Poradnik

Co to zdjęcie biometryczne do dowodu osobistego? Jak je zrobić?

zdjęcie biometryczne

Do każdego wniosku o nowy dokument tożsamości trzeba dołączyć zdjęcie. Od pewnego czasu we wszystkich nowo wydawanych dowodach osobistych i paszportach znajdują się tzw. fotografie biometryczne, które znacząco różnią się od tych wymaganych jeszcze 10 lat temu. Dowiedz się więcej o wymogach dla zdjęć do dokumentów i sprawdź, jak je spełnić.

Czym jest zdjęcie biometryczne?

Polskie przepisy dotyczące wyglądu zdjęć paszportowych i do dowodu osobistego są zgodne z tymi unijnymi. Tzw. zdjęcie biometryczne stosuje się w paszportach już od 2010 roku, a w dowodach osobistych od 2015 roku. Mają one ułatwić identyfikację posiadacza dokumentu dzięki odpowiedniemu wyeksponowaniu tzw. cech biometrycznych twarzy (niezmiennych elementów jak geometria twarzy, rozstaw i wielkość oczu, kształt nosa itp.). Biometria ułatwia automatyczne rozpoznawanie twarzy, co jest coraz częściej stosowane chociażby na przejściach granicznych na całym świecie. W praktyce zdjęcie biometryczne wyróżnia się tym, że jest wykonywane en face (na wprost), w równomiernym oświetleniu i w kolorze. Ponadto musi pokazywać całą twarz z zamkniętymi ustami, otwartymi oczami i naturalnym wyrazem.

Jak zrobić zdjęcie biometryczne?

Aby uzyskać zdjęcie zgodne z wszelkimi wymaganiami biometrii, najprościej udać się do profesjonalnego zakładu fotograficznego. Fotografowie znają szczegółowe wytyczne oraz wzory ułatwiające prawidłowe zrobienie zdjęcia. Ponoszą tym samym odpowiedzialność za jakość wykonanej fotografii.

W praktyce to rozwiązanie często okazuje się dalekie od ideału. Dlaczego?

 • Wizyta w zakładzie pochłania czas i niemałą ilość pieniędzy. Usługa wykonania i wydruku zdjęcia w kilku egzemplarzach to koszt kilkudziesięciu złotych.
 • Zwykle wymaga również dojazdu, a następnie oczekiwania na obróbkę fotografii i produkcję odbitki. W efekcie okazuje się, że na wykonanie jednego zdjęcia trzeba poświęcić nawet kilka godzin.
 • Ponadto klienci zakładów fotograficznych często są niezadowoleni z tego, jak wyglądają na wykonanych zdjęciach. Z pewnością nie pomaga w tym skrępowanie związane z pozowaniem przed aparatem w jasnym świetle.

To właśnie z wymienionych wyżej powodów wiele osób szuka alternatywy. Na szczęście obecnie samodzielne wykonanie zdjęć do dokumentów i ich profesjonalne wykonanie są łatwiejsze niż kiedykolwiek!

zdjęcie biometryczne

Zdjęcia do dokumentów robione w domu – czy to możliwe?

Okazuje się, że profesjonalnie wyglądające zdjęcia do dokumentów można zrobić również w domu. Wystarczy aparat fotograficzny (nawet taki w smartfonie) – najlepiej z manualną regulacją parametrów, np. ekspozycji. Ponadto należy przygotować jednolite, jasne tło (może to być biała ściana lub duża kartka papieru). Nie są potrzebne specjalne lampy – do zdjęcia wystarczy usiąść naprzeciwko okna, by dzienne światło równomiernie rozjaśniało twarz. Gotowe zdjęcie można łatwo wydrukować – dzięki specjalnej usłudze Empik Foto ich zamówienie online jest bardzo proste.

Jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu lub paszportu?

O czym pamiętać, robiąc samodzielnie zdjęcia do dokumentów? Szczegółowe wytyczne na ten temat można znaleźć na stronach rządowych (https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu).

Warto jednak pamiętać, że:

 • twarz musi zajmować ok. 70-80% zdjęcia,
 • oczy powinny się znajdować mniej więcej w połowie jego wysokości,
 • na zdjęciu musi być widoczna cała głowa i górna część barków,
 • brwi muszą być całkowicie widoczne,
 • zdjęcie musi być ostre, kontrastowe, w naturalny sposób odzwierciedlać kolory (np. kolor skóry, tęczówek),
 • zabronione jest noszenie na zdjęciu nakryć głowy (z wyjątkiem tych związanych z wyznawaną religią),
 • okulary nie powinny przesłaniać oczu, trzeba również unikać odblasków światła w szkłach,
 • lepiej do zdjęcia zrezygnować również z wszelkiej biżuterii i innych ozdób, które mogłyby przesłaniać twarz.

Ponadto należy wiedzieć, że zdjęcie dołączane do wniosku o wydanie paszportu lub dowodu osobistego zawsze powinno być aktualne (nie starsze niż 6 miesięcy).

Udostępnij: