LIFESTYLE

15 najlepszych książek o fotografii, które warto przeczytać

Interesujesz się fotografią i chcesz poprawić swój warsztat? Robić lepsze zdjęcia, dowiedzieć się co to jest iso, czas naświetlania i przesłona? A może szukasz kreatywnych pomysłów na ciekawsze ujęcia smartfonem lub chętnie oglądasz projekty artystyczne współczesnych twórców? Przygotowaliśmy listę 15 najlepszych książek o fotografii, które warto przeczytać! Sprawdź ją koniecznie!

1. „60 pomysłów na lepsze zdjęcia” – David duChemin

Listy najlepszych książek o fotografii nie mógł otwierać ktoś inny niż David duChemin. To jeden z najpopularniejszych autorów poradników fotograficznych, który nie tylko pokazuje jak poprawiać swój warsztat, ale także niezwykle inspiruje. „60 pomysłów na lepsze zdjęcia” to dokładnie 60 krótkich lekcji i ćwiczeń do wykonania. Pomogą Ci one zrozumieć podstawowe zagadnienia fotografii, a potem świadomie łamać reguły. Nietypowy poradnik, który inspiruje do poszukiwania i eksperymentowania.

2. „Fotografia według Langforda dla mistrzów, czyli jak osiągnąć doskonałość” – Michael Langford

Michael Langford to kolejne, topowe nazwisko, jeśli chodzi o autorów takich publikacji. „Fotografia według Langforda dla mistrzów, czyli jak osiągnąć doskonałość” jest częścią trylogii „Fotografii według Langforda”. Została ona uznana przez New York Timesa za najlepsze kompendium wiedzy w tej dziedzinie. Wypełniony po brzegi ciekawymi informacjami tytuł szczegółowo przedstawia proces powstawania obrazu. Podejmuje tematykę fotografii, jako dziedziny sztuki, formy wyrazu, elementu reklamy czy nowoczesnej technologii. Pozycja idealna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, która stanowi merytoryczną kontynuację 2 książek: „Fotografii według Langforda dla fotografów, czyli jak opanować tę sztukę” oraz „Fotografii według Langforda dla każdego, czyli jak robić świetne zdjęcia”.

3. „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej” – Scott Kelby

 

Top 3 autorów najlepszych poradników fotografii zamyka Scott Kelby. Ma on na swoim koncie już kilkadziesiąt książek na temat robienia zdjęć i ich obróbki. To właśnie z jego tytułów najchętniej korzystają początkujący, którzy dopiero chcą odkryć tajniki swoich aparatów. Dowiedzą się co to jest iso, jak okiełznać tryb manualny. Bezpośredni styl, świetne poczucie humoru i ciekawe przykłady sprawiają, że „Sekrety mistrza” to jeden z najlepszych kursów książkowych na temat fotografii i must-have na półce każdego fana robienia zdjęć.

4. „Kreatywna fotografia bez tajemnic” – Bryan Peterson

 

Skoro wiemy już wszystko na temat parametrów, czas na ich kreatywne wykorzystanie. A jeśli nawet jeszcze wszystkiego nie wiemy to przecież w fotografii liczy się przede wszystkim pomysłowość, a sprzęt to jedynie narzędzie. W „Kreatywnej fotografii bez tajemnic”, Bryan Peterson uczy tego, jak wykształcić w sobie umiejętność kreatywnego postrzegania świata, unikać wizualnych błędów prowadzących do nudnych ujęć i wreszcie – robić lepsze, ciekawsze i sugestywne zdjęcia. Ta książka pęka od pomysłów i inspiracji!

5. „Ekspozycja bez tajemnic. Jak robić świetne zdjęcia każdym aparatem” – Bryan Peterson

 

Peterson raz jeszcze. Tym razem na temat ekspozycji, czyli panowania nad światłem, które przecież tworzy fotografię. „Ekspozycja bez tajemnic” jest jedną z najpopularniejszych na świecie książek o fotografii, która szczegółowo omawia kwestie dotyczące czasu naświetlania, przesłony, iso i ich wzajemnych relacji. Odpowiednia zarówno dla użytkowników dużych lustrzanek, jak i fotografujących małymi kompaktami, uczy w jaki sposób fotografować nocą trajektorię gwiazd i światła miasta, robić zdjęcia w słabych warunkach, rejestrować rozmyty ruch lub kontrolować głębię ostrości.

6. „Fotografia z duszą. 44 ćwiczenia zgłębiające życie, piękno i autoekspresję” – Allesandra Cave

Wspaniała inspiracja dla wszystkich, którzy kochają fotografować. Bez względu na to czy jesteś profesjonalistą, zaawansowanym amatorem czy po prostu robisz wakacyjne zdjęcia przy użyciu smartfona. 44 oryginalne, refleksyjne i pobudzające kreatywność ćwiczenia, które pomogą Ci kreatywnie uchwycić każdy temat. To pozycja numer jeden także dla tych, którzy prowadzą własnego bloga lub chcą publikować ciekawsze zdjęcia na Instagramie.

7. „Fotografowanie dzieciństwa” – LaNola Stone

„Fotografowanie dzieciństwa” to must-have każdej fotografującej mamy! Pierwsza tak bogata publikacja, które nie tylko pomoże Ci opanować technikę, ale również zwróci uwagę na tak istotne aspekty, jak umiejętność pozowania maluchów w zależności od ich wieku oraz zwracanie uwagi na to, co najbardziej ulotne. Bardzo inspirujące kompendium wiedzy na temat tego, jak robić rewelacyjne zdjęcia dzieciom, które będą przepiękną pamiątką za kilkanaście lat!

8. „Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła” – Nicole S. Young

„Fotografia kulinarna” Nicole S. Young to bestsellerowy poradnik, który w niezwykle ciekawy sposób wprowadza czytelnika do świata fotografii kulinarnej. W tej książce znajdziesz nie tylko podstawy fotografii oraz instrukcje sprzętowe, ale przede wszystkim porady dotyczące oświetlenia kadru, komponowania, stylizacji potraw, tworzenia własnych teł, używania dekoracji, a także obróbki wykonanych zdjęć. Idealna książka dla kulinarnych blogerów i wszystkich, którzy kochają pyszności na swoich talerzach!

9. „Blisko, coraz bliżej. Od fotografii zbliżeniowej do mikrofotografii” – Marek Miś

To propozycja dla nieco bardziej zaawansowanych amatorów fotografii, których pasjonuje dziedzina makro. Marek Miś w „Blisko, coraz bliżej. Od fotografii zbliżeniowej do mikrofotografii” zaprasza do świata widzianego z bardzo, bardzo bliska i fascynująco opowiada o wszystkich aspektach tego rodzaju zdjęć. Znajdziecie tu oczywiście sporo informacji na temat sprzętu i warsztatu, ale autor dodał także mnóstwo ciekawostek związanych z traktowaniem tej dziedziny w sposób artystyczny.

10. „Smartfonowy zawrót głowy czyli jak fotografować i filmować” – Jacek Bonecki

Nie da się ukryć, że smartfony coraz bardziej podbijają także rynek fotografii. Nowoczesne telefony umożliwiają wykonywanie zdjęć naprawdę wysokiej jakości, aplikacje pozwalają je bez trudu edytować nawet na małych ekranach, a kilku producentów zdecydowało się już na wykorzystanie w swoich modelach obiektywów bezkonkurencyjnej Leici. Dlatego ta książka po prostu nie mogła nie powstać. „Smartfonowy zawrót głowy czyli jak fotografować i filmować” to pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy na temat fotografii mobilnej, które jednocześnie zawiera całe mnóstwo inspirujących porad i pomysłów na ciekawe ujęcia.

11. „O fotografii” – Susan Sontag

„O fotografii” Susan Sontag rozpoczyna 2. dziesiątkę naszej listy. Pozycja numer jeden dla tych, którzy chcą nauczyć się analizować fotografię. Traktują ją jako medium i sposób wyrazu oraz chcą odkryć jej znaczenie we współczesnym świecie. To najważniejszy tytuł w historii stworzony przez wybitną amerykańską intelektualistkę. Bada ona funkcję tej dziedziny sztuki w naszym społeczeństwie i odkrywa w jakim stopniu wpłynęła ona na sposób postrzegania rzeczywistości. Must-read!

12. „Fotografia jako sztuka współczesna” – Charlotte Cotton

Kolejna książka, która w niesamowicie fascynujący sposób podejmuje temat fotografii. „Fotografia jako sztuka współczesna” to tytuł na kształt przewodnika po współczesnej fotografii artystycznej. Przeczytamy tu dokładną analizą najważniejszych zdjęć, projektów i twórczości popularnych fotografów. Od chłodnego obiektywizmu Andreasa Gursky’ego, przez dokumentację prozaicznej codzienności Erwina Wurma i kreacje Cindy Sherman, aż po niezwykle prywatną i emocjonalną fotografię Nan Goldin i Wolfganga Tillmansa. Największe nazwiska w jednym miejscu – to kolejny tytuł, którzy trzeba przeczytać!

13. „Fotografia” – Anna Maria Potocka

Oto opowieść o tym, jak wynalazek techniczny i narzędzia do rejestrowania obrazu zamieniły się w nowe medium pozwalające tworzyć wypowiedź artystyczną. W „Fotografii”, Anna Maria Potocka analizuje ewolucję tej dziedziny w kontekście jej najważniejszych i najpopularniejszych jednocześnie tematów. Takich jak dokument, portret, akt i reportaż oraz rozpatruje ją opierając się o trzy filary – fotografię amatorską, fotografię eksperymentalną i fotografię pojmowaną, jako sztukę. Świeża i bardzo oryginalna książka, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

14. „100 fotografii, które zmieniły świat” – opracowanie zbiorowe

Choć internet to nieprzebrane źródło fascynujących zdjęć, te wydane na papierze ogląda się niejako w zupełnie innym wymiarze. „100 fotografii, które zmieniły świat” to przepięknie wydany album z najważniejszymi zdjęciami w historii tej dziedziny sztuki. Największe nazwiska, najsłynniejsze kadry oraz geneza ich powstania – wydawnictwo, które powinno znaleźć się na półce każdego fana fotografii.

15. „Decydujący moment” – Adam Mazur

„Decydujący moment” to jedna z nielicznych publikacji, która w całości skupia się jedynie na polskiej fotografii. Adam Mazur – ceniony historyk sztuki, krytyk i kurator. Analizuje ostatnią dekadę prezentując jednocześnie 92 sylwetki współczesnych twórców oraz ich najważniejsze projekty. To propozycja dla osób, które fascynuje bogactwo fotografii i chcą poznać oraz zrozumieć najciekawsze zjawiska w niej zachodzące.

Mamy nadzieję, że lista okaże się dla Was inspirująca, a podane tytuły pomogą Wam poprawić warsztat, rozwinąć swoją kreatywność i przeprowadzić „ćwiczenia z patrzenia”. A może macie inne, ulubione tytuły? Podzielcie się nimi z nami w komentarzach!

Udostępnij: