaw komentarz