Poradnik

Jak robić zdjęcia w plenerze?

Zbliżający się okres wakacyjny oraz ciepłe dni motywują nas nie tylko do dalekich, egzotycznych wypraw, ale również do częstszych wypadów za miasto, do parku czy zwiedzania pobliskich miejscowości. Z takich wypraw bardzo często wracamy z pamięcią telefonu przepełnioną zdjęciami, ale kiedy chcemy wywołać jakieś odbitki okazuje się, że nie mamy z czego wybierać, gdyż żadne z nich nie nadaje się do wstawienia w ramkę. Jak zatem robić zdjęcia w plenerze, aby być zadowolonym z efektów? Jak robić zdjęcia w plenerze?

Warto poznać kilka zasad, które pozwolą nam „zapanować” nad naszym aparatem i osiągnąć wymarzony, fotograficzny efekt. Poniżej znajdziecie 10 rad zebranych przez Tomasza Woźnego – specjalisty od fotografii sportowej i sesji wizerunkowych, który postanowił podzielić się swoimi ulubionymi trikami z czytelnikami EmpikFoto.  Zatem miłej lektury!

1. Zanim naciśniesz spust migawki pomyśl, co jest tematem Twojego zdjęcia

Wielu początkujących fotografów nie potrafi jednoznacznie określić tematu swojego zdjęcia. Czują, że scena, którą widzą ma potencjał, jednak trudno jest im go sprecyzować. Tymczasem świadome sformułowanie głównego tematu jest tak naprawdę pierwszym krokiem do wykonania dobrego kadru. Warto pamiętać, że zdjęcie na którym dzieje się za dużo – a więc jest więcej niż jeden temat – może być nieczytelne.

2. Im większy aparat, tym rzadziej będziesz go używał

Duży aparat daje wiele możliwości, tym bardziej, że często idzie w zestawie z solidnym obiektywem. Pamiętaj jednak, że nie ma róży bez kolców – duży sprzęt będzie ciążyć w plecaku lub na szyi oraz sprawi, że będziesz się szybciej męczyć i rzadziej po niego sięgać. Zwykle również jego obsługa będzie bardziej skomplikowana. Może lepiej, zamiast dużej lustrzanki, wrzucić do plecaka niewielki bezlusterkowiec lub po prostu skorzystać ze smartfona?

3. Ucz się światła

Tak jak malarz używa farb, tak fotograf korzysta ze światła. Jego dostrzeganie i świadome wykorzystywanie (lub kształtowanie) to jedne z najważniejszych umiejętności fotografa. Naucz się patrzeć na światło, oceniać jego kierunek i fakturę (ostre-miękkie), przewidywać, kiedy będzie najpiękniej oświetlać scenę, którą chcesz sfotografować. Zwykle optymalne światło do zdjęć jest rano i wieczorem, gdy słońce jest już nisko. Nie bój się też fotografować pod słońce – efekty mogą być bardzo ciekawe.

4. Myśl o cieniach

To zasada, której nauczył mnie jeden z moich ulubionych fotografów sportu, Tim Tadder. Jeżeli zaczynasz fotografować bardziej świadomie, skup się na strukturze cieni: im więcej cienia, tym więcej dramatyzmu i tym wyraźniej widać fakturę obiektów. Im więcej światła, tym powierzchnie stają się gładsze, ale również bardziej dwuwymiarowe.

5. Przygotuj plan na plany

Zdjęcia, na które lubimy patrzeć są zwykle harmonijne skomponowane. Poczytaj o najprostszych zasadach kompozycji – Internet pełen jest prostych i szybkich poradników na ten temat. Naucz się też myśleć o planach na zdjęciu: po prostu pilnuj, żeby tło w żaden sposób nie przytłaczało głównego tematu zdjęcia (np. drzewo wystające z głowy). Możesz też myśleć o tzw. przed-planie: cofnij się o krok, rozejrzyj dookoła i pomyśl czy możesz dodać do zdjęcia coś, co będzie przed fotografowanym obiektem i urozmaici kadr.

6. Zapoznaj się z podstawami teorii ekspozycji

Teoria ekspozycji to abecadło fotografii i podstawowe narzędzie kontroli tego, jak wygląda zdjęcie. Opanowanie trzech podstawowych jej elementów: czasu naświetlania, przysłony i czułości ISO sprawi, że poziom jakości Twoich zdjęć momentalnie poszybuje do góry. Będziesz wiedzieć jak uniknąć poruszenia zdjęcia w słabym świetle, jak używać głębi ostrości, czy jak kreatywnie sfotografować ruch. Choć na początku może wydać się to trochę zawiłe pamiętaj, że nie musisz od razu ustawiać wszystkiego manualnie. Ta wiedza da Ci jednak świadomość, co trzeba zrobić, żeby poradzić sobie w trochę trudniejszych warunkach (mało światła, szybko poruszające się obiekty, itp.).

7. Portretówka 50 mm

Jeżeli masz możliwość zmiany obiektywów to klasyczna, jasna 50-tka to must-have. Najprostsze modele nie kosztują fortuny, a bokeh (rozmycie tła) na małych głębiach ostrości sprawi, że Twoje portrety staną się kilka klas lepsze, niż te wykonane poczciwymi „kitowymi” obiektywami 18-55 mm.

8. Zoom w nogach

Zoom w obiektywach jest wygodny, ale rozleniwia. Kluczem do znalezienia dobrego kadru jest mobilność, postaraj się więc jak najwięcej chodzić. Pamiętaj, że możesz też wykonać zdjęcie z niższej lub wyższej perspektywy (tzw. żabia lub ptasia perspektywa).

9. Rób zdjęcia w seriach

Jeżeli możesz ustaw aparat na zdjęcia seryjne. Jeżeli nie masz takiej opcji, staraj się wykonywać przynajmniej dwa – trzy zdjęcia w serii. Na portretach unikniesz dzięki temu zamkniętych oczu. Fotografując bardziej reportersko, zwiększysz z kolei szansę na złapanie idealnego (decydującego) momentu danej sceny. Jeżeli natomiast robisz zdjęcie w słabszych warunkach oświetleniowych, możesz uniknąć poruszenia fotografii.

10. Edytuj materiał

Chyba każdemu zdarzyło się być na imprezie, na której gospodarz lub gość odpalał setki zdjęć z niezapomnianego wyjazdu. Jeżeli nie chcesz, by twoi znajomi zaczęli unikać wspólnych imprez, zacznij selekcjonować zdjęcia. Pamiętaj, że odbiorcy naszych zdjęć nie mają z nimi tak sentymentalnej więzi jak my, dlatego JEDNO zdjęcie danego tematu naprawdę wystarczy. Jeżeli masz możliwość postaraj się uporządkować zdjęcia, niekoniecznie chronologicznie: np. używając kontrastów: jasno-ciemno, blisko-daleko, wesoło-smutno, itp. Polecam również wykorzystanie prostych edytorów zdjęć. Proste podkręcenie kontrastów i nasyceń może naprawdę zdziałać cuda.

Jeśli wprowadzicie choć kilka rad Tomka, Wasze zdjęcia z pewnością będą z dumą zdobić rodzinne albumy lub ściany w formie fotoobrazów. Jeśli chcecie zapoznać się z pracami naszego eksperta, zapraszamy na jego profil na FB oraz Instagrama 🙂

Udostępnij: