Poradnik

Jak właściwie adresować kartki świąteczne?

kartki świąteczne

Wysyłanie kartek świątecznych to ważna tradycja dla wielu rodzin. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić, jeśli więc zastanawiasz się, w jaki sposób podejść do tematu wysyłania kartek świątecznych, mamy coś dla Ciebie.

Kartki i artykuły papiernicze

W procesie wysyłania kartek świątecznych ostatnim krokiem jest ich zaadresowanie. Niezależnie od tego, czy wysyłasz kartki do współpracowników czy też do najbliższych, istnieją proste zasady i wskazówki, których warto przestrzegać. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że życzenia świąteczne bezpiecznie dotrą do celu. Zacznij od naszego przewodnika poniżej.

Krok po kroku: jak adresować kartki świąteczne

Adresowanie kartek świątecznych jest ważnym krokiem. Sposób, w jaki zwracasz się do odbiorcy, może mieć wpływ na to, jak adresat przyjmie Twoje życzenia. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami i zasadami, aby uniknąć niepożądanych reakcji.

  • Używaj zwrotów grzecznościowych. Jeśli wysyłasz kartki świąteczne do osoby, z którą nie jesteś bardzo blisko, adresując kopertę, użyj oficjalnych tytułów, takich jak „Szanowny Pan / Szanowna Pani” lub skrótu „Sz. P.”.
  • Jeśli wysyłasz kartkę do małżeństwa, użyj tradycyjnego: „Państwo Kowalscy” lub wymień również ich imiona.
  • Zwrot do niezamężnej pary mieszkającej razem: zwróć się do niezamężnej pary, która mieszka razem, łącząc ich imiona z „i”, na przykład „Pani Anna Nowak i Pan Jan Kowalski”.
  • Zwroty do rodziny: użyj nazwiska, aby zaadresować swoją kartkę, jeśli jest przeznaczona dla całej rodziny, np. „Rodzina Kowalskich”.
  • Pamiętaj o tytułach profesji. Zawsze używaj tytułów zawodowych, kierując swoją kartę np. do lekarzy, duchownych czy wybranych urzędników.
  • Używaj nieformalnych tytułów tylko wobec bliskich przyjaciół i bliskich. Jeśli wysyłasz kartkę świąteczną do osoby, z którą jesteś bardzo blisko, możesz pominąć tytuł i po prostu napisać „Jan Kowalski” lub „Anna Nowak” podczas adresowania kartki.
  • Wysyłając firmowe kartki świąteczne, użyj adresu biura firmy. Jeśli wysyłasz kartki świąteczne do firmy lub współpracownika, zawsze wysyłaj je na główny adres biura.
  • Nie używaj skrótów. Bezpieczniej będzie rozwinąć skróty „Pl.” czy „Al.” do „Plac” lub „Aleja”.

Kreatywne sposoby adresowania kopert

Kiedy już ustalisz, jak zaadresować kartki świąteczne, możesz zacząć planować wygląd kopert. To zabawny i inspirujący proces, do którego warto zaprosić przyjaciół lub członków rodziny. Stwarzasz dzięki temu szansę na wspólne spędzenie czasu i wykazanie się kreatywnością. O czym należy pamiętać?

Znajdź idealny długopis lub pióro. Jeśli planujesz zastosować profesjonalną kaligrafię lub pismo odręczne do adresowania kopert, użyj pióra wiecznego z wkładem atramentowym lub innego przyrządu do pisania, który uznasz za najbardziej wygodny i odpowiedni.  Wprowadź urozmaicenie, używając kolorowych kopert, aby wyróżnić swoją kartkę! Popularne kolory kopert w okresie świątecznym to postarzane złoto, biel, czerwień i zieleń. Spróbuj dopasować kopertę do kartki.

Eksperymentuj z kaligrafią. Święta to idealny czas, aby spróbować swoich sił w kaligrafii. Użyj flamastra, aby zacząć ćwiczyć z wyprzedzeniem, a następnie zamień go na pióro wieczne i zacznij adresować  koperty. Użyj czarnego lub białego atramentu, aby dopasować go do koloru koperty.

Postaw na etykiety z adresem zwrotnym. Zaoszczędź trochę czasu, korzystając z oryginalnych etykiet adresowych, które pasują do Twojej kartki świątecznej. Etykiety z adresami świątecznymi dodadzą charakteru i uroku Twojej kartce, jednocześnie pełniąc funkcję praktyczną.

Niestandardowa wysyłka. Jeśli chcesz jeszcze bardziej upiększyć swoją kartę, użyj świątecznych znaczków pocztowych, które pasują do etykiet adresowych i kartek.

Podsumowanie

Wysyłanie kartek świątecznych może być relaksującą czynnością, jeśli zastosujesz powyższe wskazówki, aby uprościć ten proces. Poświęć trochę czasu, aby dobrać właściwe słowa,  pamiętając, aby nadać swoim kartom niestandardowy wygląd, który będzie odzwierciedlał twoją świąteczną radość.

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz