PORADNIKI

Uchwyć rodzinne chwile! 5 porad dla początkujących fotografów

Wraz z eduweb.pl przygotowaliśmy dla Ciebie 5 sposobów na udane rodzinne zdjęcie. Jeśli chcesz dowiedzieć jeszcze więcej to odwiedź stronę Miesiąca z Fotografią, gdzie czekają na Ciebie darmowe Warsztaty i cztery praktyczne Kursy, które przeniosą Twoje umiejętności na zupełnie inny poziom!

Fotografia rodzinna to wymagająca gałąź tej fascynującej sztuki, ale przy odrobinie warsztatu i znajomości podstaw, nawet amator będzie w stanie wykonać ciekawe ujęcia najbliższych, uchwycić na zdjęciu dziecięcą radość czy utrwalić wzruszające momenty. Nie potrzebujesz ani drogiego, profesjonalnego sprzętu, ani długiej nauki! Nie ma znaczenia to, czy po prostu chcesz wczuć się w rolę zawodowego fotografa na przyjęciu urodzinowym córki, czy może chcesz, by Twoje biurko w pracy zdobił nowy portret całej rodziny. Po zapoznaniu się z pięcioma poradami, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie, już tylko chwila będzie dzielić Cię od przeglądania udanych, dobrze skomponowanych i przykuwających spojrzenie fotografii w albumie.

Postaw na naturalność

Jeżeli rodzinne zdjęcia do tej pory kojarzyły Ci się z koszmarami jednorazowych aparatów na wakacjach, gdzie cała familia stała ustawiona na baczność ze sztucznie przylepionymi uśmiechami do twarzy, trzymając przed sobą pociechy… Odetchnij z ulgą. Pierwsza porada jest najbardziej intuicyjna, a mimo to wielu z nas ma opory przed tym, by wprowadzić ją w życie. By wykonywać dobre, ciekawe fotografie, które pokazują więzi między członkami rodziny, szczerą, niewymuszoną radość i opowiadają pewną historię, musisz robić dużo zdjęć w najbardziej naturalnych momentach. Postaraj się uchwycić chwile składające się na Waszą codzienność – gdy dziecko bawi się przy stole, śmiejąc się i brudząc śliniaczek, gdy ojciec nachyla się do córki i pokazuje jej coś za oknem… Tego typu póz nie dałoby się odtworzyć w sztucznych warunkach i na zawołanie. Mimo, że dorośli miewają problem ze spontanicznym zachowaniem się przed kamerą, dzieci najczęściej szybko zapominają o znajdującym się nieopodal obiektywie, i gdy tylko pozwolisz im zachowywać się naturalnie – zyskasz okazję na niezapomniane ujęcia. W przeciwieństwie do fotografii formalnej nie musisz aż tak bardzo przejmować się kątem ustawienia modeli, a zamiast tego możesz skupić się na uchwyceniu wyjątkowych momentów. Czasem warto wykonać sto zdjęć tylko po to, by jedno z nich okazało się wspaniałe, spontaniczne i radosne!

Daj dzieciom się wyszaleć

Jeszcze nie tak dawno fotografie z wyjść i spotkań rodzinnych kojarzyły się dzieciom z mozolnym poprawianiem eleganckiego stroju, staniem w jednej pozycji i przede wszystkim – zachowaniem powagi. Może jednak podczas Twojej sesji zdjęciowej okaże się, że masz pod dachem prawdziwą małą gwiazdę obiektywu? Najgorsze co możesz zrobić, to gaszenie zapału dziecka i uspokajanie go, tak, by się nie wygłupiało i nie popisywało. Nie próbuj też na siłę zwracać uwagi pociechy, każąc jej spojrzeć w obiektyw. Rzeczywiście, czyszczenie śladów po palcach na soczewce może być irytujące i kilka razy serce stanie Ci w gardle, gdy zobaczysz, jak pociecha prawie upuszcza Twój aparat… Ale za kilka lat nie będziesz tego wszystkiego pamiętać, a na zawsze pozostanie sesja, w którym Twój syn udaje marynarza kierującego statkiem na kanapie, dwie córki robią recital muzyczny przed całą rodziną na Boże Narodzenie albo maluch popisuje się i pozuje przed aparatem! Zabawy ze zdjęciami sprawiają często dzieciom ogromną radość, i to, że możesz uchwycić na fotografiach szczere, szerokie uśmiechy i twarze zarumienione od śmiechu, to szansa, jaką powinien wykorzystać każdy fotograf.

Dopasuj się do małego modela

Fotografując dzieci bardzo często zapominamy o tym, że to również… Nasza poza ma ogromne znaczenie. O ile w przypadku robienia zdjęć osobom dorosłym aparat ustawiony na wysokości naszych oczu dobrze się sprawdza, tak w przypadku najmłodszych warto kucnąć, usiąść lub nawet zbliżyć aparat do ziemi. Przyjmując perspektywę dziecka nie tylko osiągniemy ciekawy efekt końcowy, ale i sprawimy, że pociecha będzie w centrum uwagi. Warto też zdecydować się na przesłonę w zakresie 1,4-2,8 mm i niską głębię ostrości, która zapewni to, że tło za dzieckiem będzie nieco rozmyte – to najlepszy sposób na robienie ciekawych zdjęć portretowych na tle innym, niż gładkie. Pamiętaj o zasadzie złotego podziału – nawet w przypadku spontanicznej lub rodzinnej fotografii, warto automatycznie dzielić obraz na części odpowiadające temu podziałowi. Po podzieleniu kadru na trzy części w pionie oraz trzy poziomie, na przecięciach linii powstają najmocniejsze punkty – umieszczenie w nich kluczowych elementów zdjęcia, tak jak twarz dziecka, trzymany przez nie balon czy zwierzątko, sprawia, że fotografia przyciąga wzrok i sprawia znacznie lepsze wrażenie. Najlepiej wybrać maksymalnie trzy mocne punkty, by nie przytłoczyć odbiorcy. Warto zwrócić też uwagę, by w przypadku fotografii plenerowej, gdzie widoczny jest horyzont, umieścić go mniej więcej w 1/3 lub 2/3 wysokości zdjęcia, zamiast – intuicyjnie – pośrodku.

Trzy, dwa, jeden, uśmiech!

Co w przypadku, gdy zależy Ci na wykonaniu ciekawej fotografii pozowanej, na przykład, gdy rodzina siedzi przy stole lub gdy chcesz, by wszyscy patrzyli w obiektyw z uśmiechem? Dobrym pomysłem jest poproszenie rodziny, by wszyscy usieli. W ten sposób rodzice mogą wziąć dzieci na kolana, a członkowie rodziny intuicyjnie ustawią się tak, jak chcieliby, by pokazane były ich więzi. Zazwyczaj w środku fotografii znajdują się najmłodsi albo seniorzy. Zakłada się, że najłatwiej zrobić dobre ujęcie nieparzystej liczbie osób, jednak w przypadku dwóch, czterech czy sześciu osób również istnieje kilka trików na wykonanie interesującej fotografii. Postaraj się, by głowy dzieci znajdowały się blisko głów rodziców. Jeżeli zależy Ci na formalnym efekcie, zadbaj o to, by głowy były mniej więcej na jednej wysokości i stanowiły linię – jeżeli chcesz, by zdjęcie było bardziej spontaniczne, zadbaj o urozmaicenie i o to, by osoby znajdowały się na nim na zmianę wyżej i niżej. Tutaj również możesz pobawić się zmianami w głębi, by lekko rozmazać tło – taki efekt jest szczególnie ciekawy w przypadku zdjęć w plenerze. Pamiętaj o tym, że od razu po ustawieniu się wiele osób – szczególnie dorosłych – zastyga z nienaturalnym wyrazem twarzy, takim, jakiego na ogół nie lubimy na swoich fotografiach paszportowych lub do dowodu osobistego… Dlatego poczekaj chwilę przed wykonaniem zdjęcia i spróbuj rozluźnić atmosferę, tak, by zgromadzone osoby szczerze się zaśmiały. Możesz też poczekać moment dłużej, aż wszyscy odwrócą wzrok od obiektywu i zaczną ze sobą rozmawiać, lekko się poruszą, pochylą w swoim kierunku – wykonane w takim momencie zdjęcie może być znacznie bardziej naturalne i ciekawsze. Spróbuj też wykonywać zdjęcie z linii nieco wyższej niż linia wzroku modeli.

Pora na plener

Doskonałym sposobem na to, by przyzwyczaić dzieci oraz innych członków rodziny do obecności kamery, jest wyjście z nimi z domu. Spacer po parku, lesie, wycieczka na plażę lub po prostu na starówkę miejską to doskonały pomysł. Po pierwsze, członkowie rodziny zajęci spacerem, rozmową i oglądaniem otaczających ich widoków będą bardziej rozluźnieni, a taka sceneria stwarza świetne pole do popisu jak chodzi o wykonywanie naturalnych zdjęć z zaskoczenia. Po drugie, fotografowi sprzyja mnogość elementów krajobrazu, który może wykorzystać – plac zabaw w parku to wymarzone miejsce sesji zdjęciowej dla każdej mamy, która pragnie uchwycić uśmiechnięte, radosne, spontaniczne dziecko. Plaża sprzyja pogodnym zdjęciom rodziny trzymającej się za ręce lub podskakującej na piasku, a kręte uliczki zachęcają do zabawy z kadrem i kątem fotografii. Po trzecie, w plenerze znacznie bardziej sprzyja nam światło niż w sztucznych warunkach w mieszkaniu. Doskonałym momentem na zdjęcia jest poranek i przedpołudnie – światło słoneczne dodaje wtedy fotografiom głębi i sprawia, że kolory są żywsze i bardziej nasycone. Po czwarte – w fotografii w domu jest wiele elementów, które mogą odciągać uwagę od najważniejszych postaci, a pospieszne porządki mogą zepsuć nawet najlepsze ujęcie. Proste kadry w plenerze sprawiają, że nie trzeba zastanawiać się, w jaki sposób namówić dziecko, by podeszło do punktu w mieszkaniu, gdzie odpowiada nam gładkie tło, neutralne światło i kompozycja.

Stosując się do tych kilku zasad możesz mieć pewność, że Twoje zdjęcia rodzinne staną się znacznie ciekawsze i przykuwające wzrok, niezależnie od tego, jakim sprzętem dysponujesz i jaką okazję pragniesz uwiecznić!

Jak zacząć przygodę z Fotografią?

Kompletne materiały do nauki fotografii online znajdziesz w serwisie eduweb.pl, w ramach którego właśnie trwa Miesiąc z Fotografią – weź w nim udział aby niemal codziennie oglądać darmowe Warsztaty z fotografii online, a także otrzymać atrakcyjne zniżki na Kursy Wideo.

Zarejestruj się na: http://fotografia2017.eduweb.pl

A po zakończeniu wydarzenia, sprawdź Specjalizację Fotografia: https://eduweb.pl/specjalizacje/fotografia

Udostępnij:

Zostaw komentarz