PORADNIKI

Jak przechowywać zdjęcia? Wskazówki, które uporządkują Twoje wspomnienia

jak przechowywać zdjęcia

Fotografie to bezcenne wspomnienia, których za żadne skarby nie chcemy stracić. Statystyki mówią, że na świecie co sekundę tworzymy 50 000 zdjęć, a przeciętny użytkownik smartfona ma w swojej galerii aparatu ok. 2000 fotografii. Choć nie wszystkie z uchwyconych kadrów są idealne, w tej ogromnej kolekcji znajdują się także takie, które mają dla nas wyjątkowe znaczenie. To zdjęcie tuż po zaręczynach, ten uśmiech zwycięstwa po wejściu na szczyt czy nasze pierwsze wystąpienie przed dużą publicznością to momenty, do których chętnie wracamy. Co jednak zrobić, by zostały z nami na zawsze? 

Przechowywanie zdjęć – kilka rad dla przechowujących digitalowo

Posiadanie ogromnej galerii w telefonie ma swoje plusy, ale zdecydowanie częściej prowadzi do prawdziwej katastrofy. Uszkodzone pliki, przypadkowe usunięcia, kradzieże urządzeń lub inne problemy z telefonem doprowadzają do sytuacji, w której nasze fotografie zostają nam znienacka odebrane. Aby zminimalizować to ryzyko, wszystkich fanów wersji digitalowych gorąco zachęcamy do korzystania z dysków zewnętrznych lub dysków „w chmurze”. Ich wielką zaletą jest duża i często bezpłatna przestrzeń, dzięki której nie musimy stosować żadnych wyrzeczeń, a selekcja wrzucanych materiałów nie jest potrzebna. Wystarczy tylko parę chwil i dostęp do komputera, by cały fotograficzny dobytek przenieść na bezpieczniejsze narzędzie. Przechowywanie zdjęć w chmurze pozwala także na uwolnienie pamięci w telefonie, której często nam brakuje na inne ważne aplikacje czy pliki. Najpopularniejsze miejsca online, które oferują taką usługę to m.in. Google Drive, Dropbox, iCloud, Microsoft OneDrive – są bardzo intuicyjne i możemy mieć do nich dostęp zarówno z komputera, jak i z telefonu.

Umieszczając zdjęcia w chmurze lub na dysku zewnętrznym, pamiętaj o ich odpowiednim skatalogowaniu. Po drugim, trzecim przesyłaniu zdjęć dysk będzie zawierał setki, jak nie tysiące zdjęć i ciężko będzie Ci znaleźć to konkretne, którego szukasz. Utwórz foldery podzielone na lata, miesiące lub konkretne tematyki, np. Bieszczady, wycieczka do Turcji, koncerty 2024, czy zakończenie roku szkolnego Antka. Posegregowanie zdjęć pozwoli Ci na utrzymanie porządku i łatwe odnalezienie wspomnień z danego wyjazdu. 

Jak przechowywać zdjęcia w tradycyjnym stylu?

W tym momencie wołamy wszystkich fanów tradycyjnych metod przechowywania zdjęć. Tych, którzy tak jak my kochają połysk błyszczącej odbitki, dotyk satynowego papieru, kochają organizować, wkładać do albumów, przekładać, opisywać i przede wszystkim… oglądać! Choć zdjęcia na dysku są z pewnością bezpiecznie i możemy mieć ich tam naprawdę wiele, to gdy przychodzi czas oglądania zdjęć, wyciągamy wszystkie przepasłe albumy i wraz z całą rodziną rozsiadamy się na kanapie.

Albumy

Albumy na zdjęcia to idealni powiernicy naszych wspomnień, a także piękna kapsuła czasu – dzięki nim obserwujemy, jak nasze życie się zmienia, jak dorastamy, nasze dzieci dojrzewają, spełniamy marzenia i odkrywamy świat. I gdy nadchodzi chwila nostalgii, smutku, tęsknoty – to albumy ze zdjęciami pozwalają nam cofnąć się w czasie i jeszcze raz przeżyć te pamiętne wakacje, spojrzeć na ukochaną, bliską osobę, której już z nami nie ma lub przypomnieć sobie, jak to było chodzić po drzewach. Ich magia podsycana jest rodzinnymi opowieściami, anegdotami i zapisanymi na odwrocie odbitek miejscami i datami, by pamięć nie spłatała figli. Albumy na zdjęcia to zdecydowanie nasz faworyt!

album na zdjęcia, czyli gdzie przechowywać zdjęcia

Fotoksiążki

Gdzie przechowywać zdjęcia, jeśli nie w albumie? W fotoksiążce, oczywiście! To wersja albumu znacznie bardziej odporna na zniszczenia. Kartki o wysokiej gramaturze, pełna możliwość personalizacji oraz możliwość wyboru parametrów i formatu to tylko kilka aspektów, za które kochamy fotoksiążki. W dzisiejszych czasach są one banalnie proste w projektowaniu, szczególnie, gdy korzystasz z gotowych szablonów, clipartów czy teł.

fotoksiążka jako metoda przechowywania zdjęć

Odbitki

O odbitkach już nieco wspomnieliśmy, ale byłoby grzechem nie opowiedzieć więcej na ich temat. Szczególnie, że na szczęście minęliśmy już czasy, w których wywoływanie zdjęć było naprawdę trudnym zadaniem dla domowego chemika. Dzisiaj, aby wywołać odbitki nie trzeba nawet wychodzić z domu, a właściwie… nawet włączać komputera! Wystarczy przesłać zdjęcia z poziomu aplikacji Empik Foto, by za kilka dni cieszyć się odebraną paczką pełną odbitek. Do wyboru masz całe mnóstwo rodzajów i formatów, m.in. odbitki premium, XXL, retro, kwadratowe, retro mini czy rodem z fotobudki. Dodatkowo, odbitki możesz zamówić w swoim ulubionym rozmiarze, np. standardowym 10×15, czy np. nieco większym – 15×21. Wybierz także swój ulubiony rodzaj wykończenia papieru, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.

odbitki mini retro na sznurku jako propozycja jak przechowywać zdjęcia

Pudełka na zdjęcia

A gdy już odbitki szczęśliwie trafią w Twoje ręce, pewnie zadasz sobie pytanie: jak przechowywać zdjęcia? Jednym z najczęściej wybieranych sposobów są pudełka na zdjęcia. Tu również możesz wykazać się inwencją twórczą i spersonalizować pudełko, dzięki czemu jeszcze zanim je otworzysz, będziesz wiedziała, których zdjęć się w nim spodziewać. Do wyboru mamy cztery rodzaje pudełek: drewniane, kartonowe, z tkaniny lub z ekoskóry. Wszystkie są pięknie wykonane i sprawią, że Twoje najważniejsze wspomnienia będą bezpieczne, a ich przechowywanie i katalogowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Dodatkowo, odbitki przechowywane w ten sposób zajmują bardzo mało miejsca i nie niszczą się tak, jak te chowane w koperty lub wrzucone luzem do pudełek po butach. Ten sposób naprawdę kochają nasi klienci!

pudełka jako ekonomiczna i minimalistyczna forma przechowywania zdjęć

A Ty? Już wiesz, który ze sposobów będzie Twoim ulubionym? 

Udostępnij: