PORADNIKI

Zdjęcie do dowodu i paszportu – zaoszczędź na fotografie i zrób je sam!

Dyplom

Czeka Cię wymiana dokumentów, np. dowodu osobistego lub paszportu? Już teraz czujesz niechęć, myśląc o niezbędnej wizycie u fotografa, wydanych na to pieniądzach i zmarnowanym czasie? Wcale nie musi tak być! Jeśli tylko masz telefon z aparatem fotograficznym, odpowiednie zdjęcia do dokumentów bez problemu zrobisz sobie w domu. Sprawdź nasz poradnik!

Zdjęcie do dowodu – dlaczego warto je zrobić domowym sposobem?

Każdy nowy dokument to konieczność dostarczenia do urzędu zdjęcia, które bezwzględnie musi być aktualne (zrobione nie dalej niż 6 miesięcy przed momentem złożenia wniosku). Nie jest jednak powiedziane, że w tym celu musisz iść do fotografa!

selfie-w-domu

Samodzielne zrobione zdjęcie to:

  • wygoda i oszczędność czasu – nie musisz nigdzie jechać, stać w korkach, czekać na wywołanie zdjęcia,
  • oszczędność pieniędzy – koszt zrobienia zdjęcia u fotografa to kilkadziesiąt złotych, w Empik Foto komplet odbitek do dokumentów (4 szt.) kosztuje zaledwie 7,99 zł,
  • swoboda – jeśli nie podobasz się sobie na zrobionym zdjęciu, możesz bez skrępowania próbować do skutku, a następnie samodzielnie dokonać delikatnego retuszu w programie graficznym.

Jeśli tylko masz dostęp do przyzwoitego aparatu (nawet w telefonie), nic nie stoi na przeszkodzie, byś zdjęcie do dowodu zrobił sobie sam.

selfie-w-domu-2

Jakie wymogi musi spełniać fotografia do nowego dowodu?

Warto pamiętać, że fotografia do nowego dowodu (lub paszportu) musi być tzw. fotografią biometryczną. Oznacza to, że musi być wykonywana według określonych schematów. Jakiekolwiek uchybienie sprawi, że nie zostanie przyjęta przez urzędnika.

Pełne wymogi dotyczące zdjęć do dokumentów można znaleźć na stronach rządowych. Najważniejsze są jednak następujące informacje:

  • zdjęcie do dowodu musi być wykonywane na wprost (en face),
  • twarz musi być równomiernie oświetlona,
  • zdjęcie musi przedstawiać całą głowę i górną część barków, twarz powinna zajmować ok. 70-80% zdjęcia,
  • wyraz twarzy musi być naturalny, usta zamknięte, a brwi w całości widoczne,
  • zabronione są nakrycia głowy niezwiązane z wyznaniem religijnym, dozwolone są okulary, ale w szkłach nie może odbijać się światło, a oczy muszą być widoczne,
  • tło musi być białe i jednolicie oświetlone,
  • zdjęcie musi być ostre, z naturalnym kontrastem i kolorami,
  • wymagany format wydrukowanej fotografii to 35 mm x 45 mm.

Zobaczcie kilka przykładów, jak wykonać i jak nie robić zdjęć do dokumentów:

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

źródło: https://obywatel.gov.pl

Zdjęcia do dowodu i paszportu krok po kroku

Wymogi dotyczące fotografii do nowego dowodu są bardzo szczegółowe, ale nie oznacza to, że zrobienie prawidłowego zdjęcia musi być trudne. Zacznij od przygotowania. Potrzebne jest białe tło – może to być ściana lub np. duża kartka papieru. Najlepiej, gdy do zdjęcia usiądziesz na wprost okna – zapewni to naturalne i równomierne oświetlenie. Możesz trzymać w dłoniach blendę lub kolejny arkusz białego papieru – pomoże to w odbiciu światła i rozjaśnieniu cieni u dołu twarzy.

Aparat (lub telefon) najlepiej ustawić na statywie. Powinien się on znajdować w odległości co najmniej 40 cm od twarzy. Ostrość powinna być ustawiona na oczy. Warto wybrać tryb manualny i odpowiednio dostosować parametry dotyczące ekspozycji.

Następnie wystarczy zrobić zdjęcie, pamiętając o wytycznych dotyczących ułożenia głowy na wprost oraz naturalnego wyrazu twarzy. Gotową fotografię można zaimportować do dowolnego programu graficznego i jeszcze delikatnie obrobić. Pamiętaj jednak, by nie usuwać znamion i innych znaków charakterystycznych ani nie zmieniać np. kształtu poszczególnych elementów twarzy. Można za to rozjaśnić cienie i zadbać o to, by tło było jednolicie oświetlone.

Wykadruj zdjęcie zgodnie z wymaganymi wymiarami. Teraz pozostaje je tylko wydrukować!

zdjęcia w domu

Zdjęcia do dowodu osobistego online – wydruki w Empik Foto

W Empik Foto bez problemu możesz zamówić zdjęcie do dowodu przez Internet. Odbitki do dokumentów drukowane są na papierze błyszczącym w wymiarach zgodnych z wymaganiami urzędowymi. Wystarczy dodać plik z wykonanym samodzielnie zdjęciem i zamówić dostawę odbitki do domu lub do punktu.

To takie proste, prawda?

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz