PORADNIKI

Rekordowy Wieczorek na temat fotografii czarno-białej!

Kiedy to było? Jeszcze w lutym! Spotkaliśmy się na naszej tablicy, aby po raz kolejny porozmawiać na wybrany przez Was temat związany z fotografią. Tym razem Wtorkowy Wieczorek dotyczył fotografii czarno-białej. Temat bardzo ogólny ale cieszył się  wielkim zainteresowaniem!  Uwaga, padł nowy rekord! Ponad 100 zdjęć Fanów na naszej tablicy, nie licząc linków kierujących do całych galerii!  Łącznie z udostępnionymi galeriami mogliśmy oglądać ok 300 zdjęć. Chyba wyobrażacie sobie jaki problem mieliśmy, aby wybrać fotografie do publikacji w podsumowaniu?

Paryż 2008, fot. Ewa Bieroń, ebblue.blogspot

 

Moja Warszawa, fot. Ewa Bieroń, ebblue.blogspot

Zaczęliśmy od ankiety,  z której dowiedzieliśmy się, że większość z Was woli zdjęcia czarno – białe.  Dlaczego? Może dlatego, że pokazują świat w sposób tajemniczy i niecodzienny? Może po prostu mamy do nich sentyment?

fot. Grażyna Kowalczyk

Postanowiliśmy zapytać.

Co takiego fotografia czarno-biała ma w sobie? Dlaczego tak bardzo lubimy zdjęcia monochromatyczne? Już od dawna możemy cieszyć się pięknymi kolorami na fotografiach, lecz mimo to nie przestaliśmy robić zdjęć w odcieniach szarości. Może łatwiej jest zrobić takie zdjęcia?

fot. Maciej Blum

Sigrid: Zdjęcia czarno białe pozwalają bardziej skupić się na temacie (choć oczywiście tematem może być, również kolor) i podkreślają fakturę. Świetnie nadają się by uwydatnić np. piegi czy zmarszczki, dodają charakteru portretowi, choć mają często ponury, melancholijny klimat.

fot. Maciej Blum

Kamil: Brak kolorów na fotografii sprawia, że skupiamy się na przesłaniu, emocjach związanych ze zdjęciem. Czerń i biel pozwala przecież uprościć zdjęcie, dodać mu charakteru, podkreślić to, co ważne, a przecież nie każde zdjęcie nadaje się, by być monochromatycznym.

fot. Michał Habrat, habolexus

Marysia: Według mnie czarno – białe zdjęcia nie są takim łatwym tematem. Bo trzeba mieć umiar i jest cienka granica żeby trochę nie przesadzić. Poza tym nie zawsze wersja czarno-biała pasuje do okoliczności 🙂 Dla mnie najpiękniejsze są czarno-białe zdjęcia na kliszy, mają swój urok.

fot. Amadeusz Górski, amadeusz-gorski-photography.manifo.com

Basia: Zgadzam się w dużej mierze z Sigrid – uwielbiam czarno- białe fotografie z uwydatnionymi cechami szczególnymi. Nie powiedziałabym, że łatwiej robi się zdjęcia bw. Ja zawsze fotografuję w kolorze, a dopiero potem wybieram zdjęcie/zdjęcia, które lepiej wyglądają według mnie w bw. I bardzo ważny w tym rodzaju fotografii jest dla mnie kontrast. Zazwyczaj współczesne zdjęcia czarno – białe są szare i mdłe, nie czarno – białe.

fot. Daga Gorczyńska, p-otworki

Dyskusja trwała, a my zastanawialiśmy się czy wszystkie zdjęcia wyglądają dobrze b&w? Jakie tematy pasują do zdjęć czarno – białych?
Jakie zdjęcia lepiej wyglądają bez koloru?

fot. Paulina Odalska , Paulina-Odalska-Photography

Paulina: Ja sadze ze większość zdjęć wygląda dobrze w B&W … ale wszystko zależy od tego co chcemy uwypuklić w fotografii.

fot. Nel Niezgoda, Nel-Niezgoda-Fotografia

Michał: Zależy do zamiarów fotografa. Jeśli chce pokazać ładne „kolorki” to jedynie zostaje mu Kolor. A jeśli najważniejszy jest temat to nie ważne czy robi krajobraz, czy portret –  czarno-białe zdjęcia pokażą ten temat (…).

fot. Agnieszka Rzymek, Niebieskie Migdały Fotografia

Julita:  Moim zdaniem temat: portret /reporterka oddają klimat, nadają mocy przedstawianego motywu(…).

fot. Maria Borzęcka, manija.photography

Anna: Według mnie każde zdjęcie w czerni/bieli może wyglądać fajnie jednak ja nie lubię bw, na których są dzieci (według mnie powinny być kolorowe, żywe i wesołe) oraz krajobraz (ale też zależy od tego co przedstawia), fajnie wygląda street photo właściwie w większości street photography oglądałam w bw.

fot. Karolina Bączek, swiatobrazu.pl/fotografie/galeria

Basia: Dla mnie przede wszystkim portret i architektura. W portrecie uwypuklamy emocje, uczucia, cechy szczególne; w architekturze przede wszystkim faktura materiału, wydobycie elementów architektury, które normalnie nam umykają.

fot. Joanna Kowalczyk, JoannaKowalczykPhotography

Jakub: ‎…ja po zapoznaniu się z twórczością pana Alexa Webba i paru innych jegomości stwierdziłem buńczucznie, że fotografia „kojojowa” jest cholernie trudna jeśli uznamy kolor za element kompozycji obrazu. ...Dopiszę jeszcze (bazując na staro szkolonych podręcznikach, które ostatnio namiętnie czytuję) , że ambitny fotoamator winien kolor taktować jako środek wyrazu miast tylko właściwość emulsji światłoczułej 😉

fot. Kacper Czapp, facebook.com/kczapp

Dominika: czasami jest tak, że się na coś spojrzy i od razu wie się, że chcę by to zdjęcie było b&w, czasami okazuje się to dopiero przy obróbce. Jedni wybiorą do dzieci kolor, a inni do reportażu o pracujących w chinach dzieciach wybiorą b&w – wszystko zależy od zamiaru, koncepcji i nie powinno być dziełem przypadku lub presetu Lightrooma 🙂

fot. Dominika Dąbrowska, eklips.pl 

My w tej dyskusji zaproponowaliśmy Rozmowę z Tomaszem Łazarem, z której można dowiedzieć się między innymi dlaczego zdecydował się na wysłanie na konkurs WPP zdjęcia w wersji czarno – białej. Zachęcamy również do obejrzenia zdjęć Jacka Poremby „Sudan„, które naszym zdaniem są dowodem na to, iż nie zawsze fotografie w odcieniach szarości (bez widocznej bieli i czerni) są nijakie i mdłe.

fot. Basia Duchalska, bduchalskaphotography

Podczas spotkania przedstawiliśmy zdjęcia  klasyków reprezentujących różne dziedziny fotografii.

Henri Cartier Bresson – Mistrz momentu decydującego. Wydaje się, że na każdym zdjęciu uwiecznił najlepszy moment danej sytuacji. Prawda?

Klasyka w fotografii mody i aktu – zdjęcia Helmuta Newtona. Na zdjęciach pokazywał głównie silne dominujące kobiety.. najczęściej w odcieniach szarości.

Wydawałoby się, że fotografie roślin w czerni i bieli to nic ciekawego? Zobaczcie cudowne zdjęcia Karla Blosfeldta….

fot. Basia Duchalska, bduchalskaphotography

Na koniec troszkę konkretów. Poradnik jak zamieniać zdjęcia na czarno-białe. Może Wam się przyda? Zobaczcie również na przykładzie zdjęć Grażyny, jak wykorzystanie różnych filtrów może zmienić zdjęcie:

Filtr czerwony/Filtr zielony, fot. Grażyna Kowalczyk

Linki polecane przez Fanów:
Luís Ramón Marín
Etalberd Hasinuz
W fabryce pamięci – e-KLIPS photography
http://sawyn.flog.pl Zawieszka
 

Wszystkie powyższe zdjęcia zostały opublikowane na tablicy empikfoto.pl na Facebooku podczas Wtorkowego Wieczorka z Fotografią 28.02.12.

Udostępnij: