LIFESTYLE

Filmy o fotografii, które musisz obejrzeć

Przygotowaliśmy dla Was listę 10 najciekawszych filmów o fotografii, które koniecznie musicie obejrzeć! Najlepsze filmy o fotografii w roli głównej, filmy dokumentalne o fotografii i kilka inspirujących produkcji, które pomogą Wam poprawić Wasz warsztat. Sprawdźcie, których z nich jeszcze nie widzieliście i jak najszybciej nadróbcie zaległości!

1. Powiększenie

Absolutna klasyka jeśli chodzi o kino, w którym fotografia odgrywa główną rolę. Kultowy film wyreżyserowany w 1966 roku przez Michelangelo Antonioniego, w którym poznajemy młodego fotografa mody Thomasa (świetna kreacja Davida Hemmingsa). Amator fotografii i pięknych kobiet odwiedzających jego studio nieświadomie uwiecznia swoim aparatem scenę morderstwa, które zaczyna go fascynować. Gdy usilnie bada tajemnicę zabójstwa, z jego studia niespodziewanie znikają negatywy i odbitki. Wciągająca fabuła i przepiękne zdjęcia wykonane z Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

2. Okno na podwórze

Okazuje się, że fotografia i morderstwo idą w parze nie tylko u Antonioniego. Mistrz suspensu Alfred Hitchcock stworzył wciągającą, filmową opowieść o fotografie uwięzionym na wózku inwalidzkim, który przez okno w swoim mieszkaniu obserwuje sąsiadów. Napięcie rośnie z minuty na minutę, a sławne, hitchcockowskie „trzęsienie ziemi” pojawia się wtedy, gdy jednego z nich zaczyna podejrzewać o morderstwo żony…

3. Futro. Portret wyobrażony Diane Arbus

Fabularna opowieść o jednej z najpopularniejszych dokumentalistek drugiej połowy XX wieku. W głównych rolach Nicole Kidman, Ty Burrell i Robert Downey Jr. Gdy Diane Arbus poznaje swojego niezwykle ekscentrycznego sąsiada zaczyna pod jego wpływem tworzyć zaskakujące i bardzo oryginalne fotografie, których głównymi postaciami stają się niepełnosprawni, pacjenci szpitali psychiatrycznych oraz transwestyci.

4. Rezerwat

„Rezerwat”, czyli praskie miraże lub wino, kobiety i śpiew! Fascynujący portret współczesnej Warszawy i historia, w której splatają się losy trzech, pozornie niezwiązanych ze sobą osób. Tym, co zaczyna ich łączyć okazuje się właśnie fotografia (w roli młodego fotografa Marcina – Marcin Kwaśny), a każda z nich będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto podążać ścieżką wyznaczoną przez los czy warto jednak walczyć o swoje marzenia.

5. Reporter

Świetne role Joe’a Pesci’ego i Barbary Hershey. Ciekawa historia wdowy, którą po śmierci męża – właściciela nocnego klubu, szantażuje gangster. By chronić siebie i swój majątek, kobieta wynajmuje reportera, który ponad życie kocha fotografię i zawsze jest pierwszy tam, gdzie coś się dzieje. Gdy gangster ginie, kobiecie zaczyna grozić prawdziwe niebezpieczeństwo…

6. Geniusz zaklęty w fotografii

Jeden z najważniejszych dokumentów na temat fotografii, które ukazały się na rynku. Sześcioodcinkowy serial, który przybliża sylwetki największych artystów w historii, a także porusza problematykę fotografii w najróżniejszych aspektach. To film, który przedstawia ją jako przełomowy wynalazek, który nie tylko zmienił sposób postrzegania świata przez ludzi, ale także miał wpływ na zjawiska społeczne i kulturowe. Absolutny must-watch dla każdego fana fotografii!

7. Sól ziemi

To historia jednego z najpopularniejszych dokumentalistów wszechczasów – Sebastiano Salgado, który przez 4 dekady fotografował ludzi w najróżniejszych zakątkach świata. To także opowieść o ludzkiej niedoli, cierpieniu i nędzy uchwyconych w kadrach, które sprawiły, że zachodni świat zwrócił oczy ku potrzebom najbardziej ubogich. Salgado stworzył także niesamowity projekt „Genesis”, który pokazuje nieskażone cywilizacją miejsca oraz ludzi, którzy zdecydowali się żyć w zgodzie z naturą. Przepiękna opowieść i zdjęcia, które koniecznie trzeba zobaczyć.

8. Dziennik z podróży

Film dokumentalny o Tadeuszu Rolke – jednym z największych dokumentalistów nazywanym także polskim Cartier-Bressonem. Fotografował najsławniejsze twarze w naszym kraju, a jego zdjęcia drukowały popularne magazyny w Europie. W produkcji Piotra Stasika, Tadeusz Rolke staje się jednak nie tylko mistrzem fotografii, ale również zwykłym człowiekiem, który zaprasza nas do swojego prywatnego świata.

9. Annie Leibovitz — Life Through A Lens

Annie Leibovitz to bezsprzecznie jedna z najważniejszych postaci fotografii mody. Kochają ją najbardziej prestiżowe magazyny modowe i lifestyle’owe, a sama ma na koncie zdjęcia najsławniejszych osób na świecie – artystów, muzyków, filmowych gwiazd i topowych modeli. Ten dokument to opowieść o niej prowadzona z dwóch stron obiektywu, która być może przybliży Wam nie tylko mistrzowski warsztat Leibovitz, ale także wyjaśni jej fenomen.

10. Fotograf wojenny

Film, który otrzymał niezliczoną ilość wyróżnień i był nominowany do nagrody za najlepszy film dokumentalny. To historia Jamesa Nachtwey’a – fotografa wojennego, który dokumentował m.in. konflikty zbrojne w Kosowie, Pakistanie, Bośni, a także Rwandzie, Izraelu i Indiach. Wstrząsający, mocny i niezwykle głęboki tytuł, który stawia pytanie o sens takiej fotografii.

Dodalibyście jeszcze jakieś filmy do tego zestawienia? A może macie swój ulubiony? Czekamy na tytuły w komentarzach!

Udostępnij: