PORADNIKI

Zdjęcie słońca – sposoby na to, jak złapać słońce na zdjęciach

Wiesz kiedy najlepiej robić zdjęcia i dlaczego południe to zła pora? Jakie światło jest najbardziej plastyczne i jak zrobić dobry portret? Jak robić zdjęcia bez lampy i sprawić, że nawet zdjęcia ze smartfona będą wyglądały świetnie? Oto 6 sposób na złapanie wiosennego słońca w domu i na zewnątrz! Zdjęcie słońca – sposoby na to, jak złapać słońce na zdjęciach!

Bez względu na to czy fotografujesz smartfonem, małym kompaktem czy profesjonalną lustrzanką, zasada działania aparatu jest zawsze taka sama – obiektyw musi złapać światło. Wydawać, by się mogło, że przy zachmurzonym niebie zdjęcia wyjdą zbyt ciemne i smutne, a pełne słońce to gwarancja świetnych ujęć. Czy tak jest na pewno? Przygotowaliśmy dla Was 6 porad, jak uchwycić słońce i robić lepsze zdjęcia bez względu na warunki pogodowe za oknem! Miłej lektury!

Szukaj blasku w spojrzeniu

Gdy fotografujesz w domu przy świetle naturalnym, które wpada przez okno, postaraj się wykonać zdjęcie jak najbliżej jego źródła. Nawet jeśli niebo na zewnątrz jest zachmurzone, do pomieszczenia wpada światło, które jest idealne do portretów. Zadbaj o to, by fotografowane osoby spojrzały mniej więcej w kierunku okna, a Ty wykonaj zdjęcie nieco ponad linią ich oczu. W oczach uda Ci się uchwycić świetlne bliki, a sam portret będzie bardzo naturalny. To naprawdę prosta rada, która sprawdza się nawet jeśli wykonujesz zdjęcie smartfonem.

Światło rozproszone, czyli…?

Jeśli zza chmur jeszcze nie wyjrzało wiosenne słońce, a niebo jest szare, ale dość jasne – masz idealne warunki do fotografowania. Takie światło to tzw. światło rozproszone, które nie powoduje powstawania widocznych i ostrych cieni. Dzięki temu Twoje portrety będą bardzo plastyczne, a jeśli poeksperymentujesz trochę z kadrem, uda Ci się stworzyć niezwykle klimatyczne zdjęcia. Doskonały pomysł na ujęcie pod tytułem „w poszukiwaniu wiosny”!

Inspirujący poranek

Poranek to świetna pora, by zrobić kilka zdjęć. Otwórz okno i wpuść trochę słońca do domu! Z pewnością uda Ci się złapać promienie słoneczne, które mogą stworzyć ciekawy efekt. Długie cienie, wyraźnie podświetlone tylko niektóre elementy kadru, bardzo kontrastowa scena i to poranne słońce, które zawsze wiosną jest jakoś bardziej inspirujące. Wiesz, co mamy na myśli, prawda? Po prostu sprawdź, w którym kierunku pada światło i zaaranżuj scenę, a Twoje zdjęcie będzie wyglądało tak, jak z Twoich ulubionych profili na Instagramie!

Czy warto robić zdjęcia w południe?

Mogłoby się wydawać, że w południe, gdy słońca jest najwięcej, nasze zdjęcia wyjdą najlepiej. Nic bardziej mylnego! Słońce, które jest wysoko ponad horyzontem rzuca krótkie, ale bardzo wyraźne cienie, które tworzą się nawet pod oczami, nosem i brodą. Dodatkowo, mocne promienie słońca będą razić osoby, które fotografujesz, a przymknięte oczy mogą zepsuć nawet najfajniejsze zdjęcie. Co zrobić? Poszukaj bardziej zacienionego miejsca. Mogą to być place pomiędzy budynkami, a nawet aleja w parku gęsto usiana drzewami. W takich miejscach na pewno uda się wykonać dobre zdjęcie, a promienie, które przebiją się np. spomiędzy liści drzew mogą stworzyć ciekawe bliki na włosach i dodać wiosennego charakteru Twoim fotografiom.

Słońce tuż przed zachodem

Słońce po południu zaczyna znów zbliżać się do horyzontu. Im niżej jest nad jego linią, tym tworzy dłuższe cienie i staje się mniej ostre. To idealny moment, by wyruszyć na spacer do pobliskiego lasu lub parku. Promienie przebijające się spomiędzy drzew tworzą widowiskowy teatr cieni i mogą sprawić, że uda Ci się wykonać niezwykle klimatyczne zdjęcie.

Eksperymentuj z cieniem!

To rada, którą powtarzamy zawsze! Po prostu weź aparat i eksperymentuj! Jeśli na zewnątrz jest bardzo jasno, a przez okno wpada dużo słońca – spróbuj zabawić się z cieniem! Fotografując naprzeciwko okna, gdy pomiędzy Twoim aparatem, a oknem znajduje się model, uchwycisz słońce, które oświetli sylwetkę z tyłu tworząc jej wyraźny zarys. A jeśli promienie wpadają przez zasłonięte nieco żaluzje lub firankę, na ścianie mogą tworzyć się niezwykle ciekawe mozaiki. Wykorzystaj je i chwytaj pierwsze wiosenne słońce, a zdjęcia możesz wykorzystać, wywołując u nas odbitki, czy tworząc piękne fotoksiążki ze zdjęciami.

Czekamy na Wasze pomysły i najlepsze zdjęcia pełne słońca!

Udostępnij: