PORADNIKI

Jak zrobić dobre selfie? 5 sposobów na udane zdjęcie

Często się z niego śmiejemy, jednak równie często robimy je na imprezach, wyjazdach czy spotkaniach z przyjaciółmi – selfie. Zdjęcia z ręki to sztandarowy wyznacznik XXI wieku. Robią je gwiazdy, a także znani politycy. Te uchwycone przez nas, często zdobią nasze social media. Jeśli jednak nie macie tej sztuki opanowanej tak dobrze, jak Kim Kardashian, to warto poznać kilka zasad, które pomogą wam zrobić selfie idealne.

Jeśli chcecie, żeby wasze selfie były #nofilter czy #naturalbeauty powinniście zapoznać się z kilkoma poniższymi wskazówkami. Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie potrafi zniekształcić nawet najpiękniejszej kobiety, jak niewdzięczny aparat lub kamera. Kilka odpowiednich trików pozwoli wam uniknąć drugiego podbródka lub krągłej twarzy.

1. Światło, czyli jak zadbać o dobre oświetlenie przy selfie? 

Jest to podstawowa rzecz w każdej dziedzinie fotografii. Najlepiej zdjęcia robić z twarzą skierowaną w stronę światła, mając słońce zawsze przed sobą. Zdjęcie twarzy pod światło, jeśli nie zależy wam na fotografii artystycznej, może nie być zbyt udane. Dodatkowo pamiętajcie, aby cała buzia była oświetlona, nie tylko jej część. Na zacienionej będą uwydatnione wszelkie niedoskonałości. Jeśli natomiast robicie selfie przy sztucznym świetle, zadbajcie o to, aby było rozproszone. Strumień światła skierowany na waszą twarz nie tylko sprawi, że będziecie mrużyć oczy, ale efekt będzie też trochę jak z komisariatu. 

2. Piękny profil, czyli który profil twarzy wygląda lepiej na zdjęciu?

I nie chodzi tu o ten na Instagramie. Czy mieliście już okazję zrobić sobie zdjęcie biometryczne do paszportu? Jeśli tak, to dobrze wiecie, że fotografia frontalna twarzy może wyjść… różnie. Nie każdy ma na tyle symetryczną twarz, aby prezentowała się w takim ujęciu nienagannie. Jak zrobić ładne selfie? Z profilu lub półprofilu! Wybierzcie, który macie ładniejszy i do dzieła. Pewne amerykańskie badania udowodniły, że najczęściej to nasz lewy profil jest tym lepszym.

3. Odpowiednie ustawienie, czyli jak trzymać aparat do selfie?

To klucz do sukcesu. Spróbujcie zrobić sobie zdjęcie, trzymając telefon poniżej linii nosa oraz powyżej linii brwi. I co? Widać różnicę? Jeśli nie chcecie pokazać podwójnego podbródka, okrągłej buzi czy dużego nosa to o wiele lepiej jest robić zdjęcia delikatnie z góry. Trzymajcie aparat na linii swoich brwi i pochylcie go trochę w swoją stronę. Dzięki temu wasze oczy wydadzą się większe, a buzia szczuplejsza. Dodatkowo, jeśli chcecie w ten sposób objąć także resztę ciała, to wyda się ono drobniejsze. 

usmiechnieta-kobieta-z-krotkimi-wlosami-i-czerwonymi-ustami-na-zewnatrz-zblizenie

4. Mistrz drugiego planu, czyli jak wybrać tło do zdjęcia?

Ile to już dziewcząt wrzuciło fajne selfie ze swojego pokoju, gdzie tuż za piękną buzią był… bałagan. Zadbajcie o to, aby tło waszego zdjęcia nie odwracało uwagi od was samych. Posprzątajcie pokój lub sprawdźcie, czy w plenerze nie ma jakichś osób, które mogłyby popsuć ujęcie. Kiedy zrobicie już fotografię, koniecznie sprawdźcie, czy martwa natura również nie spłatała wam psikusa? Żadne drzewo, półka czy latarnia nie wystaje wam prosto z głowy? Jeśli nie, jesteście już prawie u celu!

5. Śmiech, czyli jak uśmiechać się do zdjęcia?

Przede wszystkim szczery! To sekret najpiękniejszych selfie. Pamiętajcie, że smutne zdjęcia rzadko kiedy dostają like i serduszka ? Warto więc korzystać z życia i pokazywać swój piękny uśmiech, a zdjęcia niech będą formą zatrzymania tych radosnych wspomnień. Możecie je później wywołać w formie retro odbitek i ozdobić nimi album lub wykorzystać je w inny sposób – kilka inspiracji znajdziecie tutaj.

Do dzieła!

Udostępnij: