LIFESTYLE

5 powodów, dla których warto robić czarno-białe zdjęcia

Empikfoto.pl: Fotografia czarno-biała

Czarno-białe zdjęcia cieszą się ogromną popularnością i wykonujemy je bardzo chętnie. Nawet najprostsze aparaty kompaktowe mają możliwość nałożenia czarno-białego filtra, a podobne filtry fotograficzne są dostępne także w aplikacjach na telefony – Instagramie, SnapSeed czy VSCO. Czy jednak to tylko moda czy faktycznie warto wykonywać zdjęcia B&W? Oto 5 powodów, dla których zdecydowanie warto!

Zanim wynaleziono fotografię kolorową, wszystkie zdjęcia, które powstawały na negatywie były zdjęciami czarno-białymi. Choć dziś technika pozwala rejestrować obrazy w kolorze (i to obrazy cyfrowe, a nie tylko na kliszy) to nadal chętnie wykonujemy zdjęcia B&W. Mają one w sobie to coś, co sprawia, że uwielbiamy oglądać takie obrazki. Czym jest to coś?

1. Zdjęcia czarno-białe są bardziej magiczne…

Nie da się ukryć, że zdjęcia czarno-białe mają w sobie pewną magię, która sprawia, że na dłużej zatrzymujemy na nich wzrok. Dzięki temu, że kolor nie przyciąga naszej uwagi, możemy w pełni skupić się na tym, co przedstawia zdjęcie. Możemy je też analizować, poszukiwać emocji fotografowanych postaci lub odkrywać niezauważalne szczegóły. Zdjęcia B&W zwykle kojarzą nam się także z fotografią artystyczną, a także zmieniają charakter i atmosferę fotografowanej sceny.

2. … i lepiej pokazują emocje

To prawda. Zdjęcia czarno-białe znacznie lepiej oddają emocje fotografowanych postaci, a to dlatego, że brak kolorów pozwala nam skupić się na nich znacznie bardziej. Mając do dyspozycji tylko dwa kolory (i oczywiście szarości znajdujące się między czernią i bielą) nie koncentrujemy się na tym co wokół, ale dostrzegamy np. błysk w oku (o tym za chwilę), spojrzenie, pomarszczoną twarz czy mimikę. To właśnie dlatego fotografia czarno-biała dobrze sprawdza się przy portretach.

Empikfoto.pl: Fotografia czarno-biała

3. Czarno-białe zdjęcia lepiej prezentują półcienie, fakturę i kształty

Wspominaliśmy o błysku w oku i faktycznie – czarno-białe zdjęcia wyraźniej wydobywają z fotografii takie „świetlne” niuanse. Na kolorowych zdjęciach często nie widać półcieni, a faktura np. skóry, materiału lub przedmiotu nie jest aż tak wyraźna. W przypadku fotografii B&W są one o wiele bardziej zauważalne, dzięki czemu takie zdjęcia „chłoniemy” także innymi zmysłami. Tekstura liści wydaje nam się tak wyraźne, że niemal możemy ją dotknąć i poczuć.

4. Zdjęcia B&W akcentują to, co najważniejsze

Jeśli na naszym kolorowym zdjęciu uda nam się nieco rozmyć tło i wydobyć na pierwszym planie główny motyw kadru to elementy znajdujące się dalej będą nadal tworzyć kolorową i bardzo angażującą nasz wzrok mozaikę. W przypadku zdjęć czarno-białych pozostanie ona jedynie szarawą, miejscami jaśniejszą. Miejscami ciemniejszą plamą, na tle której doskonale wyodrębniony zostaje nasz najważniejszy element.

5. Czarno-biały reportaż

Fotografia czarno-biała to świetne rozwiązanie głównie dla reportażu. I nie mówimy tu jedynie o reportażu ulicznym, który możemy zobaczyć w prasie. Także o reportażu z rodzinnych świąt i ważnych okazji – np. ślubów. Czarno-białe zdjęcia doskonale oddają klimat bardzo uroczystych chwil. Mając na uwadze wszystkie 4 poprzednie punkty, sprawiają także, że kadry stają się o wiele bardziej magiczne, emocjonalne i przyciągające wzrok.

A Wy? Lubicie fotografię czarno-białą czy kolorową? Jakie zdjęcia chętniej wykonujecie? Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami w komentarzach!

Udostępnij: