Bez kategoriiINSPIRACJEPoradnik

Dobry portret zacznij od rozmowy – 5 zasad idealnego portretu według Weroniki Markiewicz

Myśląc o fotografii, należy pamiętać, że to niezwykła, bardzo indywidualna dziedzina sztuki. Indywidualność w fotografii przejawia się nie tylko w emocjach, które chce przekazać fotograf, ale również w tych, o których chce nam powiedzieć sam model. To stwierdzenie jest szczególnie prawdziwe w przypadku zdjęć portretowych. Jak je wykonać, aby były wyjątkowe i jak najwierniej odzwierciedlały temperament osoby pozującej? O tym opowiada nam Weronika Markiewicz, która jest ekspertem w dziedzinie fotografii wizerunkowej.

Portret kojarzy nam się głównie ze zdjęciem do dowodu osobistego – poważny wyraz twarzy i kadr od ramion po sam czubek głowy. Jednak portret możemy wykadrować na różne sposoby, obejmując również całą sylwetkę naszego modela – wszystko zależy od natury zdjęcia. Najważniejszym aspektem jest pokazanie na zdjęciu nie tylko wyglądu fotografowanej osoby, ale również pasji czy charakteru. Jak to zrobić? Oto 5 wskazówek Weroniki Markiewicz.

Zasada nr 1 – poznaj swojego modela

Poznanie osoby fotografowanej jest niezwykle ważne. Zdjęcie powinno przedstawiać modela, a nie nasze wyobrażenie o danej osobie. Do tego więc niezbędna jest… rozmowa. Dzięki niej poznamy oczekiwania drugiego człowieka względem zdjęcia, a także tego, co chce na nim pokazać. Już kilka minut luźnej konwersacji pozwoli też na wzbudzenie zaufania, które w trakcie sesji jest niezwykle ważne. Model poczuje się przy nas swobodniej, dzięki czemu łatwiej uchwycimy ten prawdziwy uśmiech, czy błysk w oku ?

Zasada nr 2 – zwróć uwagę na… kolory

Kolory na zdjęciu przekazują bardzo dużo informacji. Te intensywne, w dużej ilości to energia i radość, a te stonowane pokazują spokój i nostalgię. Warto się nad tym zastanowić, gdyż inaczej powinniśmy pokazać romantyka, a inaczej miłośnika sportów ekstremalnych. Dobrze jest też pomyśleć nad fotografiami czarno-białymi. Jednak taką decyzję musimy podjąć jeszcze przed wzięciem do ręki aparatu – powinniśmy wtedy zwrócić uwagę nie tyle na kolory, ile na kontrast i tonalność. Zdecydowanie ułatwi nam to później obróbkę zdjęcia.

Zasada nr 3 – wyprostuj się!

Układ ciała jest niezwykle ważny, ponieważ przekazuje informacje o fotografowanej osobie, a niekorzystna poza może zepsuć całe zdjęcie. Warto więc szczególnie zwrócić uwagę na podstawowe rzeczy jak np. wyprostowana sylwetka. Nie chodzi jedynie o walory estetyczne (na wyprostowanej sylwetce lepiej układa się ubranie), ale szczególnie o przekaz fotografii. Wyprostowana osoba wygląda na pewną siebie i otwartą na innych. Sami się przekonajcie!

Zasada nr 4 – skup się na tle

Warto pobawić się również ustawieniami przysłony, która decyduje o ilości światła, wpadającej do naszego zdjęcia. Im mniejsza wartość przysłony, tym bardziej obiekt na pierwszym planie będzie ostry, a tło za nim bardziej rozmazane. Warto zapamiętać, że rozmyte tło skupia uwagę na osobie fotografowanej, a także nadaje fotografii bardziej „malarskiego” charakteru.

 Zasada nr 5 – światło

Odpowiednie światło to klucz do sukcesu przy wykonaniu każdego zdjęcia, nie tylko portretu. Na co jednak zwrócić uwagę w tym aspekcie? Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze światła naturalnego – stanowi doskonałą alternatywę dla wszelkich profesjonalnych lamp, często widywanych w studio fotograficznym. Jeśli więc nie mamy do dyspozycji specjalistycznego sprzętu, to korzystajmy z tego, co mamy. Najlepsze oświetlenie uzyskamy w trakcie tzw. złotej godziny, czyli porze tuż po wschodzie lub chwilę przed zachodem słońca. Miękkie, rozproszone i ciepłe światło sprawia, że nawet najbardziej minimalistyczny portret będzie zachwycać.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o fotografii według Weroniki Markiewicz, to zapraszamy na stronę www naszej ekspertki.

Udostępnij: