INSPIRACJE

Pomysły na Dzień Babci i Dziadka. Wspólnie spędzony czas najwspanialszym prezentem!

Każdego roku, wraz z nadejściem stycznia, pojawia się to samo nurtujące pytanie: co można zrobić na Dzień Babci i Dziadka? Jak możemy sprawić im radość? Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka, by jeszcze bardziej docenić ich obecność w naszym życiu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć z okazji zbliżającego się święta naszych ukochanych seniorów. Sprawdź najlepsze pomysły na Dzień Babci i Dziadka!

Dzień Babci i Dziadka – dlaczego warto go celebrować?

Psychologowie twierdzą, że rola dziadków jest nieoceniona zarówno gdy jesteśmy dziećmi, jak i wtedy, gdy to nasze dzieci pojawiają się na świecie. Badania CBOS „Rola dziadków w naszym życiu” wykazują, że niemalże 75% społeczeństwa uważa, że zawdzięcza swoim dziadkom m.in. opiekę i wychowanie, poczucie bycia kochanym, wpojone od najmłodszych lat zasady moralne, czy zwyczajnie – znajomość historii rodziny. Dla dziadków wnuki także odgrywają ważną rolę: czują się potrzebni, aktywni, włączeni w życie rodziny, a niektórzy nawet twierdzą, że przy wnukach… młodnieją! Dlatego właśnie Dzień Babci i Dziadka to święto wspaniałych, kochających ludzi, którym należy się najpiękniejszy ze wszystkich prezentów, czyli czas spędzony razem. Oto kilka naszych pomysłów na spędzenie tego szczególnego dnia, z bardzo szczególnymi ludźmi, w równie szczególny sposób. 

Najlepsze pomysły na Dzień Babci i Dziadka

Wspólny spacer przy chłodnej, zimowej pogodzie

Jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają, warto wybrać się na powolny, niedługi spacer. A opcji jest naprawdę wiele! Wybierzcie pobliski park, do którego chodziliście, gdy byłeś jeszcze małym brzdącem. Powspominajcie czasy, gdzie krzak mógł być bazą dla wszystkich okolicznych dzieciaków, pieniek stawał się podium w zawodach sportowych, a dwa drzewa były idealnym substytutem bramki przy grze w piłkę. Pospacerujcie alejkami, wspominając dawne chwile i nadrabiając wszystkie aktualne wiadomości, których nie zdążyliście wymienić przez telefon. Dopytaj dziadków o wspomnienia, marzenia, plany czy anegdoty. Zwróć także uwagę na zorganizowane spacery tematyczne, odbywające się w Twoim mieście. Często wyspecjalizowani przewodnicy opowiadają historię mijanych codziennie miejsc, co czyni spacer jeszcze ciekawszym! 

Co można zrobić na Dzień Babci i Dziadka?

Wspólny spacer po pobliskim parku lub lesie to tylko jeden z pomysłów, co można zrobić na Dzień Babci i Dziadka, by spędzić czas aktywnie.

Wycieczka do kina jako wydarzenie kulturalne 

Jeszcze gorący, słony popcorn i dwie godziny kulturalnej rozrywki! Dziadkowie z pewnością dawno nie odwiedzali kinowej sali. Aby w Dniu Babci i Dziadka nie brakło atrakcji, wybierzcie się do kina na wybrany przez seniorów seans. Romans, komedia, dramat – repertuar jest szeroki i przepełniony filmowymi hitami, więc z pewnością jest w czym wybierać. Po seansie wymienicie się wrażeniami i spostrzeżeniami przy gorącej herbacie w dziadkowym domostwie, a i okazja do wystrojenia się – idealna! 

Aromatyczna kawa i kawałek pysznego ciasta, czyli wizyta w kawiarni 

Nie znamy lepszego miejsca na wielogodzinne pogaduchy, jak odwiedziny w kawiarni. Gdy za oknem sypie styczniowy śnieg, a aura nie zachęca do przebywania poza domem, warto wybrać się właśnie na kawę. Zamówcie liczne pyszności i spędźcie te parę chwil na szczerych pogaduchach, bez rozpraszaczy w postaci ekranu telefonu. Co prawda nic nie pobije ciasta z kruszonką spod babcinej ręki, ale zawsze warto próbować! 

Wizyta i wspólne świętowanie w ulubionej restauracji 

Zapachy kuszą już od progu… wyjście do restauracji to zawsze dobry pomysł na spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Odpoczynek od codziennego gotowania należy się nawet najlepszej kucharce, czyli babci. Wypróbujcie nowy rodzaj kuchni lub postawcie na znane, pyszne, polskie potrawy i cieszcie się z chwil spędzonych razem! 

Odwiedziny w muzeum, szczególnie o tematyce bliskiej dziadkowym sercom 

Wizyta w muzeum może w pierwszej chwili nie brzmi jak najbardziej ekscytująca aktywność na świecie, ale gdy tematyka wzbudza emocje lub przywołuje wspomnienia, wejście do takiego miejsca potrafi zaabsorbować na wiele długich godzin. Szczególnej uwadze polecamy Muzeum Życia w PRL, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, czy Europejskie Centrum Solidarności. Sprawdź, co ciekawego kryje się w Twoim mieście i zabierz dziadków na prywatną podróż w czasie. 

Łatwe i kultowe gry planszowe przy herbacie 

Zasad gdy w chińczyka chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Gry planszowe zbliżają całe rodziny i niejednokrotnie wywołują głośne salwy śmiechu wszystkich uczestników zabawy. Oprócz kultowych tytułów warto wypróbować nowoczesne propozycje, które pogłębią rodzinne relacje – tutaj sprawdzą się szczególnie gry oparte na zadawaniu i odpowiadaniu na różnorodne pytania. Możesz także zapewnić świetną rozgrywkę wybierając gry, które przypomną dziadkom minione czasy, jak np. wielogodzinne stanie w sklepowych kolejkach! 

Rodzinne gry i zabawy to jeden z pomysłów na Dzień Babci i Dziadka.

Wspólne gry i zabawy to pomysł na Dzień Babci i Dziadka, który zapewni świetną zabawę dla całej rodziny, od najstarszych członków do najmłodszych.

Milionerzy? Postaw na milion? Zorganizuj rodzinny turniej wiedzy! 

Pomysły na Dzień Babci i Dziadka nie muszą być nudne. Zbierz całą rodzinę i wymyśl kilka pytań, które sprawdzą wiedzę o Waszych korzeniach, tradycjach, czy przodkach. Obstawiajcie swoje odpowiedzi cukierkami, a być może zagranie va banque okaże się Waszą ostatnią deską ratunku! 

Wspólne oglądanie i segregowanie zdjęć w albumach 

Idealnym pretekstem do powspominania i posłuchania licznych historii z życia rodziny jest segregowanie starych fotografii. W albumach na zdjęcia często dziadkowie trzymają historie z dziesiątek, a może i nawet setek lat. Jeśli jeszcze nie słyszałeś, jak dziadek zauroczył babcię swoim idealnie wyprasowanym mundurem, czy umknęły Ci szczegóły historii o fatalnej pierwszej randce prababci, warto przejrzeć stare, leżące w domu albumy i podpytać dziadków o ich wspomnienia. To, czemu szczególnie warto się przyjrzeć to autentyczne emocje dziadków snujących kolejne opowieści, błysk w oku, który pojawia się, gdy przypomną sobie jeszcze jeden, zapomniany szczegół. Żaden, nawet najlepszy film nie zastąpi pasji, jaką dziadkowie obdarowują rodzinne wspomnienia! 

Co można zrobić na Dzień Babci i Dziadka?

Pomysły na Dzień Babci i Dziadka mnożą się szczególnie wtedy, gdy wiemy co dziadkowie lubią i co sprawia im największą przyjemność. Choć nie ma jedynej właściwej recepty na idealny wieczór z babcią i dziadkiem, często nawet drobne gesty wystarczą, by pokazać jak bardzo nam na nich zależy, oraz że były i wciąż są ważnymi osobami w naszym życiu. Pamiętaj natomiast, by wspólne chwile zachować na dłużej. Do uwiecznienia spędzonego razem czasu bez wątpienia przyda Ci się aparat. Zadbaj więc o szerokie uśmiechy babci i dziadka i zrób mnóstwo zdjęć ze wspólnego świętowania tegorocznego Dnia Babci i Dziadka! 

Udostępnij: