PORADNIKI

Wywoływanie zdjęć online – poradnik krok po kroku

Uwielbiasz papierowe odbitki? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat wywoływania zdjęć. Sprawdź czym jest tajemnicze DPI, jaką rozdzielczość powinno mieć zdjęcie, z którego wywołasz odbitkę 10x15cm oraz jak kadrować, dodawać ramki i nakładać filtry w naszym edytorze. Krok po kroku!

Dzięki rozwojowi technologii, fotografia przestała być sztuką zarezerwowaną tylko dla profesjonalistów, którzy posiadają odpowiedni warsztat, bardzo drogi sprzęt, a jeszcze jakiś czas temu także i własną ciemnię pełną chemii, specjalnych odczynników i pojemników. Dziś do robienia zdjęć wystarczą smartfony, które są wyposażone w coraz lepsze obiektywy. Zdjęciami możemy dzielić się z innymi za pomocą kilku kliknięć i chwalić najlepszymi kadrami na Instagramie i Facebooku. Nadal jednak ogromną wartość mają dla nas papierowe odbitki, czyli wywołane zdjęcia, których możemy dotknąć. Jak one powstają i jak zamówić odbitki online? Sprawdźcie nasz poradnik, w którym postaramy się rozwiązać wszelkie wątpliwości dotyczące wywoływania zdjęć.

Co to jest odbitka, czyli krótka lekcja historii fotografii

Wszyscy doskonale wiemy, że odbitka to po prostu zdjęcie na papierze. Wykonujemy je, bo chętniej sięgamy po takie fotografie, a wspomnienia, których można dotknąć mają dla nas większą wartość. Zanim jednak nastała era fotografii cyfrowej, odbitką nazywane były zdjęcia wykonane w ciemni. Fotografie zrobione aparatem analogowym były naświetlane na kliszy fotograficznej w formie negatywu, czyli obrazu o odwróconych kolorach (biały zamieniał się w czarny i odwrotnie). Wywołany w procesie chemicznym negatyw umieszczany był w specjalnym urządzeniu – tzw. powiększalniku, który wyświetlał obraz w większym formacie. Gdy zgasło światło, a obraz ten był kierowany na papier światłoczuły, zdjęcie „zapisywało się” na nim, choć nie było jeszcze widoczne. Po zamoczeniu papieru w specjalnych odczynnikach powoli pojawiał się zarejestrowany wcześniej kadr. To właśnie ta magia, o której tak często wspominają miłośnicy fotografii analogowej. Moment, w którym pojawia się zdjęcie i z każdą sekunda zauważamy jego więcej szczegółów jest naprawdę niesamowity.

Drukowanie i wywoływanie zdjęć online

Wróćmy jednak do czasów współczesnych. Aparaty, z których korzystamy obecnie to aparaty cyfrowe, w których kliszę zastąpiła matryca. Fotografowane ujęcie „trafia” na nią przez obiektyw, a później zostaje zapisane na karcie pamięci w formie pliku cyfrowego – JPG lub RAW w przypadku zaawansowanych lustrzanek i aparatów z wyższej półki. Z takich plików bez żadnego trudu możemy przygotować odbitki cyfrowe. To nadal zdjęcia na papierze, lecz ich przygotowanie wymaga nieco innego procesu. Obecnie możliwe są dwa procesy uzyskania odbitek. Pierwszy z nich to proces mokry (tradycyjny proces chemiczny), w którym jednak powiększalnik, kuwety i roztwory zastąpiły zaawansowane technologicznie i zautomatyzowane urządzenia do wywoływania zdjęć. Z takiego procesu korzystamy w Laboratoriach empikfoto. Drugi proces to tzw. proces suchy, w którym lepszym określeniem byłoby drukowanie zdjęć, bowiem wykorzystuje się w nim różne rodzaje druku atramentowego i termosublimacyjnego.

Co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na wywoływanie zdjęć?

Zanim jednak przejdziemy do poradnika dotyczącego wywoływania zdjęć online w naszym serwisie, w którym krok po kroku pokażemy Wam jak zamówić odbitki, skupmy się najpierw na kilku aspektach technicznych.

Rozdzielczość zdjęć

To właśnie od niej zależne jest to, jak dużą odbitkę da się wykonać z posiadanego pliku cyfrowego. Rozdzielczość zdjęcia jest jednak zależna od innego parametru – rozdzielczości matrycy w aparacie oznaczanej MP lub Mpix, co oznacza liczbę milionów pikseli lub w skrócie – Megapiksele. Obecnie nawet smartfony dysponują matrycami powyżej 12 Mpix, które umożliwiają robienie zdjęć o rozdzielczości powyżej 4000 px. Taka rozdzielczość wystarczy, by wywołać bardzo duże odbitki (nawet 60×80 cm). Dla standardowego formatu odbitek 10×15 cm wystarczy plik o rozdzielczości ok. 1800 px na dłuższym boku i ok. 1200 px na krótszym.

Pamiętajcie także, że zamawianie dużych odbitek z plików o niskiej rozdzielczości może skutkować znacznym pogorszeniem jakości obrazu. Wywołane zdjęcie będzie rozmazane i mogą pojawić się na nim powiększone piksele (deformacja obrazu).

DPI

DPI również wiąże się z rozdzielczością i jest to jednostka stosowana m.in. do określania rozdzielczości obrazów drukowanych, choć często wykorzystuje się ją także do określania rozdzielczości obrazów cyfrowych. Co musicie wiedzieć o DPI zanim zdecydujecie się na wywoływanie zdjęć? Plik dodany do albumu, z którego zostanie wydrukowana odbitka powinien posiadać rozdzielczość 300 DPI. To wartość, w której przygotowuje się pliki do druku, jednak warto pamiętać, że jeśli zdjęcie posiada wysoką rozdzielczość w pikselach i np. 72 DPI to przy zmianie na 300 DPI, rozdzielczość w pikselach zmniejszy się. W praktyce oznacza to możliwość wykonania odbitki w mniejszym formacie. Nie musicie się jednak martwić – aparaty fotograficzne tworzą najczęściej zdjęcia w odpowiedniej rozdzielczości.

Format zdjęć, czyli proporcje obrazu

Format odbitek różni się nieco od formatu zdjęć wykonywanych przez aparaty. Technologiczne wymogi oraz pewna, określmy to, „tradycja” wynikająca z proporcji boków powszechnie używanej przed erą fotografii cyfrowej klatki negatywu małoobrazkowego i proporcji tradycyjnej odbitki papierowej 10×15 cm, powodują, że proporcja długości boków w obecnie drukowanych odbitkach wynosi 2:3. Taką samą proporcję mają najczęściej zdjęcia z profesjonalnych lustrzanek – tzw. aparatów pełnoklatkowych. Większość aparatów wykonuje jednak zdjęcia o proporcji 4:3, co oznacza, że zdjęcie musi zostać skadrowane. Tym jednak zajmiemy się nieco niżej, bowiem taką opcję umożliwia nasz edytor.

Wywoływanie zdjęć online krok po kroku

Wiecie już wszystko na temat procesu wywoływania zdjęć oraz przygotowania plików do druku. Brzmi to nieco skomplikowanie, ale przed zamówieniem odbitek nie musicie najczęściej sprawdzać ich DPI, kadrować w programach graficznych oraz mierzyć wielkości pliku, by dostosować go do formatu drukowanej fotografii. To zrobi za Was nasz edytor online. Sprawdźcie krok po kroku jak dodać i zamówić zdjęcia!

1. Dodaj zdjęcia do wywołania

Jeśli posiadasz konto na www.empikfoto.pl, wybierz zakładkę ODBITKI i zdecyduj jaki format chcesz zamówić. Nie martw się, jeśli jeszcze tego nie wiesz – w kolejnych etapach będzie możliwe dodanie odbitek także w innych rozmiarach.

Kliknij ZAMÓW ODBITKI, aby dodać zdjęcia.

Aby zamówić odbitki online możesz skorzystać z 4 możliwości:

DODANIE ZDJĘĆ Z KOMPUTERA

Zaznacz pliki JPG w folderze i przeciągnij je do tego okna lub kliknij WYBIERZ PLIKI Z KOMPUTERA i wskaż zdjęcia, które mają zostać dodane.

DODAWANIE Z TWOJEJ GALERII NA EMPIKFOTO

Jeśli posiadasz album na swoim koncie, możesz także wybrać tę opcję i wywołać wcześniej dodane zdjęcia. To wygodne szczególnie wtedy, gdy posiadasz dużo zdjęć do wywołania i dodajesz je etapami. Tworząc album w empikfoto możesz przechowywać je w jednym miejscu i złożyć zamówienie wtedy, gdy wszystkie zostaną już dodane.

FACEBOOK

Na empikfoto.pl możesz także połączyć swoje konto z kontem założonym na Facebooku i zamawiać zdjęcia bezpośrednio z udostępnionych tam albumów. Pamiętaj jednak, że Facebook kompresuje zdjęcia w celu oszczędności przestrzeni dyskowej. Jeżeli zdjęcie, którego użyjesz będzie miało zbyt niską rozdzielczość pojawi się ostrzegawczy komunikat. Jeśli nadal zechcesz go użyć, wybierz mniejszy format odbitki lub wgraj oryginał.

INSTAGRAM

To opcja podobna do powyższej, ale umożliwia wywoływanie zdjęć bezpośrednio z Instagrama.

2. Ustaw parametry zdjęć

W naszym serwisie możesz wybrać opcje dotyczące zamawianych odbitek: ich format, papier, na którym zostaną wydrukowane, ilość kopii, kadr, a także dodać odpowiednie efekty: ramki i filtry kolorystyczne.

Ustawienia dla wszystkich zdjęć

Opcje, które wybierzesz w tym miejscu zostaną zastosowane do wszystkich zdjęć. Możesz wybrać:

FORMAT ZDJĘCIA

W tym menu możesz wybrać format zamawianych zdjęć – od standardowych 9×13 cm i 10x15cm aż do przez InstaFoty w formacie 10x10cm i zdjęcia do dokumentów, aż do zdjęć w dużych formatach i panoram. Pamiętaj jednak, że odbitki XXL należy zamawiać osobno!

PAPIER

W tym menu możesz wybrać papier matowy, błyszczący, błyszczący PREMIUM lub jedwabisty PREMIUM. Po niżej znajdziesz różnice pomiędzy papierami.

ILOŚĆ KOPII

Tutaj wybierasz liczbę kopii. Wybrana liczba oznacza ilość kopii dla KAŻDEGO dodanego zdjęcia.

POZOSTAŁE OPCJE

W tym miejscu możesz także dodać ramkę do wszystkich zdjęć oraz dodać kolejny format. Wybierając tę drugą opcję możesz zamówić cały pakiet dodanych zdjęć w dodatkowym formacie. Pamiętaj jednak, że będzie to dotyczyło WSZYSTKICH dodanych plików.

Ustawienia dla pojedynczych zdjęć

W tym miejscu możesz edytować każde zdjęcie osobno, zamawiać kopie w różnych formatach oraz dodawać filtry i ramki.

FORMAT I PAPIER ODBITEK

Dla każdego zdjęcia możesz wybierać określoną liczbę kopii, a każda z nich może być wydrukowana na innym papierze oraz w innym formacie. Klikając ZOBACZ WSZYSTKIE FORMATY uzyskasz dostęp do innych niż standardowe wymiarów – np. InstaFot, dużych odbitek i zdjęć do dokumentów.

EDYTUJ

Ta opcja pozwoli Ci przejść do edytora zdjęć, w którym możesz odpowiednio je skadrować oraz dodać ramki i filtry.

ODBICIE I OBRÓT ZDJĘCIA

W tym miejscu możesz dokonać lustrzanego odbicia w poziomie i pionie oraz obrócić obraz w lewo lub w prawo. Dwie ostatnie opcje są przydatne szczególnie wtedy, gdy chcesz edytować pionowe zdjęcia, które wyświetlane są jako fotografie poziome. Każde kliknięcie obraca obraz o 90 °.

KADROWANIE

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej – zdjęcia z wielu aparatów posiadają proporcje boków 4:3. Jeśli jednak z reguły zamawiasz zdjęcia w formacie 10×15, warto sprawdzić w menu aparatu czy istnieje możliwość ustawienia również formatu 2:3. W tym wypadku zamawiane odbitki 10×15 zawsze będą odwzorowywały cały obraz zapisany podczas fotografowania. Proporcja 4:3 spowoduje, że obraz będzie wymagał kadrowania i zrezygnowania z części zapisanego w pliku cyfrowym obrazu.

Jeśli proporcje boków odbitki i przesłanego zdjęcia są różne, automatycznie nastąpi skadrowanie do proporcji boków zamawianej odbitki (kadrowanie centralne, co spowoduje obcięcie fragmentów oryginalnego obrazu na jego bokach). Możesz zdecydować się na KADROWANIE AUTOMATYCZNE, które edytor wykona za Ciebie lub wybrać ręcznie KADROWANIE POZIOME i PIONOWE.

Obszar, który zostanie przeniesiony na odbitkę to obszar znajdujący się wewnątrz zielonej, przerywanej ramki, dlatego ważne jest to, aby ramka nie przecinała ważnych elementów zdjęć – np. głowy portretowanej osoby. Obszar znajdujący się poza ramką nie zostanie przeniesiony na odbitkę.

Używając pomarańczowych znaczników możesz także zmniejszyć rozmiar obrazu i wykadrować jedynie jego część. Ta opcja przydaje się szczególnie wtedy, gdy z boku kadru znajdują się niepotrzebne elementy.

EFEKTY

W tej zakładce możesz dodać filtr, który zostanie nałożony na zdjęcie. Na poniższym obrazku widzisz dostępne filtry.

RAMKI

W tym miejscu możesz dodać ramkę, która zostanie nałożona na zdjęcie. Do wyboru ramki w kolorze białym oraz czarnym.

3. ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE

Po dokonaniu zmian oraz wybraniu ilości zdjęć, ich formatu oraz papieru, na którym zostaną wydrukowane możesz złożyć swoje zamówienie. Kliknij ZAMÓW ODBITKI. Jeśli posiadasz kod rabatowy, wpisz go w tym momencie w okienko KOD RABATOWY, a następnie kliknij PRZEJDŹ DALEJ.

W tym miejscu możesz wybrać opcję dostawy: kurierem prosto pod Twoje drzwi lub do odbioru w dowolnym salonie Empik w całej Polsce. Teraz pozostaje już tylko czekać na Twoje najlepsze wspomnienia w papierowej wersji!

ILE KOSZTUJE WYWOŁANIE ZDJĘĆ?

Koszt odbitki jest zależny od wybranego papieru oraz formatu zdjęcia. Na empikfoto.pl cały czas jednak możesz korzystać z promocji oraz zamawiać odbitki w pakietach w super niskich cenach. Aby poznać aktualne promocje, kliknij w poniższy banner.

Udostępnij:

Zostaw komentarz