KONKURSY

Wyniki Konkursu Fotograficznego Empiku!

Już są!  Tegoroczne wyniki Konkursu Fotograficznego Empiku zostały ogłoszone 28 lipca. Ten moment wywołuje u nas zawsze wiele emocji. Zdjęcia są naprawdę piękne, ciekawe, intrygujące, niektóre nakłaniają do refleksji, część z nich wywołuje szeroki uśmiech na twarzy.  Zobaczcie zwycięskie zdjęcia i poznajcie ich Autorów.


Pierwsze miejsce w kategorii portret zdobyła Justyna Kalandyk zdjęciem „Miłość sióstr”

3769_1miejsce_Justyna_Kalandyk_Miłość_SióstrJustyna Kalandyk „Miłość Sióstr”

Maciej Zieliński, Redaktor Naczelny Digital Camera, jeden z Jurorów tegorocznej edycji Konkursu, uzasadnił wybór tego zdjęcia takimi słowami:

„Ktoś powie, że zdjęcie nie jest technicznie doskonałe. Ktoś inny powie być może, że efekt tonowania, popularnie zwany sepią, jest już passé. Ale czy naprawdę ma to aż tak duże znaczenie? Codziennie oglądam wiele perfekcyjnych, wystudiowanych, idealnie wyświeconych i wyretuszowanych portretów, w których nie widzę nic. Wieje z nich pustka… Zdjęcie „Miłość sióstr” ujęło mnie naturalnością i szczerością sytuacji. Autor uchwycił prawdziwe emocje, niewymuszony uśmiech szczęśliwych dziewczynek – uśmiech który jest tak zaraźliwy, że patrząc na to zdjęcie też zaczynam się uśmiechać i wspominam beztroskie lata dzieciństwa. I w tym właśnie tkwi siła tego zdjęcia.”

Drugie miejsce w kategorii portret to zdjęcie „Dzieciaki” autorstwa Tomka Połapa

679_2_miejsce_Tomek_Połap_DzieciakiTomek Połap „Dzieciaki”

Paweł Duma, znakomity Fotograf, który również w tym roku był Jurorem w konkursie, napisał o tym zdjęciu:

Dziecko z natury swojej jest w ciągłym ruchu. Dynamika i zmienność sytuacji, powodują, że uchwycenie tego jednego naturalnego momentu jest niezmiernie trudne. W tym zdjęciu autorowi udało się to perfekcyjnie.

Gra symetrii obrazu i środka kadru tworzy udaną kompozycję niczym bramę do przeżyć z lat dzieciństwa. Skupienie światła w centrum usuwa z naszej uwagi to co nieistotne. Dla mnie perfekcyjne ujęcie.

Trzecie miejsce to portret Magdaleny Tracz „Na granicy”

5688_3miejsce_Magdalena_Tracz_Na_GranicyMagdaleny Tracz „Na granicy”

Zastanawiamy się w jaki sposób powstało to zdjęcie. Mamy nadzieję, że Autorka w krótkiej rozmowie zdradzi nam przynajmniej część tej tajemnicy.
Krzysztof Basel,  Redaktor Naczelny Fotoblogia.pl, Pasjonat fotografii uzasadnił ten wybór słowami:

„Interesujący portret z zastosowaniem ciekawej wizualnie techniki. Zdradza kawałek osobowości ukazanej osoby, jednak bardziej intryguje, niż pokazuje oblicze człowieka. Daje szerokie pole do interpretacji i zastanawiania się. Nie tylko nad tym, kim jest pokazana osoba, ale też jak i gdzie zostało wykonane.”

W kategorii Ulica znalazły się zdjęcia o bardzo różnej tematyce. Pierwsze z nich to „Bum” Michała Medyńskiego.

3072_1_miejsce_Michał_Medyński_BumMichał Medyński „Bum”

Pan Paweł Duma był tym zdjęciem nadzwyczaj zaintrygowany. Poprosiłam więc, aby napisał kilka słów na jego temat:

„Dobrą stroną reportażu jest nie tylko pokazywać to na co zwykli ludzie patrzą i tego nie widzą, ale też stworzyć obraz, który u widza spowoduje zadanie pytań. Obraz intrygujący, wzbudzający ciekawość jest po stokroć bardziej fotograficzny od oczywistego przestawienia fotografowanej sceny. Nagrodzone zdjęcie charakteryzuje się prostotą kompozycji, intrygującą grą cieni i przede wszystkim zagadką. Zadajemy sobie pytanie kim jest ta postać? gdzie idzie, gdzie zostało zrobione zdjęcie?

Dlaczego jest tak ubrana? I skąd ten czarny „ślad” na budowli wzdłuż której postać się przemieszcza.

Drugie miejsce wśród zdjęć ulicznych zdobyła fotografia „Miłość jest wszędzie” autorstwa Marty Łuczak

4854_2miejsce_Marta_Łuczak_miłosc_jest_wszedzieMarta Łuczak „Miłość jest wszędzie”

Czy u Was również to zdjęcie momentalnie wywołuje uśmiech na twarzy? Świetnie wypatrzony szczegół w pozornie nieciekawym otoczeniu. O komentarz poprosiłam Krzysztofa Basela.

„Esencją fotografii ulicznej jest uchwycenie ulotnych momentów: scen i chwil, które są widoczne przez chwilkę, niepowtarzalne, niezwykłe, których większość ludzi można nawet nie zauważyć. Autorce nagrodzonego zdjęcia bardzo dobrze udało się zrealizować to założenie.

Odcisk pleców  starszego Pana na szybkie przystanku ułożył się w kształt serca.  Sfotografowała uroczy, zabawny moment, który trwał zapewne nie dłużej, niż kilka minut. I którego zapewne większość z przechodniów nie zauważyła. Wykazała się wrażliwością, czujnością, wnikliwością i umiejętnym rejestrowaniem rzeczywistości. I miała sporo szczęścia. Bawiąc się w interpretację tej fotografii możemy zastanowić się czy to serce bije kobiety siedzącej obok czy może zabiło mocniej na widok nadchodzącej osoby.”

Trzecią nagrodę w kategorii „Fotografia Ulicy” Jury przyznało Adamowi Falkowi za zdjęcie pod tytułem „Krasnoludki”

5666_3miejsce_Adam_FalkKrasnoludkiAdam Falk „Krasnoludki”

O komentarz poprosiłam Macieja Zielińskiego:

„W zdjęciu „krasnoludki” najbardziej uderza niecodzienność sytuacji. Bo jak często możemy spotkać wyrwane spośród baśni postacie w miejskiej przestrzeni? Podoba mi się również gra kolorów, oraz, oczywiście, jeden z krasnali burzący porządek tej ciekawej sceny.”

Nagrody publiczności w tym roku powędrują do Patrycji Skwierczyńskiej za zdjęcie „Peace and love” oraz do Andrzeja Janiaka za zdjęcie „Zaczytany”

1318Patrycja Skwierczyńska „Peace and love”

476Andrzej Janiak „Zaczytany”

Serdecznie Gratulujemy wszystkim Laureatem i życzymy powodzenia w rozwijaniu swojej fotograficznej pasji!

Wyniki konkursu  znajdują się tu>

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz