PORADNIKI

Ramki na zdjęcia – jakie wybrać, aby pasowały do wnętrza?

ramki na zdjęcia

W domu ramki na zdjęcia pełnią nie tylko funkcję użytkową – która pozwala nam wyeksponować nasze ulubione wspomnienia, ale także są doskonałą ozdobą i dekoracją wnętrza. W zależności od tego, na jakie ramki postawimy oraz w jakim ułożeniu zdecydujemy się je powiesić, mogą diametralnie odmienić przestrzeń oraz stać się ulubionym dodatkiem do naszego ukochanego domu. Jeśli brakuje Wam pomysłów, jak wykorzystać ten niedrogi element w swoim mieszkaniu i przeżywacie powszechny dylemat „które ramki na zdjęcia wybrać?”, sprawdź kilka naszych inspiracji. 

Ramki na zdjęcia – rodzaje i zastosowanie 

Wybierając ramki należy pamiętać, że oprócz ceny różnicuje je także format, wielkość, materiał wykonania oraz zastosowanie. 

Tym sposobem mnogość wyboru zaczyna być naprawdę przytłaczająca. Spróbujmy to rozpisać w punktach: 

  • Rozmiar – najpopularniejszy rozmiar to ramki klasyczne na zdjęcia 10×15, 20×30 czy 13×20. W zależności od formatu naszej fotografii, możemy zakupić stosowną ramkę, która idealnie odwzoruje proporcje zdjęcia. Na popularności zyskują także ramki w niestandardowych rozmiarach, a także ramki XXL – które często zajmują ogromną część dotychczas pustej ściany. Świetnie nadają się do długiego korytarza zakończonego niewielką ścianą oraz do minimalistycznie urządzonych wnętrz. Pamiętaj jednak, że wielkość ramki niekoniecznie musi być spójna ze zdjęciem, które się w niej znajdzie. Dzięki passe-partout, które stanowi swoisty margines, obramowanie zdjęcia, Twoja fotografia nabierze eleganckiego wyglądu. 

Ramki na zdjęcia

  • Format – format jest już sprawą znacznie bardziej skomplikowaną. Możemy oczywiście w popularnych sklepach z dekoracją wnętrz zakupić ramki w tradycyjnych formatach – kwadrat/prostokąt/koło. Jednak na tym świat ramek zupełnie nie poprzestaje! Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów projektują nowe, wymyślne kształty oraz proponują multiramki – czyli świetną alternatywę dla kolażu kilku jednakowych ramek. Multiramki wyglądają niemalże jak sklejone, nachodzące na siebie ramki, które tworzą jedną, spójną całość (i wymagają tylko jednego gwoździa!). Popularne także staje się tworzenie ramek w częściach napisu (np. poprzez możliwość włożenia zdjęcia w literę „O” w słowie „home” czy „rodzina”). To ciekawy dodatek, który nada wnętrzu personalny, ciepły i rodzinny charakter. 
  • Materiałdrewno, plastik, szkło, aluminium czy metal to tylko kilka materiałów, które są używane do produkcji ramek. Każdy z tych materiałów będzie się pięknie prezentował w odrobinę innym wnętrzu. Tym samym, drewniane ramki będą idealnie współgrać z wnętrzem w stylu skandynawskim, zawierającym wiele drewnianych elementów, natomiast metal – w surowych wnętrzach w typie loftu. Metalowe, minimalistyczne ramki w złotym kolorze wspaniale będą komponować się w minimalistycznym wnętrzu zawierającym dużo białego koloru, a ich bardziej ozdobne, biżuteryjne i zdobione wersje lepiej spiszą się we wnętrzach w stylu glamour. 

ramki na zdjęcia

  • Zastosowanie – wyróżniamy ramki na zdjęcia na ścianę, które mają dedykowany uchwyt na haczyk, ramki na zdjęcia stojące – z wbudowanym „językiem” do postawienia na szafce/półce naszej ramki, oraz oryginalne ramki na zdjęcia dedykowane konkretnym formatom, np. ramki na zdjęcia instax, ramki z podświetleniem, elektroniczne ramki na zdjęcia (które po połączeniu z telefonem mają włączony ciągły pokaz slajdów). 
  • Kolor – tego punktu chyba nie trzeba tłumaczyć – choć wciąż najlepiej sprzedające się ramki to te w bieli, czerni lub złocie, zachęcamy Was by wprowadzić odrobinę szaleństwa do swojego wnętrza i zabawić się kolorem! 

Ramka na zdjęcia – jeszcze więcej zastosowań 

Choć nazwa może być sugestywna, w ramki na zdjęcia nie muszą zawierać… zdjęć. Są idealnym sposobem na przechowywanie biletów, liścików, przypomnień, notatek, cytatów, motywacyjnych motto, rysunków czy obrazów. Możesz także samodzielnie stworzyć kolaż ze zdjęć układając je odpowiednio w ramce dużego formatu. Zaszalej i dołóż dodatki takie jak washi tape, rysunki, tła ze starej gazetki lub fajnego papieru do pakowania prezentów. Utrwal wszystkie Wasze pierwsze randki, wyjścia do kina, wspomnienia z wylotu na miesiąc miodowy – a to wszystko w niekonwencjonalny sposób z użyciem ramki. Tak stworzone oryginalne ramki na zdjęcia to idealny dodatek do rodzinnego domu! 

Ramki na zdjęcia

Ale co najważniejsze, niezależnie od tego czy poszukujesz ramki na zdjęcia na ścianę, półkę czy do samodzielnego ozdobienia – ogromny wybór fantastycznych propozycji czeka na Ciebie w Empik Foto!

Udostępnij: