PORADNIKI

Jak stworzyć fotoksiążkę z wakacji?

fotoksiążka z wakacji

Wakacje… czekasz na nie cały rok. W końcu przychodzi upragniony urlop. Wyruszasz samodzielnie, z rodziną lub przyjaciółmi na podbój świata. Świetnie się bawicie, a po drodze spotyka Was moc przygód. Teraz czas utrwalić je tak, aby nie zatarły się nawet po latach. Jak to zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta! To fotoksiążka z wakacji!

Fotoksiążka z wakacji – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy fotoksiążka z wakacji to na pewno dobry pomysł? Wolisz zachować zdjęcia w pamięci telefonu czy na dysku na komputerze? To również nie najgorsze rozwiązanie, ale… zastanów się: co czujesz, kiedy przeglądasz jedną z tysiąca fotografii na komputerze? Być może zapala delikatnie iskierkę wspomnień, ale… to nie to samo co zdjęcia trzymane „fizycznie” w dłoni. Je możesz oglądać nawet przy blasku świec czy przy ognisku podczas kolejnych wojaży. To niezwykłe przeżycie. Nie zastanawiaj się dłużej i sprawdź nasze porady, jak stworzyć fotoksiążkę z wakacji!

To pierwszy powód, dla którego warto pokusić się w ogóle o wydrukowanie wakacyjnych wspomnień. W tym miejscu trzeba jednak zadać drugie ważne pytanie: czemu fotoksiążka, a nie zwykłe odbitki?

Fotoksiażka z wakacji jest czymś więcej niż zwykłym zbiorem zdjęć czy albumem. Przede wszystkim fotografie są integralną częścią jej stronic. Nie można ich wydrzeć czy wyjąć. Po drugie, poza zdjęciami w fotoksiążce mogą się też pojawić teksty oraz dodatkowe dekoracje. A to oznacza, że… fotoksiążka z wakacji może stać się swoistym pamiętnikiem z podróży. Wystarczy, że każde zdjęcie lub cykl zdjęć opatrzysz krótkim napisem, a nabiorą zupełnie nowej oprawy. Po prostu.

Jak przygotować fotoksiążkę z wakacji?

Od razu uspakajamy: to prostsze niż myślisz! Ale pozwól, że zanim omówimy stronę techniczną, skupimy się na tym, co najważniejsze, a więc na koncepcji Twojej fotoksiążki. Na jej stronach może się znaleźć dokładnie to, co chcesz i w takim układzie, jaki przyszedł Ci do głowy. Potrzebujesz inspiracji?

Oto kilka naszych pomysłów na fotoksiążkę z wakacji.

  • Album śladami najważniejszych miejsc 

Podczas wakacji lubisz zwiedzać i najczęściej przemieszczasz się z miejsca na miejsce? Stwórz własny album z fotografiami najważniejszych miejsc, do których dotarłeś. Zarówno tych, które trafiły do oficjalnych przewodników, jak i tych „Twoich”. Niewielka kapliczka na górskim szlaku? Malownicza chatka na niewielkiej wiosce? Kawiarnia, w której jadłeś najlepsze lody? Niech każde takie bliskie Twojemu sercu miejsce zajmie jedną stronę albumu. Koniecznie dodaj podpis z jego nazwą oraz datą odwiedzin!

  • Dziennik podróży

Wyruszyłeś na kilkutygodniową wyprawę, a każdy dzień uchwytywałeś w obiektywie aparatu? Doskonale! Teraz wybierz po kilka fotek, które pokażą Twoje wyzwania podróżnicze. Do każdego dnia dopisz krótką historię – swoisty raport lub dziennik pokładowy. A może spisywałeś notatki w trakcie wyprawy? Nadadzą się idealnie!

  • Gastrowakacje

Skup się w fotoksiążce na tym, co udało Ci się zjeść w podróży – zwłaszcza, jeśli jesteś ciekawym świata smakoszem. Przez kolejne dania możesz opowiedzieć naprawdę wyjątkową historię. A jeśli masz przepisy na dania, które uchwyciłeś w kadrze, tym lepiej!

  • Podróż z motywem w tle 

Do wykonania tej fotoksiążki przygotuj się jeszcze przed wyprawą. Zabierz ze sobą jeden, wyjątkowy przedmiot. Może to być na przykład niewielka maskotka z dzieciństwa albo… reklamówka z jednego z dyskontów. Potem rób temu obiektowi zdjęcia w najważniejszych miejscach, które odwiedzisz. Niech stanie się motywem przewodnim dla niezwykłych pocztówek z podróży. Już wiesz, jak będzie wyglądała Twoja fotoksiążka z wakacji? Czas ją przygotować!

Jak stworzyć fotoksiążkę z wakacji?

Jeśli w Twojej głowie jest gotowy projekt, czas go zrealizować z Empik Foto. Jak?

  1. Przygotuj fotografie w formacie cyfrowym – np. na dysku komputera czy smartfona.
  2. Wybierz odpowiedni szablon fotoksiążki lub opcję „własny projekt”.
  3. Określ, jaki rozmiar będzie miała fotoksiążka i ile stron.
  4. Rozpocznij projektowanie. Układaj zdjęcia w odpowiednim porządku, dodawaj teksty, kliparty, tła.
  5. Kiedy uznasz projekt za gotowy, zatwierdź go i określ, ile sztuk fotoksiążki potrzebujesz. Może wręczysz je również towarzyszom podróży.

Gotowe! Teraz zrelaksuj się i daj nam podziałać. W krótkim czasie fotoksiążka wyruszy w podróż do Ciebie!

Udostępnij: