Poradnik

35 inspirujących wskazówek, jak stworzyć Instabook

zblizenie-dlonie-robiace-zdjecia-do-kawy

Instagram jest jednym z największych mediów społecznościowych. Nic dziwnego! Platforma pozwala bowiem użytkownikom dzielić się swoim życiem z innymi za pośrednictwem nieskończonej liczby zdjęć. Chociaż świetnie jest mieć cyfrowe archiwum z kolekcją Twoich ulubionych chwil, wywołanie wybranych fotografii może być równie satysfakcjonujące. Niezależnie od tego, czy robisz to dla siebie, znajomego czy członka rodziny, fotoksiążka to doskonały sposób na wspominanie niezapomnianych chwil z najbliższymi. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które podpowiedzą Ci, jak samodzielnie wykonać instagramową fotoksiążkę.

Sprawdź 35 wskazówek, jak stworzyć oryginalny Instabook!

1. Zaktualizuj filtry

Jeśli nie używasz jeszcze spójnego estetycznie filtra, edytując swoje zdjęcia ‒ wypróbuj jedną z aplikacji do edycji fotografii. Zwróć uwagę na przykład na VSCO. Jeden filtr stworzy spójny wygląd Twojej fotoksiążki i sprawi, że album będzie bardziej profesjonalny

2. Zaprojektuj książkę o swoich najpiękniejszych wakacjach

Wakacje to czas, do którego warto wrócić podczas codziennej rutyny. Wyselekcjonuj 10-20 zdjęć ze swoich ulubionych podróży, a następnie wybierz motyw przewodni dla tworzonej fotoksiążki.

3. Znajdź czas na sesję zdjęciową

Kiedy jesteś zajęty organizacją imprezy lub uroczystości, zrobienie idealnych zdjęć może być trudne. Rozważ zarezerwowanie czasu sesję zdjęciową, zaangażowanie w nią fotografa lub przemyśl skorzystanie z fotobudki. W ten sposób zdobędziesz mnóstwo zdjęć do stworzenia fotoksiążki.

4. Postaw na kronikę rodzinną

Rodzina to źródło najważniejszych relacji. Zaprojektuj rodzinną fotoksiążkę, aby zawsze mieć wizerunki najbliższych obok siebie. Nie zapomnij o swoich czworonożnych przyjaciołach!

bliska-kobieta-robienia-zdjec-w-domu

5. Nie zapomnij o hashtagach

Hashtagi łączą miliony osób w mediach społecznościowych. Ponieważ odgrywają tak dużą rolę w postach na Instagramie, dlaczego nie włączyć ich również do fotoksiążki? To niebanalny sposób na dodanie odrobiny tekstu.

6. Opowiedz historię

W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, porządek chronologiczny może wpłynąć na sposób, w jaki książka przedstawi historię. Na przykład, jeśli Twoja fotoksiążka koncentruje się na temacie wakacji, spróbuj uporządkować zdjęcia według dni, aby dokładnie zapamiętać to, co się wydarzyło po kolei w tym czasie.

7. Nie przesadzaj

Wybór zdjęć może być niezwykle trudny, gdy dysponujesz wieloma wspaniałymi kadrami.  Postaraj się zawęzić wybór do tych absolutnie ulubionych. Zbyt wiele fotografii może sprawić, że fotoksiążka będzie wyglądała na przeładowaną, a przez to  mniej zachęcającą.

8. Fotoksiążka ciążowa

Ciąża to jedno z najbardziej przełomowych doświadczeń w życiu kobiety. Świętuj tę wyjątkową przemianę, tworząc album ze zdjęciami ciążowymi, uwzględniając pierwsze USG, sesję ciążową czy baby shower.

pelne-ujecie-pary-oglaszajacej-ciaze-za-pomoca-smartfona

9. Uwzględnij cytaty i tekst

Chociaż zdjęcia same w sobie są świetne, pomyśl także nad ich kreatywnymi opisami. Niech będą to na przykład ulubione powiedzonka. Pomoże to nie tylko zapamiętać kontekst zdjęć, ale także sprawi, że fotoksiążka lepiej zapadnie w pamięć jako spójna opowieść.

10. Celebruj swój związek

Miłość to świetny powód, by stworzyć fotoksiążkę. Niezależnie od tego, czy lubisz randkować czy jesteś w związku małżeńskim ‒ zdjęcia, które robisz ze swoją drugą połówką, to nieograniczone źródło inspiracji. Poszperaj w swoich albumach z fotografiami, aby wybrać te ulubione do fotoksiążki o miłości!

11. Postaw na podsumowanie roku szkolnego

Czas leci nieubłaganie, gdy masz dzieci. Pociechy rosną niesamowicie szybko! Dobrą tradycją jest gromadzenie najważniejszych wydarzeń z każdego roku szkolnego w formie zdjęć i umieszczanie ich rodzinnej kronice. Gdy przyjdzie czas na studia, będziesz mieć gotowy zbiór wspomnień, do których zawsze możesz wrócić.

12. Stwórz fotoksiążkę selfie

Nakarm swoje ego i zbierz wszystkie swoje ulubione selfie do fotoksiążki pod tytułem „Ja”. Wykorzystaj selfie zrobione w domu, z przyjaciółmi lub na wakacjach. Celebruj siebie!

instabook

13. Wybierz motyw przewodni dla swojej książki

Myśl przewodnia przyda się podczas tworzenia atrakcyjnego wizualnie Instabooka. Spójny estetycznie motyw zapewni lepiej dopracowany produkt końcowy.

14. Utrzymuj konsekwentny układ i format

Oprócz spójnego motywu warto również zwrócić uwagę na kolejność pojawiania się tematów. Niektóre pomysły mogą wydawać się bardzo przeładowane, więc jeśli chcesz osiągnąć przejrzysty i dopracowany efekt, najlepiej ich unikać.

15. Celebruj Dzień Ojca, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka

Instabook to idealny prezent na tego typu święta. Pamiętaj, aby do procesu projektowania książki zaangażować najmłodszych członków rodziny. Podkreśli to jej osobisty charakter.

16. Wyróżnij swojego najlepszego przyjaciela

Wspomnienia chwil spędzonych z najlepszym przyjacielem to niekończąca się historia! Przygotowanie Instabooka ze wspólnych ulubionych momentów może stanowić przemyślany prezent lub miłą pamiątkę dla samego siebie.

kobieta-tworzaca-inspirujaca-tablice-wizji

17. Dobieraj kolory

Aby uzyskać bardziej wielowymiarowy efekt, dopasuj paletę kolorów książki do odcieni, które przeważają na Twoich zdjęciach. Pamiętaj o tej wskazówce, jeśli trudno Ci się zdecydować na konkretny motyw.

18. Stwórz portfolio DIY

Albumy fotograficzne mogą być pretekstem do zaprezentowania ulubionego hobby. Na przykład, jeśli jesteś artystą, zastanów się nad stworzeniem książki zawierającej dzieła, z których jesteś najbardziej dumny. To nie tylko sposób na pochwalenie się Twoją pracą, ale może również pomóc, by Twoje hobby stało się zawodem, jeśli jest to Twoim celem.

19. Stwórz Instabook o tematyce sportowej

Sport ma ogromne znaczenie w życiu dziecka. Jako rodzic prawdopodobnie chcesz uchwycić każdy moment kariery sportowej swoich pociech. Zamiast pozostawiać zdjęcia tylko na profilu na Instagramie, umieść je w Instabooku o tematyce sportowej, aby móc śledzić  w ten sposób postępy. malucha

20. Celebruj urodziny fotoksiążką

Dzieci dorastają szybciej, niż zdążysz zauważyć. Celebracja urodzin często jest świetną zabawą w ulotnej chwili, o której szybko się zapomina. A przecież to świetny sposób, aby zobaczyć, jak bardzo Twoje dzieci urosły na przestrzeni lat.

dzieci-z-balonami-na-przyjecie-urodzinowe

21. Rozważ dodanie napisów

Opis zdjęcia może być jedną z najtrudniejszych części podczas wymyślania koncepcji posta na Instagram! Nie pozwól, aby ten czas  poszedł na marne. Dodaj je do swojej książki jako zabawne przypomnienie o tym, o czym opowiadają kolejne zdjęcia.

22. Pokaż światu uroczystości świąteczne

Święta to radosne chwile spędzone w gronie rodziny i przyjaciół, a także okres wykonywania nieskończonej ilość zdjęć. Zdefiniuj swój Instabook poprzez wspomnienia ze świąt i postaw na ulubione fotografie, które upamiętnią czas spędzony z bliskimi.

23. Przekonwertuj konto znajomego

Jeśli szukasz wyjątkowego prezentu dla przyjaciela, spróbuj zmienić jego profil na Instagramie w unikatowy Instabook! Przeważnie ulubione zdjęcia bliskich osób znajdziesz na ich  profilu, więc nie musisz się martwić o wybranie własnego zestawu.

24. Wybierz ulubioną porę roku

Kreatywny sposób projektowania Instabooka może być oparty jest na sezonowości. To zawęża  zdjęcia z całego roku do zaledwie kilku miesięcy. Baw się tym motywem, aby stworzyć kolekcję zdjęć wypełnionych słońcem.

wysoki-kat-aparatu-z-jesiennymi-liscmi-i-zoledziami

25. Zrób przegląd roku

Stwórz własną wersję kroniki szkolnej, czerpiąc inspiracje z własnego życia. Tak wiele rzeczy może się zmienić i wydarzyć w ciągu roku. Jeśli zdecydujesz się robić jedno podsumowanie każdego roku, z satysfakcją spojrzysz wstecz i zobaczysz, jak bardzo się rozwinąłeś.

26. Upewnij się, że zdjęcia są wysokiej jakości

Czasami Instagram osłabia rozdzielczość Twoich zdjęć, przez co ich jakość jest niższa niż w rzeczywistości. Aby tego uniknąć, zmniejsz ustawienie „Lux”, stosowane automatycznie przez Instagram. Jeśli to nie zadziała, spróbuj ponownie wyostrzyć lub rozjaśnić obrazy w aplikacjach takich jak VSCO. Nawet w szybko stworzonym Instabooku obraz będzie wyraźny i wysokiej jakości.

27. Stwórz fit motywację

Instagram to świetne miejsce dla influencerów fitness, którzy mogą inspirować innych członków społeczności. Jeśli Twoim celem jest utrzymanie sprawności fizycznej, zabawnym sposobem na podtrzymanie motywacji jest zrobienie postów z ulubionych profili blogerów fitness i przekształcenie ich w motywujący Instabook!

28. Zwróć uwagę na ulubione konto motywacyjne

Instagram jest również pełen motywacyjnych kont, które mają na celu zapewnienie Ci pozytywnego nastawienia i ułatwić osiągnięcie celów. Tworząc książkę ze swoich ulubionych  postów motywacyjnych, otrzymasz namacalne przypomnienie, że możesz osiągnąć wszystko, czego pragniesz.

29. Wykonaj książkę kulinarną

Instagramowe profile dla smakoszy to jeden z najlepszych aspektów mediów społecznościowych. Jeśli lubisz gotować i próbować innowacyjnych przepisów, wybierz swoje ulubione, aby stworzyć inspirowaną Instagramem spersonalizowaną książkę kucharską do swojej kuchni.

kobieta-robi-fotografii-posilek-na-jej-telefonie

30. Zwróć uwagę na czworonożnego przyjaciela

Nasze zwierzaki zasługują na wielką miłość! Jeśli jesteś właścicielem jednego z nich, prawdopodobnie Twój profil na Instagramie jest pełen zabawnych i uroczych zdjęć Twojego towarzysza. Postaraj się zawęzić wybór do ulubionych, aby stworzyć Instabook przedstawiającą najlepsze momenty Twojego przyjaciela.

31. Podkreśl swoje doświadczenie zawodowe

Nowoczesną odmianą tradycyjnej fotoksiążki jest stworzenie portfolio do pracy. Może to być świetny dodatek do Twojej przestrzeni biurowej, a nawet idealny sposób na przedstawienie produktów i marki klientom. Nie wszystkie zawody skorzystałyby na tym pomyśle, ale warto to rozważyć.

32. Postaw na pełną dowolność

Ten pomysł jest trochę mniej ustrukturyzowany i daje więcej przestrzeni na kreatywność. Wybierz swoje ulubione posty lub zdjęcia z dowolnego czasu i o różnej tematyce.

33. Wykreuj fotoksiążkę noworodka

Pierwsze miesiące życia Twojego dziecka uciekają niesamowicie szybko. Rozważ zrobienie albumu ze zdjęciami dzieci, aby  za jakiś czas móc spojrzeć wstecz na ich pierwszą sesję zdjęciową i najważniejsze chwile w rozwoju noworodka. Kiedy dorosną, będą zdumione, jak maleńkie były kiedyś!

sliczna-mala-dziewczynka-bawic-sie-w-parku-z-bialym-frachtem

34. Dobierz rozmiar fotoksiążki

Rozmiar zależy od Twoich osobistych preferencji, a także od tego, co zamierzasz zrobić z książką. Na przykład, jeśli potrzebujesz książki w pasującej do stolika kawowego, mniejszy lub bardziej uniwersalny rozmiar będzie lepszy.

35. Stwórz album ślubny

Ślub to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w życiu! Albumy ślubne świetnie nadają się do ponownego przeżycia tej wspaniałej chwili. Chociaż najprawdopodobniej masz mnóstwo własnych zdjęć ślubnych, fajnym pomysłem jest zapytać gości o ich ujęcia. Nigdy nie wiesz, jakie kadry możesz otrzymać!

Inspirujący Instabook ma nieskończone możliwości

Te wskazówki mają służyć jako punkt wyjścia do zabawy i rozbudzenia kreatywności! W efekcie najlepszą częścią projektowania instagramowej fotoksiążki jest to, iż to Twoja unikatowa i wyjątkowa pamiątka!

Udostępnij: