PORADNIKI

Jak robić rodzinne zdjęcia? 5 porad dla początkujących fotografów

rodzinne-zdjęcia

Wraz z eduweb.pl przygotowaliśmy dla Ciebie 5 sposobów na udane rodzinne zdjęcie. Jeśli chcesz dowiedzieć jeszcze więcej to odwiedź stronę Miesiąca z Fotografią. Czekają na Ciebie darmowe warsztaty i cztery praktyczne kursy, które przeniosą Twoje umiejętności na zupełnie inny poziom!

Fotografia rodzinna to wymagająca gałąź tej fascynującej sztuki. Przy odrobinie warsztatu i znajomości podstaw, nawet amator będzie w stanie wykonać ciekawe ujęcia najbliższych. Uchwyć na zdjęciu dziecięcą radość czy utrwal wzruszające momenty. Nie potrzebujesz ani drogiego, profesjonalnego sprzętu, ani długiej nauki! Nie ma znaczenia to, czy po prostu chcesz wczuć się w rolę zawodowego fotografa na przyjęciu urodzinowym córki. Może chcesz, by Twoje biurko w pracy zdobił nowy portret całej rodziny. Po zapoznaniu się z pięcioma poradami, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie, już tylko chwila będzie dzielić Cię od przeglądania udanych, dobrze skomponowanych i przykuwających spojrzenie fotografii w albumie.

1) Postaw na naturalność

Jeżeli rodzinne zdjęcia do tej pory kojarzyły Ci się z koszmarami jednorazowych aparatów na wakacjach, odetchnij z ulgą. Pierwsza porada jest najbardziej intuicyjna, a mimo to wielu z nas ma opory przed tym, by wprowadzić ją w życie. By wykonywać dobre, ciekawe fotografie, które pokazują więzi między członkami rodziny, musisz robić dużo zdjęć w najbardziej naturalnych momentach. Postaraj się uchwycić chwile składające się na Waszą codzienność. Dziecko bawi się przy stole, śmiejąc się i brudząc śliniaczek, gdy ojciec nachyla się do córki i pokazuje jej coś za oknem. Mimo, że dorośli miewają problem ze spontanicznym zachowaniem się przed kamerą, dzieci najczęściej szybko zapominają o znajdującym się nieopodal obiektywie. Gdy tylko pozwolisz im zachowywać się naturalnie – zyskasz okazję na niezapomniane rodzinne zdjęcia. W przeciwieństwie do fotografii formalnej nie musisz aż tak bardzo przejmować się kątem ustawienia modeli. Zamiast tego możesz skupić się na uchwyceniu wyjątkowych momentów.

rodzinne-zdjęcia

2) Daj dzieciom się wyszaleć – niezapomniane rodzinne zdjęcia

Jeszcze nie tak dawno fotografie z wyjść i spotkań rodzinnych kojarzyły się dzieciom z mozolnym poprawianiem eleganckiego stroju, staniem w jednej pozycji i przede wszystkim – zachowaniem powagi.  Najgorsze co możesz zrobić, to gaszenie zapału dziecka i uspokajanie go, tak, by się nie wygłupiało i nie popisywało. Nie próbuj też na siłę zwracać uwagi pociechy, każąc jej spojrzeć w obiektyw.  Ale za kilka lat nie będziesz tego wszystkiego pamiętać, a na zawsze pozostanie sesja, w którym Twój syn udaje marynarza kierującego statkiem na kanapie. Dwie córki robią recital muzyczny przed całą rodziną na Boże Narodzenie albo maluch popisuje się i pozuje przed aparatem! Zabawy ze zdjęciami rodzinnymi sprawiają często dzieciom ogromną radość, i to, że możesz uchwycić na fotografiach szczere, szerokie uśmiechy i twarze zarumienione od śmiechu, to szansa, jaką powinien wykorzystać każdy fotograf.

3) Dopasuj się do małego modela

Fotografując dzieci bardzo często zapominamy o tym, że to również poza ma ogromne znaczenie. O ile w przypadku robienia zdjęć osobom dorosłym aparat ustawiony na wysokości naszych oczu dobrze się sprawdza. W przypadku najmłodszych warto kucnąć, usiąść lub nawet zbliżyć aparat do ziemi. Przyjmując perspektywę dziecka na zdjęciach rodzinnych nie tylko osiągniemy ciekawy efekt końcowy.  Pamiętaj o zasadzie złotego podziału. Nawet w przypadku spontanicznej lub rodzinnej fotografii, warto automatycznie dzielić obraz na części odpowiadające temu podziałowi. Po podzieleniu kadru na trzy części w pionie oraz trzy poziomie, na przecięciach linii powstają najmocniejsze punkty – umieszczenie w nich kluczowych elementów zdjęcia, tak jak twarz dziecka, trzymany przez nie balon czy zwierzątko, sprawia, że fotografia przyciąga wzrok i sprawia znacznie lepsze wrażenie. Najlepiej wybrać maksymalnie trzy mocne punkty, by nie przytłoczyć odbiorcy.

rodzinne-zdjęcia

4) Najlepsze rodzinne zdjęcia to te z uśmiechem!

Dobrym pomysłem jest poproszenie rodziny, by wszyscy usieli do zdjęcia rodzinnego. W ten sposób rodzice mogą wziąć dzieci na kolana, a członkowie rodziny intuicyjnie ustawią się tak, jak chcieliby, by pokazane były ich więzi. Postaraj się, by głowy dzieci znajdowały się blisko głów rodziców. Poczekaj chwilę przed wykonaniem zdjęcia i spróbuj rozluźnić atmosferę, tak, by zgromadzone osoby szczerze się zaśmiały. Możesz też poczekać moment dłużej, aż wszyscy odwrócą wzrok od obiektywu i zaczną ze sobą rozmawiać. Lekko się poruszą, pochylą w swoim kierunku – wykonane w takim momencie zdjęcie może być znacznie bardziej naturalne i ciekawsze. Spróbuj też wykonywać zdjęcie z linii nieco wyższej niż linia wzroku modeli.

5) Pora na plener

Doskonałym sposobem na to, by przyzwyczaić dzieci oraz innych członków rodziny do obecności kamery, jest wyjście z nimi z domu. Spacer po parku, lesie, wycieczka na plażę lub po prostu na starówkę miejską to doskonały pomysł. Po pierwsze, członkowie rodziny zajęci spacerem, rozmową i oglądaniem otaczających ich widoków będą bardziej rozluźnieni. Taka sceneria stwarza świetne pole do popisu jak chodzi o wykonywanie naturalnych zdjęć z zaskoczenia. Po drugie, fotografowi sprzyja mnogość elementów krajobrazu, który może wykorzystać. Plaża sprzyja pogodnym zdjęciom rodziny trzymającej się za ręce lub podskakującej na piasku. Kręte uliczki zachęcają do zabawy z kadrem i kątem fotografii. Proste kadry w plenerze sprawiają, że nie trzeba zastanawiać się, w jaki sposób namówić dziecko, by podeszło do punktu w mieszkaniu. Odpowiada nam tu gładkie tło, neutralne światło i kompozycja.

Jak zacząć przygodę z fotografią?

Kompletne materiały do nauki fotografii online znajdziesz w serwisie eduweb.pl, w ramach którego właśnie trwa „Miesiąc z Fotografią” . Weź w nim udział aby niemal codziennie oglądać darmowe Warsztaty z fotografii online. Otrzymasz także atrakcyjne zniżki na Kursy Wideo.

Sprawdź Specjalizację Fotografia: https://eduweb.pl/specjalizacje/fotografia

Udostępnij: